Uprawianie sportu, a wada wzroku - jak radzić sobie w takiej sytuacji?

Zalecenia WHO mówią jasno, że aby cieszyć się długim życiem i dobrym zdrowiem należy wygospodarować około 2,5 h tygodniowo na uprawianie aktywności fizycznej, która sprawia nam przyjemność. Sport nie tylko wzmacnia ciało, poprawia wydolność układu oddechowego i krwionośnego, ale również pozytywnie wpływa nasze samopoczucie. Nie warto więc z niego rezygnować nawet wtedy, kiedy ogranicza nas posiadana wada wzroku. Podpowiadamy, jak radzić sobie w takiej sytuacji i na co zwrócić szczególną uwagę.
2023-03-03 00:00
Udostępnij
Uprawianie sportu, a wada wzroku - jak radzić sobie w takiej sytuacji?

Pięta achillesowa Polaków  

Z badań przeprowadzonych przez MultiSportIndex z 2019 roku wynika, że zaledwie 64% Polaków uprawia sport raz w miesiącu, co oznacza, że prawie 1/3 z nich robi to rzadziej, lub nie wykonuje żadnej aktywności fizycznej. Raporty wskazują również, która grupa wiekowa częściej decyduje się na podjęcie działań prozdrowotnych w zakresie aktywności — są to osoby uczące się znajdujące w przedziale do 19 roku życia. Co więcej, wśród ankietowanych pojawiają się jednostki, które unikają sportów, lub całkowicie z nich rezygnują ze względu na wady wzroku i związane z nimi ograniczenia. Jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy pogorszone widzenie tak mocno odbija się na naszym życiu? Co zrobić, aby zwiększyć swój komfort podczas wykonywania ćwiczeń? Zapytaliśmy specjalistę o to, jak radzić sobie z koniecznością noszenia korekcji podczas uprawiania wymagających sportów.   

Okulary, a może soczewki – co wybrać ?  

Osoby uprawiające sport, które borykają się z pogorszonym wzrokiem, najczęściej nie rezygnują z korekcji podczas wykonywania ćwiczeń. Jednym z pytań, które pojawiaj się na początku sportowej drogi, jest to, czy korzystać z okularów, czy może wybrać soczewki kontaktowe. Optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, Grzegorz Romanik wyjaśnia, że z punktu widzenia zdrowia naszych oczu to, czy wybierzemy tradycyjne szkła, czy może soczewki, nie ma istotnego znaczenia. Ważniejsze będą tu nasze przyzwyczajenia, wygoda i preferencje. Warto pamiętać również o tym, że wybrana metoda musi być skonsultowana ze specjalistą, być odpowiednio dobrana, bezpieczna, a także korygować mankamenty. Z badań wynika, że 93% ankietowanych, którzy na co dzień używają soczewek, sięgają po nie również podczas uprawiania sportów. Osoby, które preferują używanie okularów, chętnie wybiorą je także podczas aktywności (53% ankietowanych), ale równie ochoczo zamienią je na wspomniane już soczewki.   

Korekcja wzroku podczas pływania 

Jak sprawa wygląda, jednak kiedy naszą ulubioną aktywnością jest pływanie? Czy w tak specyficznych i wymagających warunkach jesteśmy w stanie wspomóc się okularami lub soczewkami? Grzegorz Romanik wskazuje tu na opcję, która zarówno chroni oczy podczas pływania, jak i koryguje wadę — są to okulary do pływania, w których montuje się soczewki o określonej mocy sferycznej. Do niektórych modeli jesteśmy w stanie zamontować szkła przepisane przez okulistę, czy optometrystę i maksymalnie dopasować je do naszych potrzeb. Takie rozwiązanie okazuję się najlepsze, zdecydowanie dyskwalifikując używanie soczewek kontaktowych, które mogą przyczyniać się do infekcji bakteryjnych oczu. Ten rodzaj korekcji nie jest przeznaczony do użytku w akwenach wodnych.    

Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/przyszla-mama-w-okularach-czyli-jak-ciaza-wplywa-na-jakosc-widzenia/, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.