10 porad jak biegać podczas wysokich temperatur

Biegasz od dawna? Może dopiero zaczynasz swoją przygodę biegacza? Nieważne czy jesteś początkującym czy już zaawansowanym fanem tej aktywności fizycznej, poniższe porady z pewnością przydadzą Ci się podczas uprawiania sportu w gorące dni
2021-05-26 00:00
Udostępnij
10 porad jak biegać podczas wysokich temperatur

Jeśli biegasz od dawna za pewne wiesz, że dobre buty to podstawa. Wiadomo, że również sportowe obuwie lubi się zużywać, szczególnie jeśli jest używane z wysoką częstotliwością. Mając do eobuwie kod rabatowy możesz kupić nowe buty do biegania w niższej cenie. Nie zapomnij o wygodnym stroju przystosowanym do pogody. W lato sprawdzą się lekkie ubrania, krótkie spodenki i koszulki na ramiączka lub krótki rękaw. Pamiętaj, aby chronić głowę przed promieniami słonecznymi zakładając czapkę z daszkiem. Nikt nie chciałby dostać bólu głowy po wyczerpującym maratonie biegania. Przeczytaj poniższe porady, aby być przygotowanym na wakacyjne treningi. Gorące dni to wyzwanie dla niejednego fana biegania. Miej pewność, że wiesz jak w rozsądny sposób uprawiać sport, kiedy temperatury są naprawdę wysokie.

 

1. Przygotuj swoje ciało do wysokiej temperatury

Wiosenny trening na świeżym powietrzu będzie dla Ciebie idealnym przygotowaniem na cieplejsze temperatury podczas lata. Większa ilość słońca każdego dnia oraz rosnące temperatury stopniowo sprawią, że Twoje ciało nieświadomie będzie przyzwyczajało się do nowych warunków. Trwające kilka tygodni treningi (w zależności od Twojego poziomu zaawansowania) będą idealne. Jeżeli dopiero zaczynasz biegać, pamiętaj, że Twoje ciało musi przyzwyczaić się do aktywności fizycznej, postaraj się nie forsować go już od pierwszych chwil Twojej sportowej przygody.

2. Wybieraj zacienione trasy i najmniej gorętszą porę dnia

Jeżeli chcesz uniknąć największego promieniowania, wybierz trening wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Dzięki temu będziesz miał pewność, że unikniesz zbytniego wystawiania się na słońce. Na Twoje treningi wybieraj raczej zacienione miejsca, takie jak parki lub lasy.

3. Skróć rozgrzewkę

Dzięki cieplejszym temperaturom Twoje mięśnie rozgrzewają się znacznie szybciej niż zimą. Dostosuj więc czas rozgrzewki do temperatury panującej na zewnątrz. Możesz sprawdzić w internecie jakie typy rozgrzewek trenerzy proponują w lato.

4. Oddychająca odzież

Wyposaż się w odzież termiczną, przeznaczoną do uprawiania sportu podczas gorących dni. Oddychające, lekkie ubrania pozwolą Ci na swobodne bieganie. Dzięki temu masz pewność, że trening będzie komfortowy, a Tobie nic nie przeszkodzi w czerpaniu przyjemności z pięknej pogody oraz tej świetnej aktywności fizycznej.

5. Ochłodź ciało po skończonym treningu

Po bieganiu nasze ciała mają wysoką temperaturę dlatego też po aktywności fizycznej podczas gorących dni warto wziąć chłodny prysznic. Pamiętaj, aby nie przesadzić ze zbyt niską temperaturą wody. Jeżeli jest Ci bardzo gorąco podczas biegania, możesz lekko zmoczyć głowę i włosy, dzięki temu poczujesz lekką ulgę.

6. Nawodnij się przed, w trakcie i po treningu

Uprawiając sport nasze ciało traci wodę, dlatego zawsze trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu nie tylko po treningu, ale również przed oraz w trakcie. Podczas biegania pij małymi łyczkami, aby nie złapać kolki. Pamiętaj, że odpowiednie nawodnienie to podstawa o każdej porze roku!

7. Noś czapkę

Podczas letnich oraz wiosennych treningów, czapka powinna stać się kompanem Twoich treningów. Oprócz tego, że chroni Cię przed promieniami słonecznymi, to pomaga Twojemu ciału lepiej kontrolować temperaturę.

8. Chroń oczy oraz skórę przed promieniami słonecznymi!

Nie musisz być na plaży, aby spalić się na słońcu. Pamiętaj, aby zawsze przed bieganiem nałożyć na twarz oraz inne odsłonięte części ciała krem z filtrem SPF. Nie zapomnij, że również Twoje oczy są narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych, dlatego na każdy trening zabieraj ze sobą okulary.

9. Nie przeceniaj swoich możliwości

Przegrzanie organizmu może mieć dla Twojego zdrowia poważne konsekwencje. Każdy biegacz powinien znać pierwsze tego objawy (nudności, ból głowy, zawroty głowy) i w razie ich wystąpienia przerwać trening i odpocząć w cieniu.

10. Pozwól swojemu ciału ochłonąć

Po skończonym treningu nie idź od razu pod prysznic. Odczekaj kilka minut zanim postanowisz wziąć prysznic, pamiętaj aby w tym czasie nawodnić organizm pijąc wodę. Jeśli jest Ci naprawdę gorąco możesz spryskać twarz, szyje i ramiona odrobiną chłodnej wody - to na pewno pomoże.