Kiedy w 2017 roku zezwolono na wykorzystywanie konopi w celach leczniczych, większość osób traktowała terapię kannabinoidową z pobłażliwością i rozbawieniem. Niektórzy postrzegali legalizację medycznej marihuany jako cwany sposób na obejście ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i substancjach niedozwolonych oraz próbę wprowadzenia używki na rynek krajowy. Libaralizacja prawa przyniosła jednak realne korzyści zdrowotne pacjentom cierpiącym na padaczkę lekooporną, zmagającym się z chorobą Parkinsona, czy pragnącym zniwelować dolegliwości towarzyszące chemoterapii. Osoby zmagające się z rozmaitymi chorobami coraz częściej zgłaszają się do specjalistycznych gabinetów lekarskich, aby dowiedzieć się, czy marihuana wyleczy ich przypadłość.
2021-05-27 00:00
Udostępnij
Urządzenia medyczne do waporyzacji

Terapia konopna

Lista chorób leczonych psychoaktywną rośliną jest długa, a terapeutyczne właściwości Cannabis przestają być tematem tabu. Wrażliwą kwestią pozostaje metoda przyjmowania specyfiku. Marihuana, dostępna w aptekach za okazaniem recepty, ma postać suszonych kwiatostanów. Pacjenci najczęściej spalają susz roślinny, ponieważ wziewna metoda przyjmowania kannabinoidów charakteryzuje się natychmiastowym działaniem. Niestety, procesowi spalania zawsze towarzyszy wytwarzanie substancji smolistych, toksyn i karcynogenów.

Nieszkodliwą odpowiedzią na potrzeby pacjentów jest waporyzacja. To nieskomplikowany proces, który polega na odparowywaniu aktywnych składników suszu. Vaporizer jest urządzeniem, który podnosi temperaturę mieszanki roślinnej do poziomu powodującego wrzenie i uwalnianie najbardziej pożądanych kannabinoidów. Poziom ciepła jest na tyle niski, że nie dochodzi do zapłonu surowca, w związku z czym nie są wytwarzane substancje smoliste. Produkowane w ten sposób tzw. "opary niebędące aerozolem" to naturalna mgiełka nasycona aktywnymi składnikami suszu.

Sprzęt medyczny do waporyzacji

Pionierem w dziedzinie waporyzacji jest niemiecka firma Storz&Bickel. Od ponad dwóch dekad produkuje najwyższej klasy vaporizery do suszu. Najbardziej zaawansowanym inhalatorem kannabinoidów tej marki jest stacjonarny sprzęt medyczny Volcano Medic 2. Urządzenie, które uzyskało liczne atesty na całym świecie, jest najchętniej wykorzystywanym przez kliniki leczące marihuaną sprzętem. Standardy produkcji waporyzatora Volcano potwierdzone są międzynarodowymi certyfikatami ISO 9001 i ISO 13458. Zbudowane z bezpiecznych materiałów, spełniających kryteria RoHS, urządzenia dostarczają pacjentom czyste opary, a tym samym zapewniają niegroźną inhalację konopi.

Niemiecki producent inhalatorów wychodzi na przeciw oczekiwaniom pacjentów pragnących przeprowadzać inhalacje również poza gabinetem lekarskim. Vaporizer Mighty Medic to przenośna wersja Volcano Medic. Tak, jak stacjonarny odpowiednik, Mighty zdobył atesty kategoryzujące inhalator jako sprzęt medyczny. Jest mobilnym przyrządem zasilanym dwoma wbudowanymi akumulatorami. Ekstrahuje mieszankę roślinną na dwa sposoby - podgrzewa susz bezpośrednio w komorze, a dodatkowo przepuszcza przez rozdrobniony susz strumień ciepłego powietrza. Pozwala to zagwarantować maksymalne wykorzystanie surowca i optymalnie nasycić opary kannabinoidami.

Na czym polega przewaga waporyzacji?

Aspekt zdrowotny oczywiście jest główną, lecz nie jedyną zaletą waporyzacji. Korzystanie z vaporizera gwarantuje dokładniejszą ekstrakcję składników aktywnych. Uwalniane opary zawierają wyższe stężenie kannabinoidów, niż dym. Stosowanie inhalatorów suszu pozwala oszczędniej wykorzystywać surowiec. Zwolennicy waporyzacji chwalą też urządzenia za uwalniany zapach. Konopna mgiełka nie jest tak dokuczliwa, jak dym i szybko wietrzeje z pomieszczeń oraz nie pozostawia aromatu na ubraniach pacjentów. Niska temperatura vaporu nie drażni dróg oddechowych, co sprzyja osobom nieprzyzwyczajonym do wdychania dymu. Bezdymna inhalacja to nowoczesna i bez wątpienia przyszłościowa metoda przyjmowania kannabinooidów i aromaterapii.