POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, dotyka aż 2-3 milionów dorosłych Polaków. Jest to choroba, która przez wiele lat może przebiegać niepostrzeżenie. POChP polega na zwężeniu dróg oddechowych, które wiąże się z utrudnieniem przepływu powietrza przez płuca. Chorzy mają problem z wydychaniem oraz wdychaniem powietrza i odczuwają duszności. Dowiedz się więcej o POChP i jego innych objawach - być może warto rozważyć wizytę u pulmonologa!
2022-12-15 00:00
Udostępnij
POChP - jakie są objawy choroby?

Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc?

POChP wiąże się z trwałym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Nieprawidłowości w obrębie układu oddechowego wywoływane są przewlekłym stanem zapalnym w płucach, a także paleniem wyrobów tytoniowych - również biernym.

Chorobę wywołują także szkodliwe pyły, spaliny, opary substancji chemicznych i toksyczne związki wydzielane podczas palenia śmieci. Gdy organizm zaczyna bronić się przed szkodliwymi związkami, które dostają się do oskrzeli z wdychanym powietrzem, dochodzi do zwiększonej produkcji śluzu, a następnie do przerostu gruczołów wydzielających ów śluz. Pojawia się też uszkodzenie włókna sprężystego w tkance płucnej. Jest to spowodowane rozpadem komórek zapalnych znajdujących się w błonie śluzowej. Efektem tego procesu jest zniszczenie części pęcherzyków płucnych oraz rozedma płuc. 

Niestety, POChP ma charakter przewlekły i nieuleczalny, ale można minimalizować jej skutki. Nieleczona choroba może skrócić długość życia i bardzo pogorszyć jego jakość.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, warto udać się do specjalisty. Ile kosztuje wizyta u pulmonologa? Koszt konsultacji z pulmonologiem w Warszawie i innych dużych miastach zaczyna się od 150 złotych. 

Objawy POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc może rozwijać się w ukryciu przez wiele lat. Nawet jeśli występują pewne objawy, mogą być tłumaczone kiepską kondycją organizmu, lub mylone z przejawami chorób kardiologicznych i astmy. Pierwsze niepokojące oznaki, których nie można lekceważyć, to zadyszka po wysiłku fizycznym, kaszel, sporadyczne duszności i skrócony oddech. Warto zaznaczyć, że kaszel pojawia się rano, w nocy występuje rzadko.

Wyraźne powody do niepokoju powinny wzbudzić duszności (także podczas wypoczynku), świszczący oddech, trudności w nabieraniu i wydychaniu powietrza oraz ucisk w klatce piersiowej. Osoby z obturacyjną chorobą płuc mają także nawyk odkrztuszania plwociny. Warto dodać, że chorobie tej często towarzyszą nadciśnienie tętnicze oraz choroba wieńcowa.

Rokowania dla chorych, którzy nie leczą się na POChP są złe, z racji tego, że pojawia się u nich niewydolność płuc. Zwężenie światła płuc zazwyczaj jest nieodwracalne, jednak leczenie może zahamować rozwój choroby, która w zaawansowanej postaci bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Szacuje się, że w Polsce z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc żyje aż około 2 miliony osób. Większość z nich znajduje się w łagodnym bądź umiarkowanym stadium choroby.