Niskokaloryczna dieta i regularny wysiłek fizyczny to podstawa skutecznego odchudzania. Tylko czy to wystarczy? Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy lub pozbyć się problemu tycia powinniśmy również zadbać o odpowiednią ilość snu  
fit.pl
2014-11-19 00:00
Udostępnij
Dobry sen na odchudzanie
W czasie snu organizm maksymalnie zwalnia tempo metabolizmu. Wydawałoby się, że im więcej czasu spędzamy na tej najmniej energochłonnej z czynności, tym mniejsze są nasze dobowe wydatki energetyczne i trudniej utrzymać prawidłową masę ciała. – Nic bardziej mylnego. Sen to czas, w którym nasz organizm regeneruje się. Jeśli śpimy za mało mamy gorszy nastrój, mniej wydajnie pracujemy, trudniej nam się trenuje, a poza tym odczuwamy większą ochotę na kaloryczne przekąski.

Skutki bezsenności

Współczesne tempo życia i codzienne stresy przyczyniają się do tego, że coraz więcej osób cierpi z powodu bezsenności. Wielu osobom zdarza się rezygnować ze snu, po to, by zdążyć na czas wykonać zlecenie, przygotować się do pracy czy egzaminu. Badania pokazują, że skutkiem nieprzespanej nocy jest nie tylko gorsze samopoczucie. Brak snu powoduje, że w ciągu dnia jesteśmy ociężali, poruszamy się wolniej i mniej chętnie, co przekłada się na mniejsze wydatki energetyczne. Oprócz tego na skutek niedoboru snu aktywowany jest obszar mózgu związany z odczuwaniem chęci na jedzenie.

Apetyt i hormony

Nasilone uczucie głodu w ciągu dnia doświadczamy zarówno po nieprzespanej nocy, jak i wtedy, gdy śpimy za mało. Osoby niewyspane spożywają nawet do 550 kcal więcej niż osoby, które śpią tyle, ile czują, że potrzebuje ich organizm. Wyniki badań wskazują, że źródłem tych dodatkowych kalorii jest głównie żywność bogata w tłuszcze i węglowodany. Zwiększona chęć na jedzenie spowodowana niedoborem snu ma odzwierciedlenie w spadku poziomu leptyny oraz jednoczesnym wzroście poziomu greliny w osoczu krwi. Hormony te są uznawane za jedne z najważniejszych regulatorów apetytu.

Mniej snu = mniej mięśni

Jednym z negatywnych skutków niewłaściwego odchudzania jest to, że oprócz tłuszczu zmniejsza się również w organizmie poziom beztłuszczowej masy ciała, w tym głównie mięśni. Aby tego uniknąć lub przynajmniej zminimalizować to niekorzystne zjawisko, zaleca się zwiększenie poziomu aktywności fizycznej oraz 7-8 godzin snu. Jak się okazuje osoby, które śpią mniej niż 6 godzin w ciągu doby uzyskują znacznie gorsze efekty w odchudzaniu niż ci, którzy śpią ponad 8 godzin. Zbyt krótki sen ma przełożenie nie tylko w mniejszej ilości zrzuconych kilogramów, ale również w większym ubytku beztłuszczowej masy ciała.

dr Joanna Anna Walczak

www.fit.pl