fit.pl mobile logo

Wzdęcia - jak radzić sobie z krępującymi dolegliwościami?

Wzdęcia to prawdziwe utrapienie wielu osób. Ta powszechna dolegliwość wiąże się przede wszystkim z nadmiernym gromadzeniem gazów jelitowych i powietrza w układzie trawiennym. Choć doskonale znamy ten problem, to nadal jednak bardzo często ignorujemy go i leczymy jedynie same objawy, a nie przyczyny.

Wstydliwe dolegliwości związane z układem pokarmowym mogą nam utrudniać życie i odbierać radość z ulubionych aktywności. Właśnie dlatego, warto wiedzieć czym są wzdęcia i skąd się biorą, a także jak sobie z nimi radzić, gdy przyjdzie taka konieczność.

Wzdęcia - co to jest?

Wzdęcia1 i nabrzmiały brzuch to nie tylko dokuczliwy defekt natury estetycznej. Jest to przede wszystkim problem zdrowotny, który wymaga odpowiedniej diagnozy i leczenia. Charakteryzuje się on zwiększonym obwodem brzucha, skurczami, bólem oraz uczuciem pełności. Dolegliwości te związane są z nadmierną ilością powietrza i gazów (takich jak wodór, metan czy dwutlenek węgla) gromadzących się w jelitach2. Substancje te trafiają do układu pokarmowego w czasie jedzenia, procesów trawiennych oraz podczas mówienia, kiedy dochodzi do połykania powietrza. Z ich niewielkimi ilościami nasz organizm umie sobie poradzić bez większych problemów. Są jednak sytuacje, które niekorzystnie wpływają na procesy trawienne, spowalniając je, a tym samym powodując też zatrzymanie gazów i bolesne wzdęcia.

Przyczyny wzdęć

Na nasze zdrowie cały czas oddziałuje wiele czynników. Niektóre z nich możemy kontrolować i zmieniać ich udział, ale na niektóre nie mamy żadnego wpływu. Do kłopotliwych wzdęć mogą przyczynić się choćby3:

 • niewłaściwa dieta, w której występują głównie strączki, napoje gazowane, substancje słodzące oraz smażone i tłuste potrawy,
 • sporadyczna aktywność fizyczna lub jej całkowity brak,
 • nietolerancje pokarmowe,
 • choroby układu pokarmowego,
 • a także nadmierny i długotrwały stres4.

Właśnie dlatego warto zadbać nie tylko o to, co jemy, ale także przywiązywać uwagę do naszego stylu życia. Już choćby niewielkie zmiany mogą przyczynić się do poprawy samopoczucia, a także do zminimalizowania tych powszechnych i uciążliwych dolegliwości.

5 sposobów na wzdęcia

Jeśli problemy trawienne zaczynają nas ograniczać i utrudniają lub w niektórych przypadkach nawet uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności, warto przejąć nad nimi kontrolę i zacząć działać. Wystarczy kilka drobnych zmian, a wzdęty brzuch przestanie być dla nas utrapieniem. Oto 5 sposobów, aby pozbyć się wzdęć5.

 1. Zdrowa, zbilansowana dieta i regularne małe posiłki. Do menu warto włączyć produkty lekkostrawne oraz te bogate w błonnik, głównie ciemne kasze, ryże i makarony.
 2. Zioła na wzdęcia - ten naturalny sposób pomaga przy zaburzeniach czynności żołądka i jelit na tle nerwowym takich jak wzdęcia czy bóle brzucha.
 3. Odpoczynek, relaks i zdrowy sen również korzystnie wpływają na nasze trawienie, a dodatkowo wzmacniają organizm i wspomagają jego funkcjonowanie.
 4. Rezygnacja z używek, takich papierosy i alkohol przyczynia się do zmniejszenia ilości powietrza w jelitach.
 5. Aktywność fizyczna - już nawet regularne spacery czy krótkie treningi korzystnie wpłyną na nasze ciało. Z jednej strony pomogą one zredukować stres, a z drugiej wspomogą pracę układu trawiennego.

Sposób odżywiania i styl życia ma dla nas ogromne znaczenie. Oba elementy mogą znacząco przyczyniać się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. A dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że nasze ciało nieustannie wykonuje ciężką pracę - przez cały czas jest odpowiedzialne za prawidłową pracę komórek i narządów, a tym samym także za wszystkie procesy życiowe. Właśnie dlatego powinniśmy stale o nie dbać i jak najszybciej reagować na wysyłane przez nie sygnały, nawet jeśli są one tak powszechne i niepozorne, jak opisywane wcześniej wzdęcia.

 

Artykuł powstał we współpracy z M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.

mel.04.2021.01

 

1. Jackowska A., Łukaszyk A., Wzdęcia fakty i mity, Przegląd Gastroenterologiczny 2008; 3 (5).

2. Jarosz M., Dzieniszewski J.: Gazy jelitowe, Wydawnictwo PZWL., Warszawa 2005.

3. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, s. 69-76.

4. O’Sullivan S., Wszystko jest w Twojej głowie. Opowieści o chorobach psychosomatycznych, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2017.

5. https://zdrowegeny.pl/poradnik/sposoby-na-wzdecia

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl