Wzdęcia - jak radzić sobie z krępującymi dolegliwościami?

Wzdęcia to prawdziwe utrapienie wielu osób. Ta powszechna dolegliwość wiąże się przede wszystkim z nadmiernym gromadzeniem gazów jelitowych i powietrza w układzie trawiennym. Choć doskonale znamy ten problem, to nadal jednak bardzo często ignorujemy go i leczymy jedynie same objawy, a nie przyczyny.
2021-04-27 00:00
Udostępnij
Wzdęcia - jak radzić sobie z krępującymi dolegliwościami?

Wstydliwe dolegliwości związane z układem pokarmowym mogą nam utrudniać życie i odbierać radość z ulubionych aktywności. Właśnie dlatego, warto wiedzieć czym są wzdęcia i skąd się biorą, a także jak sobie z nimi radzić, gdy przyjdzie taka konieczność.

Wzdęcia - co to jest?

Wzdęcia1 i nabrzmiały brzuch to nie tylko dokuczliwy defekt natury estetycznej. Jest to przede wszystkim problem zdrowotny, który wymaga odpowiedniej diagnozy i leczenia. Charakteryzuje się on zwiększonym obwodem brzucha, skurczami, bólem oraz uczuciem pełności. Dolegliwości te związane są z nadmierną ilością powietrza i gazów (takich jak wodór, metan czy dwutlenek węgla) gromadzących się w jelitach2. Substancje te trafiają do układu pokarmowego w czasie jedzenia, procesów trawiennych oraz podczas mówienia, kiedy dochodzi do połykania powietrza. Z ich niewielkimi ilościami nasz organizm umie sobie poradzić bez większych problemów. Są jednak sytuacje, które niekorzystnie wpływają na procesy trawienne, spowalniając je, a tym samym powodując też zatrzymanie gazów i bolesne wzdęcia.

Przyczyny wzdęć

Na nasze zdrowie cały czas oddziałuje wiele czynników. Niektóre z nich możemy kontrolować i zmieniać ich udział, ale na niektóre nie mamy żadnego wpływu. Do kłopotliwych wzdęć mogą przyczynić się choćby3:

  • niewłaściwa dieta, w której występują głównie strączki, napoje gazowane, substancje słodzące oraz smażone i tłuste potrawy,
  • sporadyczna aktywność fizyczna lub jej całkowity brak,
  • nietolerancje pokarmowe,
  • choroby układu pokarmowego,
  • a także nadmierny i długotrwały stres4.

Właśnie dlatego warto zadbać nie tylko o to, co jemy, ale także przywiązywać uwagę do naszego stylu życia. Już choćby niewielkie zmiany mogą przyczynić się do poprawy samopoczucia, a także do zminimalizowania tych powszechnych i uciążliwych dolegliwości.

5 sposobów na wzdęcia

Jeśli problemy trawienne zaczynają nas ograniczać i utrudniają lub w niektórych przypadkach nawet uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności, warto przejąć nad nimi kontrolę i zacząć działać. Wystarczy kilka drobnych zmian, a wzdęty brzuch przestanie być dla nas utrapieniem. Oto 5 sposobów, aby pozbyć się wzdęć5.

  1. Zdrowa, zbilansowana dieta i regularne małe posiłki. Do menu warto włączyć produkty lekkostrawne oraz te bogate w błonnik, głównie ciemne kasze, ryże i makarony.
  2. Zioła na wzdęcia - ten naturalny sposób pomaga przy zaburzeniach czynności żołądka i jelit na tle nerwowym takich jak wzdęcia czy bóle brzucha.
  3. Odpoczynek, relaks i zdrowy sen również korzystnie wpływają na nasze trawienie, a dodatkowo wzmacniają organizm i wspomagają jego funkcjonowanie.
  4. Rezygnacja z używek, takich papierosy i alkohol przyczynia się do zmniejszenia ilości powietrza w jelitach.
  5. Aktywność fizyczna - już nawet regularne spacery czy krótkie treningi korzystnie wpłyną na nasze ciało. Z jednej strony pomogą one zredukować stres, a z drugiej wspomogą pracę układu trawiennego.

Sposób odżywiania i styl życia ma dla nas ogromne znaczenie. Oba elementy mogą znacząco przyczyniać się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. A dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że nasze ciało nieustannie wykonuje ciężką pracę - przez cały czas jest odpowiedzialne za prawidłową pracę komórek i narządów, a tym samym także za wszystkie procesy życiowe. Właśnie dlatego powinniśmy stale o nie dbać i jak najszybciej reagować na wysyłane przez nie sygnały, nawet jeśli są one tak powszechne i niepozorne, jak opisywane wcześniej wzdęcia.

 

Artykuł powstał we współpracy z M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.

mel.04.2021.01

 

1. Jackowska A., Łukaszyk A., Wzdęcia fakty i mity, Przegląd Gastroenterologiczny 2008; 3 (5).

2. Jarosz M., Dzieniszewski J.: Gazy jelitowe, Wydawnictwo PZWL., Warszawa 2005.

3. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, s. 69-76.

4. O’Sullivan S., Wszystko jest w Twojej głowie. Opowieści o chorobach psychosomatycznych, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2017.

5. https://zdrowegeny.pl/poradnik/sposoby-na-wzdecia