Gdy podczas treningu powtarzasz stale te same ruchy, za każdym razem zaangażowane są - czasami bardzo intensywnie - te same grupy mięśni i ścięgien. Może to doprowadzić do ich bolesnego nadwyrężenia lub wręcz wywołać stany zapalne
fit.pl
2011-09-20 00:00
Udostępnij
Urazy sportowe
RAMIĘ
 • Zapalenie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego.

  Objawy
  : ból w stawie ramieniowym, szczególnie przy obracaniu ramieniem na zewnątrz i do góry.
  Przyczyny: jednostajne, częste powtarzanie ruchów ramienia. Występuje najczęściej przy rzutach, a także w podnoszeniu ciężarów i boksie.
  Postępowanie: przerwij uprawianie danej dyscypliny, nie zaniedbuj jednak treningu ogólnokondycyjnego. Dopóki bóle nie ustąpią, ramię musi być pod ochroną, dlatego zbyt gwałtownie nie zwiększaj obciążeń tej części ciała. Możesz złagodzić ból środkami znieczulającymi, czasem lekarz przepisuje zastrzyki hamujące stan zapalny. Po 3-4 tygodniach dolegliwości zazwyczaj ustępują i możesz wznowić treningi, stopniowo zwiększając ich natężenie.
 • Zapalenie kaletki maziowej.
  Objawy
  : bóle w przednie górnej części barku podczas podnoszenia ramienia na zewnątrz, przy ruchach obrotowych oraz uciskaniu ramienia. 
  Przyczyny: kaletka maziowa znajduje się częściowo pod wyrostkiem barkowym i przy stale powtarzających się ruchach może dojść do tarcia, które prowadzi do podrażnienia i stanu zapalnego. Najczęściej zdarza się to podczas pływania, rzutów, ćwiczeń na siłowni.  
  Postępowanie: ramię trzeba unieruchomić na temblaku i nałożyć kompres chłodzący. Gdy bardzo boli, możesz brać środki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach lekarz decyduje o podaniu środków hamujących stan zapalny.
 • "Ramię pływaka".
  Objawy
  : wrażliwość na dotyk główki kości ramieniowej, ostre bóle przy podnoszeniu ręki, ograniczona możliwość ruchów. 
  Przyczyny: przy intensywnym pływaniu (szczególnie kraulem) mięśnie stawu ramiennego są nadmiernie obciążone, co powoduje ich nadwyrężenie lub stan zapalny.
  Postępowanie: kontynuuj ćwiczenia do granicy bólu (ostrożnie!). Po ustąpieniu bólu rozpocznij treningi, stopniowo zwiększając ich intensywność. Lekarz może zapisać środki łagodzące stan zapalny. Gdy dolegliwość ta pojawia się często - warto zrobić USG i podać się serii zabiegów rehabilitacyjnych. 

ŁOKIEĆ
 •  "Łokieć tenisisty".
  Objawy
  : silny ból, który promieniuje w kierunku dłoni lub ramienia.
  Przyczyny: dwa mięśnie prostownik i zginacz - są przyczepione w jednym miejscu, co powoduje, że siły działające na nie są bardzo duże. Przy intensywnych ćwiczeniach dochodzi do nadwyrężenia ścięgien i przeciążenia mięśni. Problemy pojawiają się, gdy zbytnio obciążasz rękę, np. podczas gier z rakietą (tenis, badminton, squash, ping-pong), rzutów, a także długiego pisania. 
  Postępowanie: ogranicz, a gdy bardzo boli, zrezygnuj na jakiś czas z ćwiczeń wytrzymałościowych. W nagłych wypadkach doraźną ulgę przyniosą zimne okłady. W cięższych - zgięty na temblaku, uniesiony łokieć należy unieruchomić bandażem elastycznym. Kiedy ustąpią ostre bóle, warto zastosować terapię ciepłem (ciepłe okłady i maści rozgrzewające), ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia mięśni przedramienia i rozciągające nadgarstek. Intensywność treningu zwiększaj stopniowo. Na początku unikaj ruchów sprawiających ból. Pełny program wykonuj dopiero po całkowitym ustąpieniu dolegliwości. W gestii lekarza pozostaje decyzja o wykonaniu prześwietlenia czy, w cięższych wypadkach, przepisaniu zastrzyków ze środkiem przeciwzapalnym. 
 • Ucisk nerwu promieniowego, łokciowego, pośrodkowego.
  Objawy
  : bóle jak przy "łokciu tenisisty", przy prostowaniu nadgarstka i uciskaniu go. Promieniujący ból odczuwasz także podczas obrotu przedramienia (po wewnętrznej stronie łokcia), jak również w obrębie palców. Towarzyszy mu wrażenie osłabienia czucia małego palca, drętwienie palców wskazującego, środkowego oraz zewnętrznej części palca serdecznego, dyskomfortu przy zginaniu nadgarstka. Przyczyna: silne napięcie mięśni powoduje ucisk na sąsiadujące z nimi mięśnie.
  Postępowanie: właściwie możesz ograniczyć się do oszczędzania ramienia, czasem pomaga kuracja ciepłem (okłady, maści rozgrzewające). W wyjątkowych przypadkach lekarz podaje środki hamujące stan zapalny, w stanach ciężkich - potrzebna jest operacja. 
 • "Łokieć studenta".
  Objawy
  : ból łokcia (także przy naciskaniu), obrzęk, zaczerwieniona skóra.
  Przyczyny: dolegliwość ta może być także konsekwencją upadku, choć najczęściej dotyka szachistów, uczniów i studentów, którzy podpierając głowę, mocno "wciskają" łokcie w twardy blat. Łokieć jest wtedy stale przeciążony, może dojść do wewnętrznego krwawienia do kaletki maziowej, w połączeniu z jej obrzękiem i stanem zapalnym. 
  Postępowanie: unieruchomienie opatrunkiem uciskowym. Lekarz często decyduje się na wykonanie punkcji stawu łokciowego w celu odciągnięcia krwi i płynu tkankowego. Przy powtarzających się stanach zapalnych stosuje się serię zabiegów fizykoterapeutycznych, zmniejszających obrzęk. 
[-------]
kneeNADGARSTEK
 • Zapalenie pochewki ścięgna.
  Objawy: bóle przy ruchach dłoni, nasilające się przy chwytaniu.
  Przyczyny: ścięgna przedramienia biegną w kierunku ręki przez wąskie kanały. Do ich podrażnienia może dojść przez częste powtarzanie takiego samego ruchu ręki, np. przy grze w tenisa. Występujący przy tym obrzęk zwiększa dyskomfort ruchu. 
  Postępowanie: przedramię unieruchamia się i podaje lekarstwa likwidujące stan zapalny. Jeżeli kontuzja pojawia się raz po raz, pomyśl o fizykoterapii.

