fit.pl mobile logo

Rwa kulszowa - co to? Objawy, przyczyny, leczenie

Rwa kulszowa objawia się niespodziewanym, silnym bólem pleców i nóg. Dolegliwości są tak silne, że nie pozwalają wstać z łóżka czy usiąść. Na wystąpienie rwy kulszowej najbardziej narażone są osoby wykonujące pracę fizyczną, coraz częściej jednak ta dolegliwość pojawia się u osób nadmiernie ćwiczących i niezwracających uwagi na właściwą postawę ciała przy pracy za biurkiem. Problem patologicznego ucisku na nerw kulszowy jest więc powszechny. Z racji dokuczliwości bólu przy rwie kulszowej leczenie warto rozpocząć jak najszybciej. Na czym ono polega?

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa jest zespołem objawów, który opisuje się przy podrażnieniu lub uszkodzeniu nerwu kulszowego lub jego korzeni. Najczęściej objawy rwy kulszowej to drętwienie i rwący silny ból w pośladku, który promieniuje aż do nogi. U niektórych osób dodatkowo mogą pojawiać się objawy neurologiczne np. opadanie stopy, drętwienie nogi czy zaburzenia czucia. Tę jednostkę chorobową w medycynie oznacza się symbolem ICD 10 M 54.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Rwa kulszowa objawia się nagle - niespodziewanym atakiem. Atak rwy kulszowej może być skutkiem przewiania lub nadmiernego wyziębienia organizmu, ale najczęściej poprzedzony jest dźwiganiem z podłogi przedmiotów o dużej wadze na wyprostowanych nogach. Wtedy to pacjent odczuwa charakterystyczny strzał w lędźwiach i zostaje zablokowany w danej pozycji. Dalsze objawy rwy kulszowej to ból pleców, nogi, pośladków promieniujący do uda, łydki i stopy, ewentualne pojawiają się objawy neurologiczne. Rwa kulszowa boli z tyłu i z boku uda w sposób nieznośnie rwący, silny, wywołujący cierpnięcie i mrowienie w nodze. Symptomy te utrzymują się od kilku tygodni do kilku miesięcy czy lat. W niektórych przypadkach występuje rwa kulszowa przewlekła.

Przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa może pojawić się z wielu przyczyn. Najczęściej jest ona pochodną dyskopatii pod postacią wypukliny lub przepukliny kręgosłupa. Do ataku korzonków przyczynić może się także:

  • Zwężenie światła kanału kręgowego,
  • Zmiany zwyrodnieniowe prowadzące do powstawania osteofitów uciskających na nerw,
  • Nagłe urazy,
  • Nadmierna aktywność fizyczna,
  • Syndrom mięśnia gruszkowatego.

Jak leczy się rwę kulszową?

Pierwszym krokiem leczenia rwy kulszowej powinna być konsultacja z lekarzem. Ustali on przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku poważnego ucisku na nerw kulszowy konieczna może być operacja, a następnie wdrożenie leczenia zachowawczego. Bezpośrednio po ataku rwy kulszowej zalecany jest kilkudziesięciogodzinny odpoczynek i zażywanie środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Leki na rwę kulszową to głównie te niesteroidowe przeciwzapalne. Na ostre napady bólu korzonków mogą być zastosowane zastrzyki z kortykosteroidami. Objawy rwy kulszowej niweluje się też rehabilitacją. Jej celem jest zapobieganie pogłębiania się symptomów. Rehabilitacja przy rwie kulszowej może przyjmować różne formy od ćwiczeń i fizykoterapii (masaże, jonosfera, okłady borowinowe, biostymulacja laserowa i inne) do domowych sposobów takich jak zmniejszanie ucisków na nerwy, ciepłe kąpiele czy elektrostymulator przeciwbólowy TRU+.

Leczenie i rehabilitacja rwy kulszowej bez leków

Kuracje przeciwbólowe przy rwie kulszowej prowadzone mogą być zarówno farmaceutykami, jak i bez nich. Dobre rezultaty przynosi elektrostymulacja, która pozwala zmniejszyć przyjmowanie środków przeciwbólowych o 40-80% i ograniczyć niemal do zera skutki uboczne. Jeszcze do niedawna leczenie bólu falami TENS oferowały jedynie gabinety fizjoterapeutyczne, dziś ta metoda dostępna jest również w domowym zaciszu. Działanie elektrostymulatora fal TENS - TRU+ wiąże się z blokowaniem odczuwania bólu. Odpowiadają za to prądy TENS, czyli impulsy, za pomocą których elektrody przekazywane są do włókien nerwowych. Emisja fal TENS uśmierza ból, czyli jednym słowem zwalcza objawy rwy kulszowej. Elektrostymulacje można przeprowadzać samodzielnie, w domu z pomocą prostego w obsłudze urządzenia TRU+. Kuracja trwa 30 minut i w zależności od nasilenia bólu może być stosowana do kilku razy dziennie. TRUplus wystarczy przykleić na plecach i uruchomić jednym przyciskiem. Urządzenie przynosi ulgę w bólu na wiele godzin.

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.

Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl