W czym biegać zimą? Utrzymaj formę i zdrowie

Pasjonaci sportów wiedzą, że nie ma niewłaściwej pogody na trening outdoorowy – są tylko źle ubrani ludzie. Gdy temperatury spadają poniżej zera, a chodnik pokryty jest śniegiem, nie warto rezygnować z ulubionej aktywności, ale raczej lepiej się do niej przygotować. O czym pamiętać, wybierając odzież do biegania zimą?
2023-01-03 00:00
Udostępnij
W czym biegać zimą? Utrzymaj formę i zdrowie

Koszulki, bluzy i kurtki do biegania w zimne dni

Strój do zimowego biegania należy dopasować w pierwszej kolejności do intensywności wysiłku, dopiero później dobierać go z myślą o pogodzie. Intensywny bieg rozgrzewa znacznie mocniej niż lekki trucht. Jeśli więc trenujesz od dawna i wyznaczasz sobie ambitne cele, nawet zimą nie powinieneś ubierać się zbyt ciepło. W tym przypadku wystarczy koszulka do biegania z długim rękawem. Sprawdzi się ona również w okresie przejściowym, w temperaturze od 5 do 10 stopni.

Jeżeli twój trening nie jest bardzo intensywny lub na dworze jest jeszcze chłodniej – zero stopni albo poniżej – niezbędne jest ubranie bluzy lub kurtki. Wybierz sklep z odzieżą sportową oferujący ubrania wysokiej jakości, zaprojektowane z myślą o biegaczach – w przeciwieństwie do produktu z marketu czy z sieciówki kurtka lub bluza kupiona w specjalistycznym sklepie będzie miała szereg przemyślanych rozwiązań, takich jak zróżnicowany rozkład ocieplenia, dopasowany do stref termicznych ciała.

Najważniejszy jest materiał, z jakiego została wykonana koszulka czy bluza – powinno to być wysokiej jakości włókno syntetyczne odprowadzające pot. Największym zagrożeniem podczas zimowego biegania jest wychłodzenie organizmu związane nie z samą temperaturą otoczenia, ale z zawilgoconymi ubraniami.

Spodnie lub getry do biegania zimą – dwie czy trzy warstwy?

Podobnie jak w pozostałych porach roku, zimą możesz biegać w getrach lub spodniach – krój zależy od twoich preferencji. Istotnym jest natomiast, aby ubranie posiadało warstwę ocieplającą. Ponownie – jeśli trenujesz intensywnie, a za oknem panuje typowa polska zima (czyli ok. 10 stopni na plusie), możesz całkowicie zrezygnować z ocieplania.

Najczęściej idealne okazuje się ocieplenie jednowarstwowe – taki spodnie czy getry mają standardową poliamidową lub elastanową warstwę zewnętrzną, natomiast od środka wyłożone są dodatkowo materiałem pomagającym zatrzymać ciepło. W przypadku treningu na otwartych przestrzeniach, co wiąże się z narażeniem na silne podmuchy wiatru, warto wybrać model z dodatkową warstwą wiatroodporną. Różne modele spodni i getrów do biegania zimą znajdziesz w sklepie polskiego producenta na https://attiq.net/9-do-biegania.

Czapka, komin, rękawiczki – niezbędne przy zimowym bieganiu

Równie ważne jak spodnie czy bluza są dodatki chroniące głowę, szyję i ręce. Podczas treningu łatwo zapomnieć, że są to te części ciała, które najłatwiej ulegają wychłodzeniu, co może skończyć się przeziębieniem i wymuszoną przerwą w aktywności fizycznej.

Warto wybierać modele oddychające i nie nazbyt grube. Komin powinien szczelnie przylegać do ciała – w ten sposób ochroni szyję, a także usta i nos. Jeśli chcesz uniknąć popękanej i przesuszonej skóry dłoni, zadbaj także o lekkie rękawiczki. Osobom o krótkich włosach przyda się nieco cieplejsza czapka.

Pamiętaj również, że standardowy komin czy chusta nie stanowią ochrony przed smogiem – jeśli biegasz w okolicy, w której jesteś narażony na jego działanie, koniecznie kup maskę antysmogową z odpowiednim filtrem.
Jeżeli natomiast masz tendencje do marznięcia nawet w trakcie treningu, rozważ zakup bielizny termoaktywnej. Nie jest ona jednak polecana osobom praktykującym intensywniejszy trening, może bowiem prowadzić do szybkiego przegrzania.

Buty i skarpety do biegania po śniegu i błocie

Od zimowego obuwia dla biegacza wymaga się jeszcze więcej niż od letniego. Nie tylko musi być dobrze wyprofilowane, aby skutecznie amortyzowało obciążenia, ale także ma za zadanie chronić przed wilgocią i poślizgnięciem się.

Buty do zadań specjalnych powinny zatem posiadać wodoodporną membranę, która jednocześnie nie utrudnia cyrkulacji powietrza, a więc stanowi zabezpieczenie przed wilgocią z każdej strony. Do biegania po śniegu niezbędny jest też właściwy model podeszwy – głębszy bieżnik, dający lepszą przyczepność. Zimowe buty do biegania są również cieplejsze niż letnie modele.

Skarpety do biegania zimą także charakteryzują się lepszą izolacją cieplną. Istnieją nawet modele wodoodporne, które umożliwią bieg na niedługich odcinkach pokrytych błotem pośniegowym.

Warto pamiętać, że buty do biegania to nie kalosze – jeśli trenujemy w terenie pełnym kałuż i błota, musimy liczyć się z faktem, że prędzej czy później przemokną.