fit.pl mobile logo

Recepta na medyczną marihuanę - czy trudno ją uzyskać?

Obecnie medyczną marihuanę stosują pacjenci na wiele różnorodnych chorób i dolegliwości. Nie można jednak kupić jej od ręki w aptece, gdyż wcześniej należy przejść kwalifikację do leczenia konopnego. Kto i w jakim przypadku może stosować leczniczą marihuanę? Kto może ją przepisać? Czy trudno uzyskać receptę na medyczną marihuanę od lekarza?

Jaki lekarz może przepisać medyczną marihuanę?

Medyczną marihuaną nazywa się susz konopny, który można w Polsce legalnie kupić w aptece. Wskazań do stosowania leczniczej marihuany jest wiele. Znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku pacjentów nowotworowych, czy też zmagających się z przewlekłym bólem. Bywa stosowana przy jaskrze, schorzeniach dermatologicznych i ginekologicznych, a także przy chorobie Parkinsona, Alzheimera oraz wielu innych schorzeniach. Najczęściej leczniczą marihuanę przepisuje się, gdy konwencjonalna terapia okazuje się niewystarczająco efektywna lub wiąże się z dokuczliwymi efektami ubocznymi.

Aby w Polsce kupić medyczną marihuanę, pacjent potrzebuje recepty wystawionej przez lekarza. Uprawnienia do przepisywania pacjentom leczniczej marihuany posiadają wszyscy lekarze, którzy mogą wystawiać recepty RPW – wyjątek stanowią lek. weterynarii. Dobrze jednak, aby recepta na medyczną marihuanę była wystawiana przez lekarza, który ma doświadczenie w terapii konopnej. Zawsze to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia konopnego, ponadto powinien ustalić odpowiedni schemat leczenia i nadzorować jego efekty.

Recepta ma marihuanę medyczną online

Wcześniej wspomniano już, jaki lekarz może przepisać medyczną marihuanę, jednak należy dodać, że nie ma konieczności wizyty w placówce stacjonarnej, aby e-receptę otrzymać. Jeśli będzie to konieczne, e-recepta na medyczną marihuanę może być pacjentowi również wystawiona zdalnie, chociażby tutaj: https://centrummarihuany.pl/recepta-online-marihuana-medyczna/.

Niewątpliwie recepta na marihuanę wystawiana przez Internet jest wygodną opcją, gdy pacjent nie może w dogodnym terminie umówić się na wizytę stacjonarną. To też rozwiązanie dla pacjentów z mniejszych miejscowości z ograniczoną mobilnością, którzy nie zawsze mają możliwość dotarcia do większych miast z klinikami specjalizującymi się w leczeniu konopnym.

Czy trudno otrzymać od lekarza receptę na medyczną marihuanę? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od tego, z jaką przypadłością pacjent zgłasza się do lekarza, jakie było jego dotychczasowe leczenie i jego efektywność. Istotne są też ewentualne przeciwwskazania do terapii konopnej. Nie bez znaczenia będzie też wybór odpowiedniego lekarza – ze specjalistą od terapii konopnej będziemy rozmawiać na ten temat inaczej niż z lekarzem, który nie miał okazji leczyć pacjentów kannabinoidami i ma jedynie podstawową wiedzę w tej dziedzinie.

O czym należy wiedzieć, rozważając terapię konopną?

Pacjent, który rozważa leczenie medyczną marihuaną, powinien mieć na uwadze, że susz konopny w Polsce nie podlega refundacji. Ostateczna cena kuracji konopnej zależy od potrzebnych dawek medycznej marihuany, jednak nie jest to najtańszy sposób leczenia. Otrzymana od lekarza recepta na medyczną marihuanę może być zrealizowana w aptece, która zajmuje się sprzedażą produktów z grupy I-N. Nie zawsze susz konopny dostępny jest w aptece na stanie, stąd należy przygotować się na konieczność oczekiwania na jego dostawę.

Realizacja recepty na medyczną marihuanę nie różni się od realizacji innych przepisywanych pacjentom medykamentów. Jeśli chodzi natomiast o stosowanie leczniczej marihuany, warto nosić przy sobie kopię recepty i zaświadczenie o terapii konopnej. Pomocny może być również dowód zakupu suszu konopnego w aptece, by w razie kontroli móc potwierdzić, że pacjent może legalnie z marihuany korzystać.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl