Rehabilitacja w okresie ciąży i połogu

Ciąża to przepiękny czas w życiu każdej kobiety, który wypełniony powinien być radością, szczęściem i spokojnym oczekiwaniem na przyjście maleństwa. Ten najważniejszy okres może zepsuć ból. Przyjęło się mówić, że ból kręgosłupa, głowy, obrzęki to coś normalnego i nie należy się dziwić, jeżeli ciężarna posiada takowe symptomy. 
fit.pl
2013-02-27 00:00
Udostępnij
Rehabilitacja w okresie ciąży i połogu
Kolejnym etapem jest okres połogu, kiedy to ciało kobiety zaczyna przebudowywać się zarówno w ujęciu czynnościowym jak i morfologicznym. Tutaj też istnieje szereg negatywnych objawów, z jakimi kobieta często musi się zmierzyć m.in. możliwe jest nietrzymanie moczu, bolesna blizna, ból odcinka lędźwiowego itp.

Współczesna wiedza na temat zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety w trakcie ciąży i po porodzie wyraźnie określają, że największe dysproporcje zachodzą w układzie kostno – stawowo – mięśniowym. To ten układ musi być na tyle plastyczny i silny, by przyjąć dodatkowe obciążenie, jakim jest waga dziecka. Cały organizm wówczas zaczyna funkcjonować skrajnie inaczej, przez 9 miesięcy uczy się nowych wzorców ruchu, z kolei po porodzie musi pozbyć się tych wzorców, które wówczas mogą bardzo degradować narząd ruchu, gdyż służyły one jedynie do momentu, kiedy dziecko było w łonie matki. Istnieje teoria, że ciało samo nauczy się nowego typu ruchu, samo wytworzy dobre napięcie. Najnowsza wiedza z zakresu fizjoterapii i biomechaniki mówi- ciało wówczas nie nauczy się dobrego ruchu- nauczy się jedynie innego, wygodniejszego ruchu, który może znacząco odbiegać od ruchu fizjologicznego. Z tego powodu, aby uniknąć patologicznych zmian wynikających z przeciążeń zalecana jest konsultacja fizjoterapeutyczna, na której to fizjoterapeuta określi stan funkcjonalny i opisze możliwe przyczyny danego problemu.

Tym samym pogląd, który panuje powszechnie w internecie, że kobieta w okresie ciąży nie powinna korzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na dziecko jest błędny. Oczywiście, jeżeli ciąża jest zagrożona, dziecko bądź matka cierpią na poważne choroby, które zagrażają całemu przebiegowi ciąży zabiegi typu masaż i inne zabiegi manualne są oczywistym przeciwwskazaniem. Innymi słowy- kobieta w ciąży nie musi cierpieć na bóle kręgosłupa, nie musi mieć notorycznych obrzęków kończyn dolnych. W końcu w okresie połogu- nie musi mieć objawów nietrzymania moczu, bolesnej blizny itp. Jeżeli zostaną odpowiednio określone cele terapii i przyczyny opisywanych problemów i fizjoterapeuta dobierze specyficzny, celowany na przyczynę objawu zabieg może się okazać, że zgłaszane problemy zaczynają wygasać bądź pojawiać się ze zmniejszoną intensywnością.

logo

Na uwagę zasługuje tutaj zabieg tzw. terapii manualnej. Przez większość lekarzy czy też pacjentów terapia manualna utożsamiona jest z tzw. twardymi, stawowymi technikami, chrupaniem ze stawów, czy też tzw. potocznie ,,nastawianiem”. Zabiegi te, tzw. manipulacje są ostatnimi z możliwych technik terapii manualnej, których terapeuta powinien używać. Istnieje szereg technik zastępczych, bardzo bezpiecznych, miękkich, które mogą przynieść ulgę w bólu.

Piotr Kostrzębski

www.zdrowie.fit.pl