Bieganie na przestrzeni ostatnich lat bije rekordy popularności. Coraz więcej aktywnych osób nie poprzestaje na kilkuminutowym treningu na bieżni czy krótkodystansowej przebieżce w pobliskim parku. Polacy zaczęli uprawiać sport i to na poważnie. Chodzą regularnie na siłownię, biegają w maratonach, startują w triatlonach i dużą uwagę przywiązują do atrybutów, które pozwolą im osiągać jeszcze lepsze efekty. Ważna dla nich jest również suplementacja w trosce o zdrowe i sprawne stawy. Oto 4 przykazania aktywnego biegacza, bez których ani rusz
2018-03-06 00:00
Udostępnij
Aktywnym biegaczem być

Dbaj o dietę

Aktywny biegacz wyznaje zasadę – jesteś tym co jesz i z dużą precyzją komponuje pełnowartościowe posiłki, które dostarczą organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Właściwy jadłospis korzystnie wpływa również na stawy, które przy tej aktywności fizycznej są intensywnie eksploatowane. Kluczowe jest dostarczanie  białka – w tym kolagenu - przyczyniającego się do wzrostu i utrzymania masy mięśniowej oraz zdrowych kości (w 95% stanowi również budulec macierzy chrząstki). Bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi m.in. witaminy C, która chroni komórki, przed stresem oksydacyjnym. Ponadto wspiera prawidłową produkcję kolagenu w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania chrząstki i kości. Witamina D z kolei  bierze udział w prawidłowym wchłanianiu wapnia oraz utrzymuje jego właściwy poziom we krwi. Pomaga tym samym w utrzymaniu zdrowych kości. Wapń wraz z magnezem i fosforem gromadzi się głównie w mięśniach i kościach, dzięki czemu pozostają one w odpowiedniej kondycji. Nie można zapominać również o dostarczaniu selenu, który zawarty jest np. w brązowym ryżu czy łososiu. Warto zadbać, by żywność w diecie biegacza bogata była również w przeciwutleniacze, a także kwasy omega.

Kup dobry sprzęt   

Stawy w trakcie biegania narażone są ponadprzeciętną eksploatację. Dlatego aktywni biegacze szczególną uwagę  powinni przywiązywać do odpowiedniego obuwia dobranego do masy ciała, stażu biegowego, przeznaczenia oraz podłoża. Akcesoria te amortyzują ogromne przeciążenia stawów powstałe w wyniku intensywnego biegu. Dla zaawansowanych biegaczy przydatna może się okazać odzież kompresyjna, czyli specjalne skarpety oraz opaski na łydki i uda. Gadżety te poprawiają krążenie krwi i efektywniej usuwają kwas mlekowy z mięśni – tym samym organizm szybciej się regeneruje i jest gotowy do kolejnych aktywności.   

Biegaj z głową!

Aktywni wiedzą, że aby biegać lepiej i wydajniej należy wzmocnić mięśnie wokół całego stawu kolanowego, głównie czworogłowego i dwugłowego uda. Najlepiej zrobić to przy wsparciu trenera personalnego podczas indywidualnych treningów dostosowanych do naszych możliwości. Aby dłużej cieszyć się sprawnymi stawami doświadczeni, aktywni biegacze robią odpowiednią rozgrzewkę i unikają stromych zbiegów, podczas których występują największe przeciążenia i tym samym łatwo o kontuzję. Po treningu zaś uskuteczniają stretching.

Suplementuj się i bierz przykład ze znanych i lubianych

Suplementacja stanowi bardzo ważny element w utrzymaniu dobrej kondycji stawów, pomaga też w powrocie do zdrowia, jeśli dolegliwości już się pojawiły. U biegaczy stosowanie suplementacji jest nieocenione - ponieważ przyśpiesza regenerację stawów w okresie okołotreningowym i dostarcza organizmowi odpowiednią dawkę kolagenu, który jest głównym składnikiem tkanki łącznej organizmu. Ma rolę budulca ścięgien, więzadeł, a także odpowiada za wytrzymałość chrząstek i stawów. Z racji na fakt, że z wiekiem kolagen zanika należy go uzupełniać. Idealnie sprawdza się tutaj suplement diety 4Flex, który jako  jedyny produkt na rynku polskim posiada w swoim składzie łatwo przyswajalny kolagen naturalnego pochodzenia - Fortigel® - i jest  dostępny w formie saszetek z proszkiem. Wyjątkowa, zhydroliozwana forma cząsteczki FORTIGEL® ma optymalną wielkość, co ułatwia wchłanianie do tkanki chrzestnej. Sięgają po niego osoby, które chcą cieszyć się aktywnością, sprawnością swoich stawów i dobrym samopoczuciem. Ponadto terapia suplementu z kolagenem może pomóc w realizacji wymarzonego planu treningowego i własnych marzeń. Kolagen stosowany profilaktycznie może ustrzec niejednego sportowca przed niechcianą kontuzją.