Recepta na medyczną marihuanę - czy trudno ją uzyskać?

Obecnie medyczną marihuanę stosują pacjenci na wiele różnorodnych chorób i dolegliwości. Nie można jednak kupić jej od ręki w aptece, gdyż wcześniej należy przejść kwalifikację do leczenia konopnego. Kto i w jakim przypadku może stosować leczniczą marihuanę? Kto może ją przepisać? Czy trudno uzyskać receptę na medyczną marihuanę od lekarza?
2023-02-02 00:00
Udostępnij
Recepta na medyczną marihuanę - czy trudno ją uzyskać?

Jaki lekarz może przepisać medyczną marihuanę?

Medyczną marihuaną nazywa się susz konopny, który można w Polsce legalnie kupić w aptece. Wskazań do stosowania leczniczej marihuany jest wiele. Znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku pacjentów nowotworowych, czy też zmagających się z przewlekłym bólem. Bywa stosowana przy jaskrze, schorzeniach dermatologicznych i ginekologicznych, a także przy chorobie Parkinsona, Alzheimera oraz wielu innych schorzeniach. Najczęściej leczniczą marihuanę przepisuje się, gdy konwencjonalna terapia okazuje się niewystarczająco efektywna lub wiąże się z dokuczliwymi efektami ubocznymi.

Aby w Polsce kupić medyczną marihuanę, pacjent potrzebuje recepty wystawionej przez lekarza. Uprawnienia do przepisywania pacjentom leczniczej marihuany posiadają wszyscy lekarze, którzy mogą wystawiać recepty RPW – wyjątek stanowią lek. weterynarii. Dobrze jednak, aby recepta na medyczną marihuanę była wystawiana przez lekarza, który ma doświadczenie w terapii konopnej. Zawsze to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia konopnego, ponadto powinien ustalić odpowiedni schemat leczenia i nadzorować jego efekty.

Recepta ma marihuanę medyczną online

Wcześniej wspomniano już, jaki lekarz może przepisać medyczną marihuanę, jednak należy dodać, że nie ma konieczności wizyty w placówce stacjonarnej, aby e-receptę otrzymać. Jeśli będzie to konieczne, e-recepta na medyczną marihuanę może być pacjentowi również wystawiona zdalnie, chociażby tutaj: https://centrummarihuany.pl/recepta-online-marihuana-medyczna/.

Niewątpliwie recepta na marihuanę wystawiana przez Internet jest wygodną opcją, gdy pacjent nie może w dogodnym terminie umówić się na wizytę stacjonarną. To też rozwiązanie dla pacjentów z mniejszych miejscowości z ograniczoną mobilnością, którzy nie zawsze mają możliwość dotarcia do większych miast z klinikami specjalizującymi się w leczeniu konopnym.

Czy trudno otrzymać od lekarza receptę na medyczną marihuanę? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od tego, z jaką przypadłością pacjent zgłasza się do lekarza, jakie było jego dotychczasowe leczenie i jego efektywność. Istotne są też ewentualne przeciwwskazania do terapii konopnej. Nie bez znaczenia będzie też wybór odpowiedniego lekarza – ze specjalistą od terapii konopnej będziemy rozmawiać na ten temat inaczej niż z lekarzem, który nie miał okazji leczyć pacjentów kannabinoidami i ma jedynie podstawową wiedzę w tej dziedzinie.

O czym należy wiedzieć, rozważając terapię konopną?

Pacjent, który rozważa leczenie medyczną marihuaną, powinien mieć na uwadze, że susz konopny w Polsce nie podlega refundacji. Ostateczna cena kuracji konopnej zależy od potrzebnych dawek medycznej marihuany, jednak nie jest to najtańszy sposób leczenia. Otrzymana od lekarza recepta na medyczną marihuanę może być zrealizowana w aptece, która zajmuje się sprzedażą produktów z grupy I-N. Nie zawsze susz konopny dostępny jest w aptece na stanie, stąd należy przygotować się na konieczność oczekiwania na jego dostawę.

Realizacja recepty na medyczną marihuanę nie różni się od realizacji innych przepisywanych pacjentom medykamentów. Jeśli chodzi natomiast o stosowanie leczniczej marihuany, warto nosić przy sobie kopię recepty i zaświadczenie o terapii konopnej. Pomocny może być również dowód zakupu suszu konopnego w aptece, by w razie kontroli móc potwierdzić, że pacjent może legalnie z marihuany korzystać.