fit.pl mobile logo

Zamglone widzenie? To zmęczenie czy wada wzroku, której nie miałeś?

Przejściowe widzenie „jak za mgłą” to nie kwestia warunków atmosferycznych. Pojawia się najczęściej z powodu przemęczenia narządu wzroku, np. w wyniku zbyt długiego korzystania z urządzeń elektronicznych czy niewyspania. Często występuje w godzinach późnopopołudniowych lub wieczornych, kiedy oczy mają już za sobą bardzo intensywną pracę np. przed ekranem komputera. W jaki sposób możemy walczyć z tą dolegliwością? Odpowiada dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Dlaczego widzę „jak przez mgłę”?

Przymglone czy niewyraźne widzenie może mieć różne przyczyny, których rozpoznanie jest kluczowe w kontekście dalszej ochrony naszego wzroku. Co powinno szczególnie zwrócić naszą uwagę?

- Niezwykle istotne w ocenie przyczyn przymglonego widzenia jest określenie jego charakteru i czasu występowania. W sytuacji, gdy dolegliwość ta nie jest stała, a pojawia się głównie w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych, a niemal cały dzień nasze oczy były narażone na wiele bodźców, prawdopodobnie głównym powodem jest przemęczenie narządu wzroku. Przyczyną może być również wiele innych schorzeń naszych oczu np. zaćma, zaburzenia rogówki czy siatkówki. Jeżeli obserwujemy, że mniej wyraźne widzenie jest stanem permanentnym, a dodatkowo nasila się, wówczas może to oznaczać pojawienie się lub pogłębienie wady wzroku. Wtedy też konieczna może okazać się wizyta u lekarza specjalisty - mówi dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Pogorszenie widzenia to jeden z problemów związanych z narządem wzroku, którego występowanie nasiliło się w okresie pandemii COVID-19. Powód? Urządzenia elektroniczne – jak wynika z raportu „Godzina dla oka” statystycznie spędzamy obecnie przed ekranami 10,4 godziny dziennie, co w skali roku daje ponad 150 dni!

- W ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyła się ilość czasu, który spędzamy przed ekranami komputerów, telefonów komórkowych czy telewizorów. U wielu pacjentów doprowadziło to do pojawienia się, poza pogorszeniem ostrości widzenia, także innych objawów, takich jak: zaczerwienienie, pieczenie, ból oczu, uczucie „piasku pod powiekami” czy łzawienie. To wynik przemęczenia narządu wzroku, a także pracy z bliskiej odległości od ekranu. Nasze oczy naturalnie są bowiem przystosowane do większych odległości, dlatego długotrwała praca przed komputerem może powodować zaburzenia ich akomodacji oraz filmu łzowego. Wówczas pacjenci mogą odczuwać m.in. wrażenie przymglenia obrazu. W tej sytuacji powinniśmy szczególnie zadbać o ich odpoczynek - podkreśla dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Mruganie na nawilżanie?

Nasz organizm jest naturalnie wyposażony w mechanizm rozprowadzający łzy, produkowane przez gruczoły łzowe, a jest nim… mruganie. Niestety, zwłaszcza podczas korzystania z urządzeń elektronicznych, bardzo często odruchowo ograniczamy tę czynność do minimum, w pełni skupiając się na ekranie komputera czy telefonu. Jednak, nawet w sytuacji, gdy pamiętamy o regularnym mruganiu, może ono okazać się niewystarczające. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kropli nawilżających, zwłaszcza w sytuacji, gdy obserwujemy dolegliwości, związane z tzw. zespołem suchego oka (np. Hyal-Drop multi).

Dyskomfort, zaczerwienienie oczu czy przemijające pogorszenie widzenia to bardzo wyraźne sygnały wysyłane przez narząd wzroku. Kiedy obserwujemy te symptomy, należy jak najszybciej podjąć działania, które nie tylko pozwolą pozbyć się dyskomfortu, ale również zahamują rozwój dolegliwości. Dlatego, powinniśmy w tej sytuacji sięgnąć po tzw. sztuczne łzy, czyli krople nawilżające. Pamiętajmy, aby wybierać takie, które zostały stworzone na bazie naturalnych substancji. Jedną z nich jest kwas hialuronowy, który występuje w strukturach zdrowego oka i filmie łzowym. Krople nawilżające pozwolą złagodzić dolegliwości związane z zespołem suchego oka. Jeśli jednak objawy nie ustępują lub ich czas występowania się wydłuża konieczna jest wizyta u okulisty – dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Jednak niezależnie od tego, ile staranności będziemy przykładać do kwestii nawilżenia naszych oczu, musimy pamiętać, że w obliczu intensywnej pracy potrzebują one przede wszystkim odpoczynku oraz dobrego wyrównania ewentualnej wady wzroku.

- Rekomenduję, aby osoby, które bardzo dużo korzystają z komputerów czy telefonów, w ciągu dnia wygospodarowały czas na odpoczynek dla oczu. Nawet, gdy mamy wiele pracy i obowiązków, znajdźmy godzinę, aby poświęcić ją np. na dodatkowy sen, spotkanie z przyjaciółmi, spacer, uprawianie sportu czy inną aktywność dającą „oddech” narządowi wzroku. To bardzo proste zmiany, które dadzą nam dodatkową przyjemność, a oczom czas na zasłużony odpoczynek - podkreśla dr n. med. Anna Groblewska, specjalista chorób oczu, ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl