fit.pl mobile logo

5 sposobów na chore i zatkane zatoki

Zimna to czas, gdy infekcje górnych dróg oddechowych towarzyszą nam prawie bez przerwy. A w naszym klimacie przeziębienie często występuje razem z zapaleniem zatok. To bardzo częsta przypadłość – szacuje się, że prawie połowa Polaków przeszła przynajmniej jedno ostre zapalenie zatok, które u części z nich przerodziło się zapalenie przewlekłe. W jednym i drugim przypadku chorobie towarzyszy dokuczliwy ból głowy, oczu, czasem szczęki, często również gorączka. Jeśli zaobserwujemy pierwsze objawy, warto zastosować kilka sposóbów, które pomogą nam przetrwać, ale też koniecznie trzeba umówić się na wizytę u lekarza.

Sprawdzone sposoby na chore i zatkane zatoki

Sposób nr 1 – inhalacje i nawilżanie

Inhalacje, to prosta i dość skuteczna metoda radzenia sobie z chorymi zatokami. Nie trzeba mieć specjalnego urządzenia takiego jak nebulizator.  Wystarczy miska z gorącą wodą i ręcznik. Do wody możemy wsypać sól, wlać napary z ziół, takich jak rumianek, mięta pieprzowa czy tymianek lub dodać olejki eteryczne, na przykład migdałowy, sosnowy lub eukaliptusowy.

Inhalacje mają na celu udrożnienie dróg oddechowych i trzeba je stosować systematycznie – najlepiej trzy razy dziennie przez 5-7 dni.

Aby wzmocnić działanie inhalacji nie wolno zapominać o nawilżaniu organizmu – półtora litra wody, to absolutne minimum. Inną istotną kwestią jest nawilżanie pomieszczeń – jest to szczególnie ważne w okresie grzewczym, gdy włączone są kaloryfery. Powietrze wtedy jest bardzo przesuszone, warto więc rozważyć zakup nawilżacza lub chociażby kłaść co wieczór mokre ręczniki na grzejniki.

Sposób nr 2 – ciepłe okłady

Do wykonania okładów idealnie nadaje się sól. Podgrzewamy ją w piekarniku, na patelni lub w mikrofalówce, ale pilnujemy, żeby temperatura nie przekroczyła 60 stopni Celsjusza. Po podgrzaniu przesypujemy ją ostrożnie do woreczka – najlepiej z tkaniny naturalniej. Przed położeniem okładu trzeba upewnić się, że sól nie jest zbyt gorąca. Okłady z soli najlepiej sprawdzają się przy bólach umiejscowionych u nasady nosa, na czole i na policzkach.

Sposób nr 3 – masaż prysznicem i nacieranie

Masaż, to sposób do zastosowania pod prysznicem – w trakcie kąpieli trzeba masować strumieniem ciepłej wody okolice zatok. Ta metoda nie tylko pomaga w pozbyciu się zalegającej wydzieliny, ale również zmniejsza ból. Po takiej kąpieli warto wymasowane miejsca natrzeć maścią kamforową.

Sposób nr 4 – picie ziół

Na problemy z zatokami pomocne jest picie naparu z lipy. Sprawdzi się również tak zwana zimowa herbatka – z malinami, cynamonem, świeżym imbirem i miodem – nie tylko ma działanie rozgrzewające, ale również udrażnia drogi oddechowe.

Sposób nr 5 – leki prosto z apteki

Domowym sposobom powinno towarzyszyć leczenie objawowe – najlepiej lekiem, który jednocześnie będzie udrażniał nos i zatoki, zmniejszał obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny, a także działał przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl