fit.pl mobile logo

Maraton, triathlon, czy bieg survivalowy? Polacy stawiają na wysiłek ekstremalny!

Polacy, którzy połknęli biegowego bakcyla, coraz częściej uciekają w stronę maratonów, triathlonów lub biegów ekstremalnych. W tego typu zawodach startują zarówno doświadczeni, jak i świeżo upieczeni biegacze poszukujący alternatywy dla klasycznych imprez biegowych. Powód jest prosty – podnoszenie poprzeczki oraz walka z rutyną Polskę ogarnęła biegowa gorączka. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki wspólnie z IBRiS w marcu 2015r., aż 8 milionów z nas wybiera tego typu aktywność fizyczną. Wzrasta także frekwencja na imprezach biegowych, w których udział deklaruje 15 proc. biegających, jak również przedstawiciele innych dyscyplin, np. crossfitu. W ostatnich latach szczególnych zainteresowaniem cieszą się biegi oferujące coś więcej niż pokonanie klasycznej, kilku- lub kilkunastokilometrowej trasy.

Magiczne 42 195 m

Maraton to wyzwanie, które kusi zarówno doświadczonych, jak i początkujących biegaczy. Dystans 42 195 metrów ma w sobie swego rodzaju magię działającą nawet na osoby, które nie są fanami biegania. Maratony cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - tego typu imprezy w Bostonie, Paryżu, czy Londynie gromadzą co roku na starcie nawet 40 tysięcy uczestników. Z kolei najbardziej znane polskie maratony w Warszawie oraz Poznaniu przyciągają cyklicznie ponad 6,5 tysiąca śmiałków. Wbrew potocznej opinii, maraton nie jest zadaniem trudnym pod względem tlenowym czy wydolnościowym. Dużo większym problemem dla startujących jest wytrzymałość mięśni oraz zapewnienie im niezbędnego do wysiłku paliwa. - Kilkugodzinny bieg skutecznie wypłukuje nasz organizm z wody, minerałów oraz zapasów energetycznych. Braki te powodują bolesne skurcze mięśni, a wyczerpanie zapasów węglowodanów z mięśni stawia nas przed tzw. ścianą uniemożliwiającą dalszy bieg. O ile poprawa wydolności i kondycji jest widoczna już po kilku miesiącach przemyślanego treningu biegowego, o tyle dopracowanie takich aspektów biegu, jak strategia żywieniowa i nawadnianie w trakcie wyścigu maratońskiego, to obszary, nad którymi pracuje się wiele sezonów – mówi Mateusz Jasiński, autor bloga TrenerBiegania.pl oraz partner merytoryczny biegu Men Expert Survival Race.

Triathlon

Udział w triathlonie jest ogromnym wyzwaniem, o którym marzy wielu zawodników. Startujący w tej morderczej dyscyplinie łączącej pływanie, bieg i jazdę rowerową podkreślają, że trójbój jest dla nich atrakcyjny z kilku powodów. Najczęściej wymienianą zaletą triathlonu jest jego różnorodność, pozwalająca na angażowanie w czasie treningów oraz samego startu wszystkich grup mięśni. Zawody odbywają się na różnych dystansach dla każdej z trzech dyscyplin, licząc wspólnie nawet do 500 km trasy! Najdłuższe triathlony wymagają ogromnego wysiłku, a obserwacja zmagań zawodników za każdym razem dostarcza widzom mocnych wrażeń. Jednak mity wokół triathlonu jako sportu dla superbohaterów są mocno przesadzone. Podobnie jak w przypadku maratonu, przygotowania do startu w triathlonie wymagają konsekwencji, wytrwałości i pracowitości, ale nie jest wyzwanie nie do pokonania. Najstarszy zawodnik biorący udział w najpopularniejszej na świecie triathlonie Iron Man organizowanym na Hawajach w dniu startu miał 80 lat i nie był on jedyną osobą po siedemdziesiątce, która ukończyła trasę.

Biegi Survivalowe

O rosnącym boomie na biegi survivalowe świadczy chociażby liczba nowych imprez, które pojawiają się na ekstremalnej, biegowej mapie Polski każdego roku. Imprezy survivalowe przyciągają coraz większą liczbę śmiałków z uwagi na swój klimat oraz urozmaiconą i malowniczą trasę. W największych tego typu imprezach bierze udział nawet 5,5 tys. zawodników, co miało miejsce w tegorocznej, wrocławskiej edycji biegów Men Expert Survival Race. Oczywiście, najbardziej emocjonujące w samym biegu są przeszkody. Poza tymi naturalnymi, w postaci powalonych drzew, błota i mokradeł, co roku pojawiają się coraz bardziej pomysłowe utrudnienia konstruowane przez organizatorów. I tak startującym w biegach ekstremalnych często przychodzi czołgać się pod drutem kolczastym, wspinać po stromych ścianach, czy pokonywać kontenery z lodowatą wodą, co czyni z biegu przeżycie na miarę przygody rodem z filmów o Indianie Jonesie. Biegi ekstremalne wyróżnia coś jeszcze – wyjątkowa atmosfera współpracy. – Samo ukończenie biegu traktowane jest jak zwycięstwo z własnymi słabościami i ograniczeniami, dlatego rywalizacja z innymi uczestnikami schodzi na drugi plan. Wszyscy zawodnicy wzajemnie się motywują i pomagają sobie przy najcięższych przeszkodach, których pokonanie samodzielne jest wyjątkowo trudne. Często udział w wydarzeniu kończy się wieloma nowymi znajomościami, czy przyjaźniami na całe lata – mówi Andrzej Marchlewski, współorganizator Men Expert Survival Race. Mimo czekających na biegaczy utrudnień, biegi survivalowe nie są wyzwaniem przeznaczonym tylko dla prawdziwych zawodowców. Nie musimy mieć na swoim koncie zaliczonej korony maratonów, by startować w takich zawodach - kluczem do sukcesu jest ogólna sprawność, którą można wypracować regularnymi treningami.

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
kati49

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl