Wiosna to szczególny okres dla osób, które dbają o kondycję fizyczną.Właśnie teraz, kilka miesięcy przed wakacjami warto zadbać o swoje ciało i zacząć biegać.
fit.pl
2010-04-23 00:00
Udostępnij
Bieganie? Innej metody nie ma!
run3Parki zapełniają się biegaczami, a na siłowni w godzinach popołudniowych z trudem można znaleźć wolny sprzęt.

- Bieganie jest najbardziej efektywną formą wysiłku fizycznego - mówi Wojciech Mozer, trener personalny z klubu Pure. - Jest nieodzownym elementem każdego treningu. Zarówno dla amatorów jak i osób uprawiających sport wyczynowo. Nie ma innej metody, która w podobny sposób pomagałaby w pracy nad wytrzymałością fizyczną. W odróżnieniu od np. jazdy na rowerze, nie sprzyja zwiększeniu tkanki mięśniowej, ale pomaga głównie spalać tłuszcz oraz poprawia kondycję - tłumaczy.

Bieganie jest jednym z niewielu sportów dostępnych dla wszystkich, niezależnie od statusu majątkowego. Nie trzeba płacić za salę treningową, umawiać się na zajęcia, wystarczy wyjść z domu. - Biegać może każdy i wszędzie. Jednak istotne jest to w czym biegamy. Odpowiednie obuwie to nie tylko kaprys, ale przede wszystkim znaczne ułatwienie podczas treningu. Oczywiście można biegać w trampkach, jednak buty przystosowane do biegania ułatwiają bieganie po twardym podłożu. Dzięki nim biegacz nie obciąża tak bardzo stóp, stawów i kręgosłupa - uważa Wojciech Mozer.

W doborze odpowiedniego obuwia z pewnością pomoże badanie stopy adidas Footscan. Jest to unikatowy, nowoczesny system komputerowej analizy biomechaniki ludzkiej stopy. Na czym to polega? Pomiar nacisków występujących na styku stopa-podłoże podczas biegu polega na przebiegnięciu po bardzo czułej płycie sensorowej, z której informacje przesyłane są do komputera. Tam podlegają analizie. Następnie, dane przenoszone są na ekran, gdzie można obejrzeć rozkład nacisków stopy na podłoże (statyczny) oraz przebieg nacisków w kolejnych fazach ruchu stopy (dynamiczny): począwszy od momentu uderzenia pięty o podłoże, poprzez przetaczanie aż po wybicie się stopy i przejście do kolejnego kroku. Na podstawie wyników ocenia się rodzaj stopy (typowy, z płaskostopiem czy nadmiernym wygięciem łuku stopy), jej wady (np. nadmierna pronacja) i dokonuje wyboru odpowiedniego dla danego biegacza obuwia.

By jednak trening w dobrze dobranych butach był efektywny i przyniósł pożądane efekty potrzebny jest odpowiednio dobrany program treningowy. Właśnie dla osób aktywnych adidas stworzył wirtualnego trenera miCoach. Urządzenie pomaga w zaplanowaniu treningu, ustaleniu programu, wytyczeniu celu, który chcemy uzyskać. - Bardzo ważne jest określenie efektu, który chcemy osiągnąć poprzez trening. Każda osoba, ze względu na różne potrzeby i możliwości, powinna mieć indywidualnie ustalany program ćwiczeń. Pozwoli to uniknąć zbytniego obciążenia organizmu oraz uzyskać założone rezultaty. Ważne jest ciągłe monitorowanie tętna, które pomoże kontrolować ciało podczas wysiłku fizycznego. Intensywność treningu jest kluczowa i dlatego powinna być także dostosowywana indywidualnie do możliwości osoby wykonującej ćwiczenia fizyczne -kontynuuje Mozer.

Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi adidas ze swoim nowym produktem. Można stworzyć własne plany treningu, wyznaczać cele i aktywnie śledzić swoje postępy. Można też znaleźć plan treningu dopasowany do indywidualnych poziomów tętna. Platforma miCoach słucha bowiem serca użytkownika i ustala natężenie wysiłku na treningu. Każdej ze stref odpowiada inny kolor: niebieski, zielony, żółty i czerwony. Na tej podstawie biegacz wie do jakiego poziomu zwolnić, a do jakiego przyspieszyć. Dzięki temu unika przetrenowania, którego efektem może być kontuzja. Każda osoba traktowana jest indywidualnie, co jest niezbędne przy przygotowaniu odpowiedniego programu, a w rezultacie, w drodze do osiągnięcia zamierzonego celu.

miCoach to trener, który czynnie uczestniczy w treningu biegacza. Monitoruje, radzi, ostrzega. Urządzenie jako wirtualny trener jest dobrym rozwiązaniem. Pomaga w monitorowaniu tętna, dostosowaniu programu do celu, który chcemy osiągnąć, pilnuje, aby intensywność biegu nie przekraczała naszych możliwości fizycznych. Uwzględnia wszelkie te aspekty treningu, które sprawiają, że przynosi on najlepsze efekty.

www.fit.pl