KOLANO
 • Zmiany zwyrodnieniowe stawu rzepkowo - udowego.
  Objawy
  : ból w tylnej części stawu kolanowego przy nacisku na rzepkę kolanową, wzmagający się podczas schodzenia, wchodzenia i podskoków.
  Przyczyny: zmiany chrząski rzepki, wrodzone lub nabyte wady budowy rzepki, zwichnięcie nawykowe rzepki, przeciążenie, np. przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.
  Postępowanie: unikaj obciążenia wywołującego ból, przed treningiem dokładnie rozgrzewaj kolana. Wzmocnij mięsnie ud, np. ćwiczeniami izometrycznymi. W dochodzeniu do formy pomocna jest fizykoterapia. 
 • "Kolana gospodyni".
  Objawy
  : bóle w przedniej części kolana. Czasem pojawia się obrzęk.
  Przyczyny: stałe obciążenie lub zwyrodnienia wywołują krwawienia w obrębie kaletek maziowych, a w konsekwencji - stan zapalny.
  Postępowanie: unieruchomienie i ochładzanie kolana. Lekarz wykona punkcję stawu, by ściągnąć płyn, ty - chroń chore kolano

STAW SKOKOWY
 • Zapalenie ścięgna Achillesa.
  Objawy
  : zaczerwienienie skóry, zgrubienie tuż nad nasadą ścięgna Achillesa, bóle przy chodzeniu, bieganiu, wspinaniu. Nadwrażliwość przy ucisku powodująca problemy z noszeniem normalnych butów.
  Przyczyny: uciskanie okolicy ścięgna, uraz na skute gwałtownego przeciążenia, zbyt długie chodzenie, bieganie po twardym podłożu.
  Postępowanie: odciąż ścięgna, np. przez noszenie wkładek w butach. Unikaj wysiłku, szczególnie marszobiegów po górach. Gdy kontuzja się odnawia i staje się uciążliwa - nogę trzeba unieruchomić i poddać fizykoterapii. Możliwa jest operacja usunięcia zmienionej tkanki oraz narośli chrząstkowej na pięcie. 
 • Zapalenie ścięgna mięśnia piszczelowego.
  Objawy
  : ból przy podnoszeniu stopy, najczęściej podczas biegania. Wrażliwość na dotyk, obrzęk w okolicy przedniej części piszczeli, potykanie się. 
  Przyczyny: przeciążenie lub bardzo duży nacisk np. przy za ciasno zasznurowanych butach lub łyżwach. 
  Postępowanie: przerwij treningi i obolałe miejsce masuj kostkami lodu zawiniętymi w ściereczkę. Gdy ból i obrzęk ustąpią, możesz nosić pod sznurowadłami małe wkładki z gąbki, co zmniejszy nacisk na okoliczne tkanki. Przy ostrym stanie zapalnym lekarz może unieruchomić stopę i podawać środki przeciwzapalne.
 • Zespół bólowy okolicy pięty.
  Objawy
  : bóle spodu pięty
  Przyczyny: przed uderzeniami od spodu chroni stopę warstwa tkanki tłuszczowej, podtrzymywana przez włókna tkanki łącznej. Naderwanie włókien z powodu przeciążenia osłabia tkankę tłuszczową po zewnętrznych stronach pięty. Konsekwencją tych zmian jest silne podrażnienie okostnej, co w efekcie prowadzi do zapalenia ścięgna podeszwy oraz kaletki maziowej - dolegliwości te pogłębiają się zazwyczaj w przypadku uprawiania dyscyplin sportowych, które wymagają częstego skakania, np. koszykówki lub siatkówki.
  Postępowanie: po zaobserwowaniu pierwszych objawów kup specjalne zmiękczające wkładki do obuwia sportowego.

www.zdrowie.fit.pl