BOSU to unikalne połączenie piłki i stepu. Jego zaletą jest możliwość przeprowadzenia wszechstronnego treningu równowagi. Może być stosowany w treningu rekreacyjnym, sportowym oraz w rehabilitacji
fit.pl
2014-01-14 00:00
Udostępnij
BOSU - kompleksowy trening równowagi
bosu 02BOSU (akronim „both sides up”) jest dwustronnym przyrządem stanowiącym unikalne połączenie piłki i stepu. Jedna strona urządzenia stanowi rodzaj pneumatycznej kopuły pracującej (uginającej się) przy każdym ruchu ćwiczącego, druga zaś jest płaską i sztywną platformą. Dwie ukryte w zagłębieniach rączki ułatwiają swobodne odwracanie urządzenia z jednej strony na drugą. Średnica platformy wynosi 25 cali, tj. około 56cm.

Podstawowa zaleta BOSU to możliwość przeprowadzenia na nim doskonałego, wszechstronnego treningu równowagi. Kiedyś fitness w Polsce oferował tylko trening wytrzymałościowy, wzmacniający i stretching. Dziś jednak potrafimy zająć się klientem w klubie fitness, bardziej kompleksowo. Pojawiły się bowiem formy prozdrowotne jak i formy Body & Mind. Obydwie stanowią dla Open Mind Health & Fitness Idea filar naszych działań, ponieważ wiemy jak bardzo są potrzebne współczesnemu człowiekowi.

Jednym z podstawowych elementów form prozdrowotnych w fitnessie jest właśnie trening równowagi. Aby realizować ten cel zaczęliśmy na początku wykorzystywać na zajęciach fitness miękkie maty, na których stojąc boso można było wykonywać pierwsze elementy ćwiczeń równoważnych. Potem wykorzystywaliśmy aerostepy. Najbardziej jednak przyjęły się piłki rehabilitacyjne, dzięki którym zajęcia Body Ball mają dziś w klubach swoje stałe miejsce. Nieco później pojawił się Coreboard, sprzęt znakomity, jednak z uwagi na cenę niezbyt dostępny. Od niedawna mamy nareszcie BOSU, sprzęt do treningu równowagi wymarzony, a i dostępny cenowo. Podstawowy element różniący go od piłki to, że można na nim stanąć w związku z tym daje możliwość prowadzenia o wiele bardziej różnorodnych zajęć. BOSU różni się głównie tym od Coreboardu, że posiada nie jedną a dwie płaszczyzny podparcia stóp, stąd utrzymanie na nim równowagi jest jeszcze trudniejsze, poza tym można na BOSU wykonać bardzo dużo ćwiczeń w pozycji leżenia, siadu, klęku, a także w pozycji odwróconego BOSU.   

Od ponad dwóch lat BOSU jest nieodzownym sprzętem każdej konwencji w USA. Ostatnio prezentowane było na Konwencji ECA w MIAMI, w której miałam przyjemność uczestniczyć i ukończyć szkolenie Master Trenerów BOSU. Premiera BOSU w Polsce odbyła się na Konwencji Body & Mind ENERGIA 2, jaka miała miejsce w Warszawie w grudniu 2004. Około 40 uczestników konwencji miało okazję zmierzyć się z tym sprzętem. Byli bardzo zadowoleni a jednocześnie zdziwieni jak różny od innych i trudny jest trening na platformie.

BOSU idealnie nadaje się do ćwiczeń statycznych, dynamicznych i poprawiających balans ciała, stabilizację tułowia oraz propriorecepcję (czucie głębokie). Może być stosowany w treningu rekreacyjnym, sportowym oraz w rehabilitacji, w treningu grupowym jak i indywidualnym. Trening z BOSU daje nieograniczone możliwości. Można ćwiczyć na jednym, dwóch lub kilku urządzeniach jednocześnie, wchodząc, schodząc, skacząc, klęcząc. Wszystko to w dowolnym tempie, dowolnych pozycjach, zawsze atrakcyjnie i przede wszystkim bezpiecznie. BOSU jest doskonałym symulatorem ruchów charakterystycznych dla różnych dyscyplin sportowych, m.in. snowboardu, narciarstwa, boksu, tenisa. Właśnie dlatego, szereg czołowych amerykańskich teamów sportowych, m.in. Amerykańskie Towarzystwo Narciarskie i Snowboardowe, wykorzystuje BOSU w treningu sportowców. Dzięki unikalnej budowie amortyzuje siłę uderzenia, w momencie styku stopy z kopułą.

BOSU może być wykorzystany w następujących rodzajach treningów:

Balans i wytrzymałość

Możesz spacerować, chodzić, biegać, skakać, w różnym tempie poprawiając swoją wydolność. Możesz wykonywać proste ćwiczenia lub sekwencje choreograficzne w rytm muzyki, a także wykonywać elementy treningu sportowego (koszykówka, siatkówka, box…) Ćwiczenia na BOSU, poza dotlenieniem organizmu i korzyściami płynącymi z uprawiania sportu, dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń. To nie tylko trening, ale przede wszystkim wspaniała zabawa.

Balans i trening wzmacniający mięśnie

Poprzez wykonywanie statycznych i dynamicznych ćwiczeń wzmacniających możesz poprawić wytrzymałość oraz siłę mięśni całego ciała. Na BOSU możesz wykonywać ćwiczenia różnych pozycjach i płaszczyznach i to z wykorzystaniem różnego sprzętu jak hantle, gumy, taśmy, Body Bar. BOSU daje nieskończoną ilość modyfikacji. Nawet znane nam dotąd ćwiczenia przy zastosowaniu bosu mają zupełnie inny wymiar.

bosu 03Równowaga i gibkość

Za pomocą BOSU możesz nie tylko się zmęczyć, ale i odpocząć,  poprawiając gibkość ciała. Możesz przeprowadzić zarówno stretching aktywny, angażując mięśnie, jak również pasywny, wykorzystując siłę grawitacji. Stojąc, leżąc, klęcząc, opierając się na kopule lub platformie możesz aktywnie balansować ciałem w różnych kierunkach.

Równowaga i napięcie mięśni środka

BOSU dzięki unikalnej sprężystej konstrukcji przyczynia się do zaangażowania znacznie większej liczby mięśni podczas treningu niż ma to miejsce w przypadku zastosowania innych tego typu urządzeń. Ćwiczenia na BOSU wymagają stałej kontroli i napięcia mięśni środka dla utrzymania równowagi, stad jak żaden inny sprzęt cudownie aktywizuje i wzmacnia tzw. core stability.

Do tej pory można było zapoznać się z tą forma tylko w Ameryce dziś szkolenia BOSU są już dostępne dla instruktorów w Polsce a prowadzi je Open Mind Health & Fitness Idea.

Szkolenie trwa 4-5 godzin. Zawiera masterclass, warsztaty i wykłady a w nich wiele organizacyjnych i technicznych wskazówek, które pozwolą na prowadzenie bezpiecznych i ciekawych zajęć grupowych oraz treningów indywidualnych. Terminy dla klubów uzgadniane są indywidualnie.

Aneta Figurska-
współzałożycielka Open Mind Health&Fitness Idea. 
Master Trener BOSU uprawniony do szkolenia instruktorów.


www.fit.pl