Nawyki żywieniowe z dzieciństwa a ich wpływ na otyłość w dorosłym życiu

Nawyki żywieniowe kształtowane w dzieciństwie mają istotny wpływ na zdrowie w dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea, pod kierownictwem prof. Davida Bentona, przeprowadzili długoterminowe badania, które potwierdzają tę zależność. Badania obejmowały 1,4 tys. brytyjskich dzieci, obserwowanych od lat 90. aż do osiągnięcia wieku 24 lat.
Ilona WIlk
2024-07-04 12:13
Udostępnij
Nawyki żywieniowe z dzieciństwa a ich wpływ na otyłość w dorosłym życiu

Wpływ słodzonych napojów na otyłość

Głównym celem badania było sprawdzenie, w jakim stopniu spożywanie słodzonych napojów i soków owocowych przez dzieci wpływa na ich masę ciała w dorosłości. Wyniki jednoznacznie wskazują, że regularne spożywanie napojów gazowanych, takich jak cola, zwiększa ryzyko otyłości. Dzieci, które piły te napoje, w wieku 24 lat miały wyższą masę ciała.

Różnice między płciami

Interesujące wyniki pojawiły się przy analizie spożycia soków owocowych. Dziewczęta, które piły soki, przybierały na wadze mniej, natomiast masa ciała chłopców nie ulegała znaczącej zmianie. Kluczowe okazały się nie tylko same napoje, ale także ogólny styl odżywiania. Dzieci pijące soki owocowe częściej spożywały zdrowe produkty, takie jak owoce i warzywa, w przeciwieństwie do dzieci, które piły napoje gazowane i preferowały tłuste jedzenie.

Styl odżywiania i status społeczny

Badania wykazały również, że decyzje dotyczące diety były ściśle powiązane ze statusem społecznym rodzin. W biedniejszych rejonach miasta dzieci miały ograniczony dostęp do zdrowej żywności, co sprzyjało spożywaniu produktów wysokotłuszczowych i wysokocukrowych. Prof. Benton podkreśla, że istnieje silny związek między deprywacją społeczną a dostępem do restauracji szybkiej obsługi.

Globalny problem otyłości

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), otyłość dotyka coraz większej części populacji. W 2022 roku 2,5 miliarda dorosłych miało nadwagę, z czego 900 milionów było otyłych. Problem ten jest szczególnie widoczny w USA, gdzie 74% populacji zmaga się z nadwagą lub otyłością. Prognozy wskazują, że do 2035 roku połowa światowej populacji będzie cierpieć na otyłość.

Znaczenie edukacji żywieniowej

Eksperci podkreślają, że zmiana nawyków żywieniowych jest trudna, ale konieczna. Prof. Benton sugeruje, że edukacja żywieniowa powinna zaczynać się już w okresie przygotowania kobiet do macierzyństwa oraz być kontynuowana przez pielęgniarki środowiskowe opiekujące się noworodkami. Wczesne lata życia dziecka są kluczowe dla kształtowania zdrowych nawyków, które mogą zapobiec otyłości w dorosłości.

Konsekwencje zdrowotne i ekonomiczne

Otyłość prowadzi do wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, nowotwory i demencja. Dzieci z nadwagą mają większe ryzyko wystąpienia tych chorób w dorosłości. WHO ostrzega, że jeśli problem otyłości nie zostanie rozwiązany, globalne koszty związane z nadwagą i otyłością mogą osiągnąć 3 biliony dolarów rocznie do 2030 roku i ponad 18 bilionów dolarów do 2060 roku.

Badania Uniwersytetu Swansea jednoznacznie wskazują na potrzebę promowania zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Spożywanie słodzonych napojów w dzieciństwie ma długotrwałe konsekwencje dla zdrowia, a walka z otyłością wymaga kompleksowego podejścia i edukacji na każdym etapie życia.

na podstawie materiałów z newserii