Techniki relaksacyjne dla zestresowanych

Niepokój, obawa, stres i złość. Każdy z nas doświadcza ich na własnej skórze, a powiedzenie „złość piękności szkodzi” ma w sobie dużo prawdy. Bo szkodzi... i to nie tylko urodzie, ale także wpływa destruktywnie na nasze zdrowie
fit.pl
2012-03-02 00:00
Udostępnij
Techniki relaksacyjne dla zestresowanych
relaksJak poradzić sobie ze złością, nerwami i stresem? To proste. Wystarczy nauczyć się kilku technik relaksacyjnych i opanować je do perfekcji. Wbrew pozorom to wcale nie hokus pokus. Metody relaksacyjne efektywnie wpływają na działanie naszego organizmu.
Oto szybki przegląd kilku technik, dzięki którym odprężysz ciało i umysł.

Progresywny Relaks Mięśni Jacobsona

Wymyślił ją w 1920 r amerykański lekarz, Edmund Jacobson. Jej skuteczność polega w głównej mierze na prostocie. Jacobson wyszedł z założenia, że skoro nerwom towarzyszy napięcie mięśni, to aby się ich pozbyć wystarczy je rozluźnić.

Cechy: głęboka koncentracja - musisz skupić się na różnych partiach mięśni. Napinaj i rozluźniaj je jeden po drugim. Ten proces często określa się mianem body scanning. To także świetna metoda na regenerację mięśni po wyczerpującym treningu.

Czas: 5 – 10 minut. Ćwicz ją raz dziennie, a potem stosuj w miarę potrzeby.

Korzyści z treningu Jacobsona, to przeciwdziałanie stanom lękowym, poprawa snu, polepszenie pracy narządów wewnętrznych.

[-------]

Trening autogenny

Metoda powstała w 1932 r, a jej autorem jest niemiecki psychiatra Johannes Schultz. Trening autogenny jest bardziej ogólny niż metoda Jacobsona, ale działa na podobnej zasadzie.

Cechy: składa się z sześciu podstawowych ćwiczeń, które rozgrzewają ciało.

Czas: 5 – 10 minut. Powtarzamy kilka razy dziennie. Aby osiągnąć mistrzostwo w tej technice potrzeba kilku miesięcy codziennych praktyk.

Medytacja

Techniki medytacji praktykowane są już od kilku tysięcy lat. A skoro ich popularność nie minęła do dnia dzisiejszego, to znak, że metoda musi być skuteczna. Codzienna medytacja przenosi nas w głębszy wymiar relaksu i świadomości.

Aktualnie istnieje wiele jej rodzajów, zależnych od metod i celów, jakie przez nią się osiąga. I mimo, że wielu ludzi stosuje medytację, by osiągnąć wyższy stan umysłu, to jest ona przede wszystkim skuteczną metodą relaksacyjną.

Cechy: tradycyjna medytacja opiera się na ćwiczeniach jogistycznych oraz właściwym tempie oddechu. Często stosuje się różnorodne ćwiczenia mentalne.

Czas: 5 minut – godzina. Można trenować ją w domu lub specjalnie przygotowanych do tego celu studiach.

Złap oddech

Z ludzkim umysłem jest tak, jak z każdą inną częścią ciała – można go wytrenować. Jednak, aby techniki relaksacyjne przyniosły oczekiwane skutki, muszą być regularnie trenowane. Cierpliwość jest kluczem... do relaksu.


www.zdrowie.fit.pl