Od tego co robisz w okresie ciąży zależeć będzie zdrowie twojego dziecka. Dlatego musisz pamiętać, by dbać o siebie, dobrze się odzywiać, wypoczywać i gimnastykować. W końcu chcesz, by twoje dziecko było zdrowe
fit.pl
2012-10-16 00:00
Udostępnij
Spodziewasz się dziecka? Zadbaj o siebie!
baby-nameSylwetka dziecka zaczyna się kształtować już w brzuchu mamy. W pierwszych 3-4 miesiącach życia płodu powstają zalążki układu kostnego. Czy będzie on dostatecznie mocny, zależy to od mamy  dziecka. Jeśli dba o siebie, dba też o swoje nienarodzone dziecko. Od początku ciąży powinna więc: wypoczywać, gimnastykować się, dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu, jadać warzywa, owoce, nabiał i ryby, bo w nich znajdują się korzystne dla rozwoju płodu witaminy oraz mikro- i makroelementy. Najważniejsze to kwas foliowy (np. folik), witamina D3, jod (np. feminatal) oraz wapń (np. calcium D3).

Warto, byś zdała sobie sprawę, że do skrzywień kręgosłupa często dochodzi w pierwszych miesiącach życia.

By im zapobiec:

- Nie kładź dziecka stale na plecach. Gdy kładziesz je na brzuszku - podnosi główkę i ćwiczy mięśnie grzbietu. Leżąc na plecach, nie ma takich możliwości.
- Nie noś dziecka stale na tej samej ręce. Żeby zachować równowagę, automatycznie będzie się przechylało tylko w jedną stronę i skrzywienie gotowe.
- Nie kupuj do łóżeczka zbyt miękkiego materacyka. Nie wkładaj też dziecku pod głowę wysokiej poduszki.
- Nie nakłaniaj malucha do przedwczesnego wstawania i chodzenia. Pionowa pozycja zbyt forsuje słaby jeszcze kościec i może spowodować deformacje kręgów. Zachęcaj natomiast malca do raczkowania, które wzmacnia mięśnie.
- Nie unikaj słońca. Latem, gdy doskwiera upał, ustawiaj wózek w półcieniu. Promienie ultrafioletowe sprawiają, że w skórze dziecka wytwarza się niezbędna dla kości witamina D. Brak tej witaminy sprzyja krzywicy.
- Nie woź dziecka w spacerówce typu składana parasolka. Nieusztywnione oparcie powoduje, że kręgosłup malucha stale przybiera nienaturalny kształt litery C.

www.fit.pl