Słabe kości, łamiące się paznokcie, złe samopoczucie to zaledwie kilka sygnałów wysyłanych przez organizm dopominający się składników mineralnych
fit.pl
2010-01-20 00:00
Udostępnij
Za mało składników mineralnych?
Nasz organizm jest jak silnik, a niedobór wapnia, magnezu czy jodu, może zakłócać jego pracę

Słabe kości, ziemista cera, łamiące się paznokcie oraz złe samopoczucie to zaledwie kilka sygnałów wysyłanych przez organizm, który w ten sposób upomina się o składniki mineralne potrzebne mu do prawidłowego funkcjonowania.

Sole mineralne, to obok białek, węglowodanów, tłuszczy i witamin, składniki odżywcze niezbędne do zachowania zdrowia i urody. Mają ważne znaczenie w utrzymaniu procesów życiowych. Pełnią rolę budulcową i regulującą. Biorą udział m.in. w tworzeniu tkanki (głównie kostnej) i pomagają koordynować procesy zachodzące w organizmie i poszczególnych narządach.

Ich niedobór może wywołać szereg, mniej lub bardziej, poważnych dolegliwości. Niedobór minerałów powoduje trudności w gojeniu się ran, próchnicę, anemie, drętwienie, drgawki, kurcze, apatię, zaburzenie erekcji, zaburzenie rytmu pracy serca, a w skrajnych przypadkach śmierć.

Sole mineralne dzielimy na dwie grupy. Makroelementami określa się składniki, których zapotrzebowanie w diecie człowieka przekracza 100 mg na dobę. Do grupy tej należą m.in.: fosfor, wapń, magnez, potas, sód. Mikroelementy występują w śladowych ilościach i organizm nie potrzebuje ich aż tyle, co makroelementów. U ludzi zapotrzebowanie na te pierwiastki wynosi poniżej 100 mg na dobę; a jest to żelazo, cynk, miedź, jod, chrom, selen.

 

Wybrane biopierwiastki
Wapń - mleko i produkty pochodne,
- jaja
Decyduje o mocnych kościach i zdrowych zębach, wspomaga pracę serca, mięśni i układu nerwowego.
Fosfor - mleko i nabiał,
- produkty zbożowe,
- czekolada
Wzmacnia strukturę tkanki kostnej, zapobiega osteoporozie.
Magnez - orzechy,
- owoce i warzywa
 
Sprzymierzeniec mięśni, odpowiada za sprawne działanie układu naczyniowo-sercowego.
Żelazo - kurczak,
- fasola,
- ryby
Niedobór prowadzi do anemii, niedotlenienia, zmęczenia i trudności w koncentracji.
Selen - ryby i owoce morza,
- pełnoziarniste produkty zbożowe
Chroni serce oraz potrzebny jest do pracy tarczycy.
Cynk - mięso,
- ryby,
- ser
Zapobiega wypadaniu włosów i łamaniu się paznokci, dba o naszą skórę i wzrok.

[-------]
 Co może być przyczyną zbyt dużej utraty soli mineralnych:
- nieprawidłowa dieta (uboga w składniki z dużą zawartością minerałów),
- obfita potliwość,
- nadmierne wydalanie,
- niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów, zwłaszcza wody,
- stres, zmęczenie,
- nałogi.

EH general

Na niedobory składników mineralnych najbardziej narażone są osoby żyjące w stresie i pośpiechu, cierpiące na bezsenność. W ich przypadku oraz osób wykonujących ciężką pracę fizyczną szybciej dochodzi do spadku poziomu mikro- i makroelementów.

Dostarczając ich w odpowiednich ilościach będziemy nie tylko zdrowsi i ładniejsi, ale także wypoczęci, lepiej skoncentrowani, twórczy i pełni energii do pracy i życia.

Nie czekaj, aż organizm sam o nie poprosi. Codziennie dbaj o to, by dostarczać mu wapnia, magnezu, potasu i żelaza. Tylko pełnowartościową dietą jesteśmy w stanie uzupełnić codzienne ubytki mikro- i makroelementów. W przypadku niepokojącego, długo trwającego niedoboru któregoś z biopierwiastków warto skorzystać z propozycji jakie oferuje nam farmakologia.

www.fit.pl