fit.pl mobile logo

Aktywność tygodnia: kitesurfing

Tegoroczne wakacje nad polskim morzem upływają pod znakiem kitesurfingu - sport ten można opisać trzema słowami: ekstremalnie, szybko i wysoko.
Tegoroczne wakacje na polskim morzem upływają pod znakiem kitesurfingu. Sport ten jest zazwyczaj określany w trzech słowach: EKSTREMALNE SZYBKO I WYSOKO. Czym jest ta "zabawa", jakiego wymaga sprzętu i przygotowanie?

Czym jest KITESURFING?
Kitesurfing to odmiana windsurfingu. Ten nowy sport, który polega na poruszaniu się po wodzie za pomocą specjalnie skonstruowanego latawca łączy w sobie elementy żeglarstwa oraz tych wszystkich sportów, gdzie jeździ się na różnego rodzaju deskach. Poruszanie się na desce, ślizgającej się po wodzie wymaga wytrenowania zmysłu równowagi, lecz jest to zmysł, który posiada każdy człowiek.

Od windsurfingu różni się konstrukcją pędnika, bowiem zamiast klasycznego żagla używana jest w nim odmiana latawca -paralotni, której uchwyty linek (dawniej dwóch, obecnie czterech, długości rzędu dwudziestu kilku metrów) żeglujący kitesurfer ma przypięte do bioder, specjalnego trapezu i drążka sterowniczego. Sport uprawiany jest zarówno na akwenach słodkowodnych (sprzyjające wiatry wieją np. w dolinach alpejskich, np. w południowym Tyrolu), jak i morskich (np. na polskim wybrzeżu Bałtyku).

Z racji postępującego rozwoju kitesurfingu można wyodrębnić dwa główne nurty tego sportu: kiteSURFING, który polega na ujeżdżaniu fal, czyli uprawianie klasycznego surfingu na falach przy pomocy kitowej deski zbliżonej trochę do małej deski surfingowej oraz kiteBOARDING, w którym pływając po płaskiej wodzie na krótkiej desce, przypominającej trochę wodny snowboard, można oprócz samej przyjemności żeglowania wykonywać w powietrzu skoki. Jest to jednak rozróżnienie, którego dokonuje się na najwyższych poziomach zaawansowania.

[-------]

Jakiego SPRZĘTU wymaga?
 • KITE - latawiec
  Istnieją różne rozmiary i kształty latawców. W zależności od wagi jeźdźca i siły wiatru zasadniczo stosuje się powierzchnie od 6 do 18 metrów kwadratowych. Występują 2 główne typy kite`ów: komorowe oraz pompowane. Na jego jakość wpływ ma wiele czynników, od używanych materiałów po rozmieszczeniu szwów. kitesurfing2
 • BAR - drążek sterowniczy
  Wykonany jest z włókien szklanych i węglowych pokryty jest antypoślizgową pianką. Służy do sterowania latawcem, który z latawcem podłączony jest trzymanym przez pilota drążkiem za pomocą linek.
 • TRAPEZ - uprząż
  Wykonany jest z mocnych materiałów i w odpowiedni sposób uszyty, wygodny, odciąża on ręce kite`ra. Dzieje się to tak, że puszczona z środka drążka sterowniczego linka jest podczepiona do trapezu, przekazując całą siłę latawca do środka ciężkości człowieka.
 • DESKA
  Jest to nieodzowny element potrzebny do uprawiania surfingu. Rodzajów desek kitesurfingowych jest bardzo wiele, istnieją deski kształtem zbliżone do desek surfingowych oraz takie, które przypominają wakeboardy, używane przez deskarzy jeżdżących za motorówkami. Oprócz stateczników deski kitesurfingowe mają specjalne strzemiona, w które jeździec wsuwa stopy po to, by przy większej prędkości ślizgu nie tracić deski na nierównościach wody. 
 • POMPKA
  Służy do nadmuchiwania latawców. Istnieją dwa rodzaje pompek, ręczna i w postaci elektrycznej sprężareczki na baterie. Ta pierwsza jest idealna przy rozgrzewce, bowiem przy szykowaniu latawca do startu pompka ręczno-nożna rozgrzewa te same partie mięśni, których używane będą na wodzie. kitesurfing3
 • STRÓJ
  W zależności od tego, gdzie i o jakiej porze roku uprawiać będziemy kitesurfing musimy być wyposażeni w odpowiedni strój. W chłodnym Bałtyku w maju lepiej mieć ciepłą neoprenową piankę, specjalne gumowe buty i dobra opaskę na głowę, lecz w wodach Zatoki Puckiej wystarczy nam krótka pianka, albo nawet czasami shorty i lycra. W innych miejscach, w zależności od temperatury wody, będziemy musieli wybierać podobnie. Jest to niezależne, czy chodzi o Morze Bałtyckie, Adriatyk czy Ocean Spokojny.

Pierwsze KROKI
Nad polskim morzem powstało wiele szkółek przysposabiających ludzi do uprawiania tego pasjonującego sportu. Warto skorzystać więc z porady doświadczonego instruktora, przy którym na pewno nauczymy się podstaw kitesurfingu. Proponowane są kursy dobierane w zależności od naszego "stopnia wtajemniczenia". Nauka kite'a powinna być rozpoczynana pod okiem fachowców, gdyż to zagwarantuje, że dostaniemy właściwy do nauki sprzęt, nie zrobimy krzywdy sobie i innym, i nie zniechęcimy się szybko.

www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl