Coraz więcej osób zaczyna biegać. Okazuje się, że taka forma aktywności fizycznej bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Na co można konkretnie liczyć? Dlaczego nie brakuje osób uprawiających jogging po zmroku? Jak robić to komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie?
2021-03-09 00:00
Udostępnij
Jak pokochać bieganie po zmroku?

Dlaczego warto biegać?

Bieganiem mogą zainteresować się osoby tak naprawdę w różnym wieku. Taka aktywność fizyczna m.in. nie wymaga sporych nakładów finansowych. Trzeba posiadać tylko odpowiedni strój dopasowany do rozmaitych warunków atmosferycznych. Jogging można uprawiać praktycznie wszędzie. Nie musisz zatem koniecznie kupować karnetu na siłownię itp. Przede wszystkim liczy się tutaj odpowiednia motywacja. A biegać warto, ponieważ można uzyskać liczne korzyści. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę? Nie brakuje osób, które uprawiają ten sport w celu poprawy własnej sylwetki. Regularne bieganie przyczynia się bowiem do szybszej utraty zbędnych kilogramów. Systematyczne treningi wzmacniają też serce. Poprawia się ogólna wydolność krążeniowo-oddechowa, co ma wpływ na znacznie lepszą kondycję. Bieganie zapobiega nadciśnieniu tętniczemu, korzystnie wpływa na trawienie i stan naszej skóry. Dlaczego jeszcze warto uprawiać ten sport (nawet amatorsko)? Osoby, które regularnie wykonują przebieżki o wiele rzadziej chorują. Dzieje się tak, ponieważ układ immunologiczny jest wzmocniony. Bieganie sprawia, że czujemy się znacznie lepiej. W trakcie treningu wydzielają się hormony szczęścia, co korzystnie oddziałuje na samopoczucie. Dzięki temu mamy lepsze nastawienie do otaczającej nas rzeczywistości, co ma zaś wpływ na sukcesy w życiu prywatnym oraz zawodowym…

mactronic-04

Bieganie po zmroku jest coraz popularniejsze

Nie brakuje osób, które preferują uprawianie joggingu po zmroku. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Często chodzi przede wszystkim o względy praktyczne. Rano masz stosunkowo mało czasu? Spieszysz się do pracy? Musisz też odwieźć dzieci do szkoły? W takiej sytuacji sporo osób wybiera treningi wieczorami lub nawet nocą. Wtedy można w spokoju uprawiać jogging. Bez pośpiechu i nerwowego spoglądania na zegarek. Można w 100% skupić się na treningu, co ma oczywiście wpływ na szybkość osiąganych rezultatów. Dla niektórych wieczorne przebieżki to znakomity sposób, by odreagować po ciężkim dniu spędzonym np. w firmie. W trakcie pokonywania kolejnych metrów wydzielają się endorfiny, co sprawia, że szybko czujemy się o wiele lepiej. Ma to również wpływ na spokojny sen. Są badania, które potwierdzają, że mięśnie człowieka są bardzo dobrze przystosowane do wysiłku także w porze wieczornej. Co jeszcze jest istotne? Sprawa dotycząca temperatury. Szczególnie w okresie letnim nie brakuje osób decydujących się na bieganie po zmroku. W ciągu dnia temperatury są na tyle wysokie, że trudno jest swobodnie wykonać trening... Kiedy słońce zachodzi, warunki stają się zaś o wiele bardziej komfortowe. Warto podkreślić, że tylko regularne treningi przyczyniają się np. do uzyskania lepszej sylwetki. Z tego względu trzeba też ćwiczyć nawet jesienią, a wtedy stosunkowo szybko robi się ciemno... To wszystko powoduje, że bieganie po zmroku jest coraz powszechniejsze.

Jakie oświetlenie czołowe wybrać?

Wiele osób zwraca uwagę także na bezpieczeństwo w trakcie nocnego joggingu. Z jednej strony po zmroku jeździ statystycznie o wiele mniej samochodów. W związku z tym biega się znacznie bardziej swobodnie niż np. w godzinach przedpołudniowych. Z drugiej strony jest gorsza widoczność. Na szczęście można sobie poradzić z tym aspektem. Trzeba tylko wybrać odpowiednie oświetlenie czołowe. Dlaczego jest to istotne? Nowoczesne latarki czołowe wpływają m.in. na większy komfort w trakcie przebieżek. Dzięki tym urządzeniom dokładnie widzimy to, co dzieje się przed nami… Nie ma zatem możliwości, by użytkownik wbiegł w różne przeszkody znajdujące się na trasie itp. Zastosowanie profesjonalnych urządzeń wpływa nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale także innych uczestników ruchu. Latarka czołowa generuje światło widoczne ze stosunkowo dalekiego dystansu. To zatem sygnał dla pieszych, innych biegaczy, rowerzystów, czy właścicieli samochodów, że jesteśmy na trasie. Odpowiednia widoczność zapobiega nie tylko drobnym kolizjom, ale też poważnym wypadkom. Nie można tego bagatelizować.

