WINGS FOR LIFE WORLD RUN 2021 NAJWIĘKSZYM BIEGIEM W HISTORII

Nigdy wcześniej aż tylu ludzi nie wystartowało jednocześnie w ramach tej samej imprezy biegowej. W ósmej edycji Wings for Life World Run pobiegło 184 236 osób reprezentujących 195 narodowości. Wśród nich znalazło się 10 486 Polaków. Za sprawą opłat startowych i datków zebrano łącznie 4,1 mln euro na badania mające pomóc osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym w powrocie do sprawności. Globalne zwycięstwo w kategorii kobiet wywalczyła Nina Zarina z Rosji (61,1 km). Wśród mężczyzn triumfował uczestnik na wózku, Aron Anderson ze Szwecji (66,8 km). Najlepszym biegaczem na świecie okazał się być Polak, Dariusz Nożyński (66,2 km)
2021-05-10 00:00
Udostępnij
WINGS FOR LIFE WORLD RUN 2021 NAJWIĘKSZYM BIEGIEM W HISTORII

- Cieszę się z globalnego zwycięstwa wśród biegaczy i bardzo mocno gratuluję Aronowi Andersonowi, który zwyciężył na wózku. Dziś biegłem nie sam, a w drużynie. Na trasie wspierali mnie moi przyjaciele, a to znaczy dla mnie więcej, niż jakikolwiek ranking. Otaczajcie się dobrymi ludźmi, a sukces sam przyjdzie. – powiedział po biegu Dariusz Nożyński, najlepszy biegacz Wings for Life World Run 2021.

Biegacze z całego świata ruszyli dokładnie w tym samym czasie, choć nie w tym samym miejscu. Jednoczesny start umożliwiła im aplikacja mobilna Wings for Life World Run, a sportową amosferę podgrzewało specjalnie przygotowane audio-show. Polacy podczas biegu motywowani byli komunikatami głosowymi nagranymi przez Adama Małysza (wieloletniego ambasadora biegu) i Łukasza Stasiaka (rapera i gospodarza Wings for Life World Run Podcast). Do globalnej rywalizacji mogły dołączyć osoby na każdym poziomie zaawansowania: amatorzy, maratończycy, zawodnicy ultra. Na linii startu stanęli także uczestnicy na wózkach oraz w egzoszkieletach. Wszyscy ukończyli bieg, ponieważ w Wings for Life World Run to meta goni biegaczy. A dokładniej – wirtualny Samochód Pościgowy, wyruszający wślad za nimi 30 minut po rozpoczęciu wyścigu.

wings2

 

Do Wings for Life World Run 9 maja dołączyła w tym roku cała Polska. Łodzianie mogli kibicować Dominice Stelmach (26,2 km) i Tomaszowi Osmulskiemu (45 km) biegnącymi po zwycięstwo w Parku na Zdrowiu. W warszawskim Lesie Kabackim wystartowali ambasadorzy biegu: Bartek Olszewski, Kuba Przygoński (15,2 km), Alan Andersz (12 km), Malwina Wędzikowska (5,2 km), Łukasz Stasiak (12,9 km). W Szczecinie o najlepszy wynik w swojej kategorii wiekowej walczył maratończyk, Jerzy Skarżyński (27,7 km). Na szczecińskiej Arkonce spotkali się także Arkadiusz Skrzypiński, para-kolarski Mistrz Świata (20,1 km) i Monika Pyrek (9,6 km), a w siedmiu lokalizacjach do startu stanęli uczestnicy w egzoszkieletach. Polską drużynę wsparli także startujący w Chorwacji Adam Małysz (9,2 km) i Beata Sadowska (12,2 km) z Chamonix we Francji.

- To bardzo ważny bieg, który integruje społeczeństwo. Pokazuje osobom sprawnym, jakie problemy mogą dotyczyć każdego. To, że dziś jesteśmy sprawni, nie oznacza, że będziemy jutro. Ja się akurat taki urodziłem, ale wiele osób traci zdrowie i musi jeździć na wózku z powodu wypadku komunikacyjnego, czy przez zwykłe, ludzkie nieszczęście. To nas integruje i sprawia, że wózek staje się normalnością w przestrzeni publicznej. – powiedział po starcie paraolimpijczyk, Arkadiusz Skrzypiński.

Od 2014 roku w globalnym biegu charytatywnym uczestniczyło już 925 096 osób. Dzięki opłatom startowym i datkom zebranym podczas Wings for Life World Run, fundacja Wings for Life zgromadziła łącznie 33,3 mln euro.

 

Rejestracja do kolejnej edycji Wings for Life World Run jest już otwarta na www.wingsforlifeworldrun.com. Bieg zaplanowany został na 8 maja 2022.