Ból brzucha, biegunka, wymioty – to nie brzmi jak wakacje marzeń. Co zrobić, aby problemy żołądkowe nie zepsuły nam urlopu?
2018-08-28 00:00
Udostępnij
Sposoby na ból brzucha w podróży

Skreślasz dni do wyjazdu, zaczynasz szczegółowo planować każdą dobę swojej wymarzonej wycieczki i kompletować ekwipunek? Aby zapobiec ewentualnym problemom lub odpowiednio się na nie przygotować dowiedz się, co najskuteczniej potrafi popsuć piękne wakacje.

Przyczyny i objawy bólu brzucha w podróży

Przyczyną bezpośrednią jest zakażenie bakterią lub rzadziej wirusem, występującymi w pożywieniu czy wodzie. Szczególnie często dochodzi do zachorowań w krajach arabskich, gdzie mikroflora jest odmienna od Europejskiej i nasze organizmy nie są w stanie sobie z nią poradzić.

Podstawowe objawy to:

  • wymioty,
  • ostre bóle brzucha,
  • uczucie przelewania się w jelitach,
  • częste oddawanie luźnego stolca,
  • nudności,
  • wzdęcia.

Dolegliwości utrzymują się zwykle 3-5 dni. Są łagodniejsze lub ustępują szybciej, gdy podamy odpowiednie leki.

Jak sobie radzić z bólami brzucha w podróży?

1. Dbaj o dietę. Odpuść sobie surowe owoce, warzywa, soki, a także nabiał. Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna, złożona głównie z sucharów, biszkoptów, kleiku i gotowanej marchewki.

2. Nawadniaj się. Przy tego typu problemach pokarmowych najgroźniejszym jest możliwość odwodnienia. Pij dużo wody, oczywiście z butelki.

3. Sięgnij do apteczki.  Kiedy wpadniesz w szpony tej nieprzyjemnej dolegliwości, dobrze byś miał przy sobie:
lek na biegunkę, 

  • płyn nawadniający w postaci proszku do rozpuszczenia,
  • środki rozkurczowe, łagodzące bóle,
  • probiotyk, który będzie odbudowywał florę bakteryjną po czystkach, do jakich dojdzie w jelitach.


4. Skonsultuj się z lekarzem. Kiedy bóle nie mijają lub są nie do zniesienia, wybierz się do lekarza. Nie zapomnij o tym, by wybierając się do któregoś z krajów Europejskich, zabrać ze sobą Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ lub w przypadku dalszej wycieczki wykupić sobie odpowiednie ubezpieczenie.

Jak zapobiegać bólom brzucha w podróży?

Wakacje to wyjątkowy czas, kiedy często folgujemy sobie nadmiernie. Hamburger w przydrożnej budce, lody, czy gofry kupione na ulicy mogą nieść potencjalne zagrożenie. Wyjeżdżając do innego kraju, wręcz rzucamy się niejednokrotnie na jedzenie, chcąc zasmakować jak najwięcej.

Ciekawość świata jest naturalna, jednak trzeba podchodzić do niej ze zdrowym rozsądkiem. Dla tych, którzy interesują się podróżami, chcą się dobrze przygotować do jakiejś konkretnej, dobrze zajrzeć na www.roadtripbus.pl.

W krajach afrykańskich i azjatyckich pij wyłącznie wodę butelkowaną. W tamtejszej wodzie z kranu znajduje się mnóstwo bakterii, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Dlatego do picia, mycia zębów i rąk używaj tylko wody z butelki. Nie zamawiaj drinków z lodem, on również może być z kranówki.

Przestrzegaj zasad higieny. Często myj ręce, dezynfekuj je. Myj również owoce i warzywa przed spożyciem. Do wyjazdu przygotuj nie tylko swój bagaż, ale również organizm. Około dwa tygodnie wcześniej zacznij pić kefiry, jogurty naturalne i przyjmować probiotyki.

Odpowiednia higiena i dobrze skompletowana apteczka to podstawa, dzięki której masz duże szanse na to, by bez przeszkód cieszyć się swoim zasłużonym, wyczekanym wypoczynkiem.