mactronic-06

Na co się zdecydować? Dobrym wyborem jest m.in. latarka czołowa LED ze światłem ciepłym i zimnym oraz czerwonym. Co sprawia, że jest to produkt tak często kupowany? Warto podkreślić, że latarka czołowa Rebel wytwarza do 400 lumenów (lm). Dzięki temu możesz swobodnie uprawiać jogging nawet po zmroku, ponieważ widoczność będzie bardzo dobra. Mocnym punktem tego urządzenia jest zasięg światła, który wynosi 33 metry. Jeśli na Twojej trasie będą jakieś przeszkody, to zauważysz je odpowiednio szybko i unikniesz niepotrzebnych kolizji, które często kończą się poważnymi urazami. Klienci tego nowoczesnego sprzętu mogą zdecydować się na różne tryby działania uwzględniające m.in. rozmaite temperatury barwowe emitowanego światła. Dzięki temu można zminimalizować efekt odbicia wiązki od powierzchni oświetlanego elementu. To zaś zapobiega oślepieniu użytkownika i wpływa korzystnie na bezpieczeństwo.

Producent wyposażył tę latarkę czołową w trzy rodzaje diod. Czym cechują się zaś poszczególne opcje? Ciepła barwa światła świetnie sprawdza się np. podczas mgły, bo zapewnia dobrą widoczność. Biegacze wybierają ten wariant także ze względu na innych. W razie oślepienia barwa ciepła działa mniej drażniąco na oczy. Z kolei światło zimne znajdzie zastosowanie zawsze wtedy, gdy potrzeba np. dokładnego odwzorowania kolorów i odpowiedniego kontrastu. Do wyboru jest również światło czerwone, które szybko zostanie dostrzeżone np. przez nadjeżdżające pojazdy. W zależności od wyboru zastosowanego światła, czas pracy tej latarki może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Czym jeszcze cechuje się ten sprzęt? Użytkownicy zwracają uwagę na relatywnie krótki czas ładowania (od 2,5 h do 3,5 h) oraz niewielką wagę (41 g). Dzięki temu latarka czołowa Rebel w żaden sposób nie przeszkadza nawet w szybkim, dynamicznym bieganiu. Opisywany sprzęt jest prosty w aspekcie montażu na kaskach (w zestawie znajduje się bowiem przydatny klips). Z kolei wewnętrzna strona paska posiada silikonowe stabilizatory, które utrzymują ten element na gładkich skorupach. Dodatkowo latarka czołowa Rebel jest bardzo uniwersalna. Może być zastosowana nie tylko w czasie biegania. Przydaje się również m.in. do prac warsztatowych.

mactronic-05

Co jeszcze jest polecane przez ekspertów? Jeśli zależy Ci na udanym zakupie, to zdecyduj się na latarkę czołową z funkcją fokus oraz sensorem ruchu Maverick. Korpus tego sprzętu został wykonany z wysokiej klasy tworzywa sztucznego, które jest odporne na wstrząsy. Poza tym jest to urządzenie pyłoszczelne i wodoszczelne. Latarka generuje do 510 lumenów (lm). Może być zatem swobodnie użyta w trakcie nocnego joggingu. To urządzenie sprawdza się także w czasie wykonywania prac warsztatowych, czy w trakcie biwakowania itp. Do wyboru są cztery różne tryby działania. Dzięki temu Klient może zdecydować się na najbardziej odpowiadającą mu barwę światła, czy moc (od tego zależy zaś czas działania). Na uwagę zasługuje zasięg wynoszący aż 150 metrów. Użytkownicy doceniają nie tylko aspekt związany z bezpieczeństwem. Dodatkowo latarka czołowa Maverick jest bardzo wygodna w czasie użytkowania. Aby aktywować sensor, wystarczy tylko machnąć ręką przed wbudowanym czujnikiem. Dzięki temu włączanie tej funkcji odbywa się bardzo szybko. Można to zrobić nawet mając na swoich rękach rękawiczki. Sprzęt został także wyposażony w system DSS (dzięki temu produkt może być zasilany nie tylko akumulatorem, ale też zwykłymi bateriami). Czas ładowania to zaś tylko około 2 h 30 min.

Regularne bieganie to mnóstwo korzyści dla zdrowia. Z wielu względów coraz więcej osób decyduje się na treningi po zmroku. Jeśli Ty również masz takie plany, to zadbaj o komfort i bezpieczeństwo (nie tylko swoje, ale także innych uczestników ruchu). Pomogą Ci w tym odpowiednie latarki czołowe, które są skuteczne w działaniu, wygodne w użyciu, wielofunkcyjne i bardzo uniwersalne.