Zanieczyszczenia powietrza a zdrowie Dzieci: Nowe badanie alarmuje!

Ostatnie badanie kohortowe opublikowane w "World Allergy Organization Journal" przynosi ważne spojrzenie na związek między narażeniem środowiskowym a zdrowiem dzieci, zwłaszcza w kontekście alpejskich regionów. Wyniki badań, przedstawione przez dr n. med. Marka Kaszubę, wydają się sugerować, że nawet w idyllicznym środowisku alpejskim nie jesteśmy wolni od potencjalnych czynników wpływających negatywnie na zdrowie najmłodszych.
Ilona Wilk
2024-01-29 11:57
Udostępnij
Zanieczyszczenia powietrza a zdrowie Dzieci: Nowe badanie alarmuje!

Badanie obejmowało 131 dzieci w wieku 5–9 lat z alpejskiej gminy Davos w Szwajcarii. Wyniki wskazały, że 38% dzieci wykazywało uczulenie na alergeny wziewne, zwłaszcza na pyłki traw (33%) i alergeny kota (16%). Nawet przy niskim poziomie zanieczyszczeń powietrza, mieszkanie blisko ruchliwej drogi wiązało się z większym ryzykiem występowania uczuleń oraz objawów nieżytu nosa, zapalenia spojówek i astmy.

Dodatkowo, warunki środowiskowe wewnątrzdomowe, takie jak obecność pleśni, były związane z podwyższonym ryzykiem uczulenia na alergeny wewnątrzdomowe i chorób alergicznych.

Wnioski z badania wskazują, że nawet w pozornie czystym środowisku alpejskim zanieczyszczenia powietrza mogą odgrywać kluczową rolę w występowaniu uczuleń i chorób alergicznych u dzieci. Wobec tego, podjęcie działań mających na celu utrzymanie czystego powietrza w domu oraz unikanie miejsc blisko ruchliwych dróg może być istotne dla zdrowia najmłodszych.

Warto podkreślić, że świadomość jakości środowiska, zwłaszcza w kontekście zdrowia dzieci, staje się coraz bardziej kluczowa. Badanie Fietena i współpracowników dostarcza ważnych informacji, które powinny skłonić do refleksji nad koniecznością ochrony zdrowia dzieci poprzez dbałość o czystość powietrza w ich otoczeniu.

Źródło badań: Fieten K.B. i wsp., World Allergy Organ J. 2023 Dec 3;16(12):100847. Oprac. dr n. med. Marek Kaszuba.

Fieten K.B. i wsp., World Allergy Organ J. 2023 Dec 3;16(12):100847. Oprac. dr n. med. Marek Kaszuba