Alergia jest zjawiskiem bardzo rozpowszechnionym. Alergenem może być niemal wszystko, a najczęstszymi jej objawami są: sezonowy katar sienny, całoroczny nieżyt nosa, astma, pokrzywka i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, uczulenia na pokarmy. Nie pozbędziesz się jej raz na zawsze. Na szczęście medycyna zna środki łagodzące objawy uczulenia
fit.pl
2014-05-07 00:00
Udostępnij
Czy alergie da się wyleczyć?

Zanim sięgniemy po lek, poddajmy się testom alergicznym skóry lub z krwi. Pozwoli to ocenić, jakie alergeny są powodem naszych problemów i wybrać najodpowiedniejsze dla nas leki. Testy należy robić  tylko w specjalistycznym gabinecie alergologa, który dysponuje odpowiednim sprzętem i będzie potrafił pomóc w razie gwałtownej reakcji na alergen.

LEKI ANTYHISTAMINOWE

Blokują one histaminę, dusząc reakcję uczuleniową w zarodku. Stosuje się je w różnych postaciach alergii min. katarze siennym, zapaleniu spojówek, egzemie, pokrzywce itd. Koszt takiej kuracji zależy od tego, czy jest to alergia sezonowa, czy całoroczna. W wielu wypadkach leki trzeba brać przez całe życie.

LEKI HISTAMINOWE PIERWSZEJ GENERACJI

Działają na nasz układ nerwowy podobnie jak alkohol, powodując trudności ze skupieniem wzroku, zwolnienie reakcji, kłopoty z koordynacją ruchów i senność. Nie wolno po nich prowadzić samochodu i ciężko po nich zdawać egzaminy, za to łatwo skaleczyć się nożem. Niepożądane efekty przyjmowania tego typu  leków można złagodzić prosząc lekarza o środki, które można przyjmować wieczorem. W ten sposób możemy funkcjonować bez większych przeszkód.

LEKI HISTAMINOWE DRUGIEJ GENERACJI

Działają one wolniej, dlatego są zapisywane, gdy reakcja uczuleniowa ma łagodny przebieg, na przykład w katarze siennym czy łzawieniu oczu. Ich używanie nie daje niepożądanych skutków ubocznych towarzyszących przyjmowaniu leków pierwszej generacji.

PREPARATY STERYDOWE

Leki te zmniejszają zazwyczaj stan zapalny; można je przyjmować w różnej postaci. Najmniej skutków ubocznych wywołują preparaty w aerozolu, bardzo często stosowane przy alergiach wziewnych i lżejszych przypadkach astmy. Leki te sprawiają, że oskrzela wytwarzają mniej śluzu i mają mniejszą skłonność do skurczu, co łagodzi napady kaszlu. Dłuższe stosowanie leków w aerozolu grozi jednak podrażnieniem śluzówki, co objawia się na przykład pieczeniem w gardle oraz grzybicą jamy ustnej.

Sterydy w formie doustnej oraz w zastrzykach zalecana się w ciężkiej astmie oraz niektórych uczuleniach objawiających się pokrzywką. Przyjmowane leki sterydowe w tej postaci powodują tycie oraz zmiany wyglądu. Może to być znaczne powiększenie się brzucha, opuchnięcie twarzy, bardziej obfite owłosienie. Wszystkie leki sterydowe osłabiają kości, ponieważ zakłócają gospodarkę białkową i mineralną. Zwiększa to podatność na osteoporozę, która może dać znać o sobie nawet u młodych ludzi.

ODCZULANIE

Zwane jest fachowo immunoterpią, a polega na przyjmowaniu odpowiedniej, stopniowo zwiększającej się dawki alergenów. Stosuje się je przez dłuższy czas, zależnie od rodzaju i natężenia alergii. Kuracja ma na celu “oszukanie” układu odpornościowego i złagodzenie burzliwej reakcji organizmu na alergen.

Odczulanie zalecane jest przy alergiach wziewnych (uczulenie na roztocza oraz niektóre pyłki roślin) oraz przy uczuleniach na jad owadów. Nie stosuje się go przy alergiach pokarmowych i u dzieci do pięciu lat. Z reguły alergeny podaje się w zastrzyku. Wiąże się to z ryzykiem wstrząsu, który może nawet grozić życiu pacjenta (objawem jest utrata przytomności). Dlatego odczulanie przez podawanie szczepionki wykonuje się tylko w specjalistycznych, dobrze wyposażonych gabinetach lekarskich. Od niedawna w immunoterapii stosuje się również środki doustne.

 

www.zdrowie.fit.pl