Zdrowe bieganie! Jak zadbać o to, by bieganiem nie wyrządzić sobie krzywdy?

Dobry smartwatch lub telefon z dedykowaną biegaczom aplikacjom, wygodna termoaktywna odzież a przede wszystkim dobre buty do biegania – oto zestaw, bez którego treningi biegowe z pewnością będą trudniejsze. Nie da się nie zauważyć, że bieganie staje się coraz bardziej popularną formą aktywności, spędzania wolnego czasu i dbania o własne ciało. Warto się jednak zastanowić – czy to na pewno dobrze?
2021-03-01 00:00
Udostępnij
Zdrowe bieganie! Jak zadbać o to, by bieganiem nie wyrządzić sobie krzywdy?

Biegają wszyscy, biegam i ja!

W ostatnich latach bieganie stało się sportem szalenie popularnym. Na tyle, że zaczęły powstawać specjalne aplikacje dedykowane biegaczom, które miały za zadanie motywować sportowców i stawiać przed nimi nowe wyzwania. Pojawiło się wiele nowych wydarzeń sportowych, w których udział mogą brać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy-pasjonaci. Niektóre z nich podzielone są według płci. Coraz więcej biegów dedykowanych jest paniom.

Wydaje się, że to świetnie. Aktywność na świeżym powietrzu z pewnością pozytywnie wpływa na ciało i umysł, zatem warto ją stosować. Jednak trzeba również pamiętać o tym, że w bieganiu również obowiązują pewne zasady, których – dla własnego bezpieczeństwa – każda kobieta powinna przestrzegać.

  • Dobre przygotowanie – rozpoczęcie treningów a już zwłaszcza starty w zawodach dobrze konsultować z fizjoterapeutą. Pomoże on ocenić stan mięśni dna miednicy, które podczas biegów są mocno eksploatowane.
  • Dobra nawierzchnia – warto unikać tych zbyt twardych. Zdecydowanie lepiej jest biegać po naturalnym podłożu lub specjalnie przygotowanej miękkiej bieżni.
  • Dobre buty do biegania – podstawa, bez której treningi mogą się okazać zarówno niebezpieczne, jak i nieskuteczne.

Damskie buty do biegania – co jest ważne?

Jednym z gwarantów bezpieczeństwa podczas treningu są buty do biegania. Damskie czy męskie – ma to znaczenie? Najczęściej wizualne, choć czasami w ich budowie również są dostrzegalne różnice. Wybierając buty do biegania warto zwrócić uwagę na kilka istotnych drobiazgów:

  • Podeszwa – punkt pierwszy doboru butów do biegania. Powinna być odpowiednio miękka i poddająca się ruchom stopy, ale jednocześnie zabezpieczająca ją przed tym, co leży na treningowej trasie. Musi dobrze dopasowywać się do stopy, delikatnie ją otulać.
  • Materiał – zdecydowanie przyda się taki, który przepuszcza powietrze. Oddychająca skóra stóp to dużo bardziej efektywny trening i o wiele większa wygoda.
  • Jakość wykonania – buty do biegania: damskie i męskie, są dość mocno eksploatowane. Nawet jeden trening w tygodniu wystarczy, by mocno je zużyć. Dlatego warto kupić takie buty do biegania, które – dzięki swojej jakości – wytrzymają przez długi czas i będą służyły przez wiele miesięcy, a może nawet lat treningu.

Czy wygląd jest ważny?

Być może to mało istotne kryterium, ale jeśli chodzi o damskie buty do biegania – warto postawić na design, który przypadnie do gustu. Lepszy wygląd podczas treningu to większa pewność siebie i lepsze nastawienie. Może się to przełożyć na dużo bardziej pozytywne rezultaty treningów biegowych.