Zespół suchego oka, to dolegliwość co raz częściej atakująca współczesne społeczeństwo, na którą szczególnie narażone są osoby w starszym wieku, kobiety i osoby o niebieskich oczach. Niedostateczne wydzielanie łez powoduje powoduje złuszczenie się nabłonka gałki ocznej, a odsłonięta spojówka i rogówka jest jak szeroko otwarta brama dla mikroorganizmów i zakażeń.
Czym jest łza?
Łzy, a właściwie film łzowy (bo tak fachowo określa płyn chroniący oczy), to substancja, która utrzymuje się na powierzchni oka. Składa się z trzech warstw. Najbliżej oka jest warstwa śluzowa, która utrzymuje łzy na powierzchni gałki ocznej. W środkowej, wodnistej warstwie rozpuszczony jest tlen z którego korzysta nieunaczyniona rogówka. To także antybakteryjna powłoka, chroniąca oko przed zakażeniami z zewnątrz. Ostatnia warstwa składa się z komórek tłuszczowych, które zmniejszają tarcie i zapobiegają odparowaniu wody.
Wielu z nas myśli, że łzy pojawiają się tylko podczas płaczu. Tak naprawdę film łzowy przez cały czas obmywa zewnętrzną powierzchnię oka, w tym spojówkę i rogówkę.
[-------]
Jeśli gałka oczna jest niewystarczająco nawilżona możesz odczuwać swędzenie lub pieczenie. Zaczerwienienie okolic oka może przerodzić się nawet w uczucie podobne do tego gdy pod powiekę wpadnie nam ciało obce, a widzenie znacznie się pogarsza.
Prawidłowa higiena oczu i pomieszczeń w których przebywamy ważna jest nie tylko dla osób cierpiących na zespół suchego oka. Warto co jakiś czas przewietrzyć pokój i nawilżyć wnętrze za pomocą specjalnych urządzeń.
Jeśli dużo czasu spędzasz przed komputerem nie zapominaj o kilkuminutowych przerwach i częstym mruganiu. A gdy poczujesz, że twoje oczy są już zmęczone lub piekące wpuść kilka kropel specjalnego preparatu, który można kupić w każdej aptece bez recepty. Dzięki niemu poczujesz ulgę.
www.fit.pl