Wyrabiaj w dziecku nawyk aktywności fizycznej

Chcąc uchronić swoje dziecko przed schorzeniami kręgosłupa, a co za tym idzie leczeniem, powinieneś już dziś zadabać o to, by zamiast siedzieć długo przed komputerem było aktywne na świeżym powietrzu
fit.pl
2011-01-31 00:00
Udostępnij
Wyrabiaj w dziecku nawyk aktywności fizycznej
Jak pokazały przeprowadzone badania z roku na rok przybywa dzieci z wadami postawy. Dzieje się tak, ponieważ dziecko zbyt długo często siedzi przed komputerem, zajmuje się odrabianiem lekcji w domu, ogląda telewizję. Wszystko to robi w pozycji statycznej przez co brak mu ruchu na świeżym i aktywności fizycznej. To wszystko nie służy kręgosłupowi, który nie znosi statycznej postawy i jest zaprogramowany do ruchu.

Tymczasem specjaliści ostrzegają, że długotrwałe przebywanie dziecka w pozycji siedzącej powoduje, że jego kręgosłup zostaje przeciążony , co prowadzi do skrzywień i bólu. Dlatego ratunkiem jest aktywność fizyczna dziecka, która powoduje, że kręgosłup wraca do odpowiedniego kształtu, dzięki zaktywowaniu mięśni, które odpowiadają za jego prawidłowe ułożenie.

Wśród działań, które rodzice muszą zastosować, najważniejsze jest, aby odciągnąć dziecko z siedzenia przed komputerem i od najmłodszych lat wyrobić w nim nawyk ruchu. Mogą to zrobić zarówno przez zapisanie go na basen, tenis, czy choćby namowę go na to, by nie siedziało w domu i wyszło na świeże powietrze, by się pobawić z rówieśnikami, pojeździć na rowerze, pobiegać, czy pograć w piłkę. Można także wspólnie dzieckiem pospacerować po parku, pojechać nad wodę. W ten sposób będzie ono miało dobry przyklad od rodziców, że ruch na świeżym powietrzu jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dzięki temu dziecko będzie nie tylko zdrowe, ale prawidłowo się rozwijało.

Według raportu HSBC, przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka, młodzież szkolna powinna wykonywać ćwiczenia fizyczne przez minimum 60 minut każdego, jednak tak się nie dzieje. Warunek ten spełnia jedynie 24,2 proc. chłopców i 18,8 proc. dziewcząt w wieku 11 lat. Co gorsze, aktywność fizyczna młodzieży spada z wiekiem. W populacji 15-latków 7 dni w tygodniu ćwiczy już tylko 21,4 proc. chłopców i niecałe 10 proc. dziewcząt, a w wieku 16-18 lat ponad 43 proc. osób wykazuje bardzo małą aktywność fizyczną.

To sprawia, że brak takiej aktywności będzie skutkował negatywnymi następstwami w postaci wad postawy i bólów kręgosłupa u dzieci w przyszłości. Dlatego rodzice powinni po szkole zachęcać swoje pociechy do tego, by zamiast siedzieć w domu wychodziły na dwór i były aktywne fizycznie. Temu służą zarówno zabawy z rówieśnikami, jak i zajęcia na pływalni czy w klubach sportowych.

www.fit.pl