fit.pl mobile logo

Sposoby na ból brzucha w podróży

Ból brzucha, biegunka, wymioty – to nie brzmi jak wakacje marzeń. Co zrobić, aby problemy żołądkowe nie zepsuły nam urlopu?

Skreślasz dni do wyjazdu, zaczynasz szczegółowo planować każdą dobę swojej wymarzonej wycieczki i kompletować ekwipunek? Aby zapobiec ewentualnym problemom lub odpowiednio się na nie przygotować dowiedz się, co najskuteczniej potrafi popsuć piękne wakacje.

Przyczyny i objawy bólu brzucha w podróży

Przyczyną bezpośrednią jest zakażenie bakterią lub rzadziej wirusem, występującymi w pożywieniu czy wodzie. Szczególnie często dochodzi do zachorowań w krajach arabskich, gdzie mikroflora jest odmienna od Europejskiej i nasze organizmy nie są w stanie sobie z nią poradzić.

Podstawowe objawy to:

 • wymioty,
 • ostre bóle brzucha,
 • uczucie przelewania się w jelitach,
 • częste oddawanie luźnego stolca,
 • nudności,
 • wzdęcia.

Dolegliwości utrzymują się zwykle 3-5 dni. Są łagodniejsze lub ustępują szybciej, gdy podamy odpowiednie leki.

Jak sobie radzić z bólami brzucha w podróży?

1. Dbaj o dietę. Odpuść sobie surowe owoce, warzywa, soki, a także nabiał. Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna, złożona głównie z sucharów, biszkoptów, kleiku i gotowanej marchewki.

2. Nawadniaj się. Przy tego typu problemach pokarmowych najgroźniejszym jest możliwość odwodnienia. Pij dużo wody, oczywiście z butelki.

3. Sięgnij do apteczki.  Kiedy wpadniesz w szpony tej nieprzyjemnej dolegliwości, dobrze byś miał przy sobie:
lek na biegunkę, 

 • płyn nawadniający w postaci proszku do rozpuszczenia,
 • środki rozkurczowe, łagodzące bóle,
 • probiotyk, który będzie odbudowywał florę bakteryjną po czystkach, do jakich dojdzie w jelitach.


4. Skonsultuj się z lekarzem. Kiedy bóle nie mijają lub są nie do zniesienia, wybierz się do lekarza. Nie zapomnij o tym, by wybierając się do któregoś z krajów Europejskich, zabrać ze sobą Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ lub w przypadku dalszej wycieczki wykupić sobie odpowiednie ubezpieczenie.

Jak zapobiegać bólom brzucha w podróży?

Wakacje to wyjątkowy czas, kiedy często folgujemy sobie nadmiernie. Hamburger w przydrożnej budce, lody, czy gofry kupione na ulicy mogą nieść potencjalne zagrożenie. Wyjeżdżając do innego kraju, wręcz rzucamy się niejednokrotnie na jedzenie, chcąc zasmakować jak najwięcej.

Ciekawość świata jest naturalna, jednak trzeba podchodzić do niej ze zdrowym rozsądkiem. Dla tych, którzy interesują się podróżami, chcą się dobrze przygotować do jakiejś konkretnej, dobrze zajrzeć na www.roadtripbus.pl.

W krajach afrykańskich i azjatyckich pij wyłącznie wodę butelkowaną. W tamtejszej wodzie z kranu znajduje się mnóstwo bakterii, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Dlatego do picia, mycia zębów i rąk używaj tylko wody z butelki. Nie zamawiaj drinków z lodem, on również może być z kranówki.

Przestrzegaj zasad higieny. Często myj ręce, dezynfekuj je. Myj również owoce i warzywa przed spożyciem. Do wyjazdu przygotuj nie tylko swój bagaż, ale również organizm. Około dwa tygodnie wcześniej zacznij pić kefiry, jogurty naturalne i przyjmować probiotyki.

Odpowiednia higiena i dobrze skompletowana apteczka to podstawa, dzięki której masz duże szanse na to, by bez przeszkód cieszyć się swoim zasłużonym, wyczekanym wypoczynkiem.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl