Urazy na rowerze, hulajnodze i deskorolce – jak pomóc dziecku po upadku?

Sezon letnich aktywności na świeżym powietrzu to czas, kiedy dzieci i nastolatki chętniej wybierają ruch na świeżym powietrzu zamiast siedzenia przed ekranem. Jednak, aby zapewnić im bezpieczeństwo, warto wiedzieć, jak minimalizować ryzyko kontuzji podczas jazdy na rowerze, hulajnodze czy deskorolce oraz jak postępować w razie upadku. O tym rozmawialiśmy z lek. Krzesimirem Sieczychem, specjalistą ortopedii ze Szpitala Carolina, Grupy LUX MED.
Aleksandra Załęska
2024-06-25 08:53
Udostępnij
Urazy na rowerze, hulajnodze i deskorolce – jak pomóc dziecku po upadku?

Ryzyko kontuzji

Chociaż rekreacja na rowerze, hulajnodze czy deskorolce nie jest z natury niebezpieczna, chwila nieuwagi lub zmęczenie mogą prowadzić do upadku. Na szczęście, urazy kończyn dolnych są rzadkie, ponieważ nogi są blisko ziemi podczas upadku. Najczęściej dochodzi do stłuczeń, otarć i skaleczeń rąk, które są naturalnym amortyzatorem podczas upadku.

Najczęstsze urazy

Złamania, jeśli już się zdarzają, dotyczą głównie rąk, w szczególności ramion, barku i końców dalszych kości promieniowej. Najczęściej są to złamania typu "zielonej gałązki", które nie wymagają przemieszczenia. W przypadkach złamań z istotnym przemieszczeniem konieczna jest repozycja lub leczenie operacyjne.

Współczesne metody leczenia

Współczesne metody leczenia złamań są znacznie mniej uciążliwe niż dawniej. Zamiast ciężkiego gipsu, dziś stosuje się lekkie, wodoodporne gipsy, które umożliwiają dzieciom korzystanie z basenów czy aquaparków nawet z kontuzją.

Profilaktyka urazów głowy

Nie tylko kończyny są narażone na urazy. Ważne jest także zabezpieczenie głowy, zwłaszcza kaskiem. Nawyk noszenia kasku warto wypracować już u maluchów jeżdżących na rowerkach biegowych, aby starsze dzieci miały go zakorzenionego.

Bezpieczeństwo na skateparku

Skateparki i pumptracki niosą ze sobą inne ryzyka, takie jak urazy nóg czy zderzenia z innymi użytkownikami. Aby zminimalizować ryzyko, niezbędne są ochraniacze na łokcie, nadgarstki i kolana.

Pierwsza pomoc przy urazie

W przypadku kontuzji należy:

  • Nie podnosić dziecka z ziemi natychmiast.
  • Nie ruszać bolącej części ciała, dokładnie pytając o miejsce urazu.
  • Usztywnić bolesne miejsce (np. patykiem i apaszką).
  • Udać się na najbliższy SOR.
  • W razie poważnego urazu (duża deformacja, otwarta rana) wezwać pogotowie.

Co czeka w szpitalu?

W szpitalu dziecko zostanie zdiagnozowane za pomocą RTG, USG lub rezonansu magnetycznego. W przypadkach wymagających operacji, zabieg przeprowadzany jest natychmiast, jeśli złamana kość uciska tętnicę lub nerw. Inne zabiegi mogą być przeprowadzone w ciągu kilku dni, ale nie za długo, ze względu na szybki proces zrastania kości u dzieci.

Dzieci szybciej wracają do zdrowia po urazach ortopedycznych niż dorośli. Złamania goją się często w ciągu 2-3 tygodni, a rehabilitacja jest znacznie krótsza. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia i odpowiedniej profilaktyce, dzieci mogą cieszyć się bezpiecznymi wakacjami na świeżym powietrzu.