fit.pl mobile logo

A może tak pograć w nogę?

Z okazji Euro 2012 zachęcamy nie tylko do kibicowania, ale i do samodzielnego pokopania piłki na świeżym powietrzu. To jedno z najlepszych ćwiczeń cardio, a do tego świetna zabawa
Zapomnijcie na chwilę o fitnessie. Przez najbliższy miesiąc liczyć się będzie tylko piłka nożna. Wszystko za sprawą Euro 2012, którego gorączka opanowała właśnie piłkarski świat. Do kibicowania nie trzeba namawiać, ale do samodzielnego pokopania piłki na świeżym powietrzu już tak.

Piłka nożna to najpopularniejsza na świecie dyscyplina sportowa. Gra się w nią praktycznie w każdym zakątku świata, a zawodowe rozgrywki są niemal obiektem kultu. Najlepsi piłkarze to jednocześnie megagwiazdy, zarabiające krocie nie tylko za grę, ale także na kontraktach reklamowych z największymi firmami na świecie.

Nie można zapominać, że popularna „noga” to przede wszystkim jeden z najczęściej uprawianych na świecie sportów. Przygoda z ruchem, szczególnie wśród chłopców, najczęściej zaczyna się właśnie od grania „w gałę” na podwórku czy na szkolnym boisku.

Piłka nożna w amatorskim wydaniu to dla wielu najprzyjemniejszy, a przy tym niezwykle łatwo dostępny i dający wiele satysfakcji sport. Żeby się w nią bawić, wystarczy piłka, wygodne buty, kawałek równej powierzchni, kilku kolegów – i dobra zabawa gwarantowana. Niewiele rzeczy daje taką satysfakcję jak umieszczenie piłki w „okienku” bramki przeciwnika…

Piłka nożna w pigułce

Na wszelki wypadek, dla tych, którzy przed Euro 2012 chcieliby sobie przypomnieć, na czym polega gra w piłkę, przypominamy w skrócie jej główne (banalnie zresztą proste) zasady. W meczu piłkarskim uczestniczą 2 drużyny, składające się z 11 zawodników. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika, zwycięża drużyna, która uczyni to więcej razy. Mecze rozgrywane są na prostokątnym, pokrytym murawą boisku. Rozmiary boiska to 45 m do 90 m szerokości i długości od 90 m do 120 m (od 14 marca 2008 roku każde nowe boisko powinno mieć wymiary 105 m - długość, 65 m - szerokość).

kadra polskaDrużyna składa się z bramkarza, obrońców, pomocników i napastników. Bramkarz jest jedynym zawodnikiem, który może dotykać i łapać piłkę rękami (ale tylko w tzw. polu karnym przed własną bramką). Zadaniem reszty drużyny jest w wielkim uproszczeniu „przetransportowanie” piłki pod bramkę przeciwnika i wbicie jej do siatki. Piłkę można dotykać wyłącznie nogami, głową lub tułowiem – nigdy rękami.

Zawodowi futboliści muszą znać jeszcze wiele szczegółów – np. to, kiedy jest spalony albo kiedy sędzia może podyktować rzut wolny pośredni. Ale umówmy się – na podwórku wcale nie musimy znać aż tak szczegółowych przepisów.

Korzyści z gry w piłkę nożną:
  • 2-3 godzinne treningi futbolowe w tygodniu już po kilku miesiącach mogą przynieść wyraźną poprawę stanu zdrowia. Regularne granie w „nogę” powoduje wzrost sprawności i spadek ciśnienia tętniczego.
  • Po kilku miesiącach grania w piłkę można stracić nawet 3,5 kilograma tkanki tłuszczowej i zyskać dodatkowe 2 kilogramy masy mięśniowej
  • zmienne tempo ruchu podczas grania w piłkę nożną (bieg, sprint i chód) przyczyniają się do większej skuteczności takiego treningu – wysiłek nie jest jednostajny jak np. przy joggingu, trenowane są wszystkie typy włókien mięśniowych.
  • Granie w piłkę nożną męczy mniej niż inne formy aktywności na świeżym powietrzu (np. bieganie). A to dlatego, że w grze zespołowej zapomina się o zmęczeniu.
  • Gra w piłkę nożną sprawia, że stajemy się bardziej pewni siebie i entuzjastycznie nastawieni do życia. Sprawi to zarówno przyjemność z gry, jak i przyjaźnie zawierane na boisku.
  • Przez godzinę gry w piłkę nożną można spalić przynajmniej 600 kcal. Ba - nawet kibicowanie przed telewizorem odchudza: jak wyliczono, świętowanie gola ulubionej drużyny spala 82 kalorii, a złość na sędziego - 60 kalorii.

Wniosek? Po każdym meczu Euro 2012 – niezależnie od tego czy nasi wygrają, czy też nie – warto wziąć piłkę, pograć na świeżym powietrzu i aktywnie posmakować piłkarskich emocji. 

www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl