fit.pl mobile logo

Bieganie? Innej metody nie ma!

Wiosna to szczególny okres dla osób, które dbają o kondycję fizyczną.Właśnie teraz, kilka miesięcy przed wakacjami warto zadbać o swoje ciało i zacząć biegać.
run3Parki zapełniają się biegaczami, a na siłowni w godzinach popołudniowych z trudem można znaleźć wolny sprzęt.

- Bieganie jest najbardziej efektywną formą wysiłku fizycznego - mówi Wojciech Mozer, trener personalny z klubu Pure. - Jest nieodzownym elementem każdego treningu. Zarówno dla amatorów jak i osób uprawiających sport wyczynowo. Nie ma innej metody, która w podobny sposób pomagałaby w pracy nad wytrzymałością fizyczną. W odróżnieniu od np. jazdy na rowerze, nie sprzyja zwiększeniu tkanki mięśniowej, ale pomaga głównie spalać tłuszcz oraz poprawia kondycję - tłumaczy.

Bieganie jest jednym z niewielu sportów dostępnych dla wszystkich, niezależnie od statusu majątkowego. Nie trzeba płacić za salę treningową, umawiać się na zajęcia, wystarczy wyjść z domu. - Biegać może każdy i wszędzie. Jednak istotne jest to w czym biegamy. Odpowiednie obuwie to nie tylko kaprys, ale przede wszystkim znaczne ułatwienie podczas treningu. Oczywiście można biegać w trampkach, jednak buty przystosowane do biegania ułatwiają bieganie po twardym podłożu. Dzięki nim biegacz nie obciąża tak bardzo stóp, stawów i kręgosłupa - uważa Wojciech Mozer.

W doborze odpowiedniego obuwia z pewnością pomoże badanie stopy adidas Footscan. Jest to unikatowy, nowoczesny system komputerowej analizy biomechaniki ludzkiej stopy. Na czym to polega? Pomiar nacisków występujących na styku stopa-podłoże podczas biegu polega na przebiegnięciu po bardzo czułej płycie sensorowej, z której informacje przesyłane są do komputera. Tam podlegają analizie. Następnie, dane przenoszone są na ekran, gdzie można obejrzeć rozkład nacisków stopy na podłoże (statyczny) oraz przebieg nacisków w kolejnych fazach ruchu stopy (dynamiczny): począwszy od momentu uderzenia pięty o podłoże, poprzez przetaczanie aż po wybicie się stopy i przejście do kolejnego kroku. Na podstawie wyników ocenia się rodzaj stopy (typowy, z płaskostopiem czy nadmiernym wygięciem łuku stopy), jej wady (np. nadmierna pronacja) i dokonuje wyboru odpowiedniego dla danego biegacza obuwia.

By jednak trening w dobrze dobranych butach był efektywny i przyniósł pożądane efekty potrzebny jest odpowiednio dobrany program treningowy. Właśnie dla osób aktywnych adidas stworzył wirtualnego trenera miCoach. Urządzenie pomaga w zaplanowaniu treningu, ustaleniu programu, wytyczeniu celu, który chcemy uzyskać. - Bardzo ważne jest określenie efektu, który chcemy osiągnąć poprzez trening. Każda osoba, ze względu na różne potrzeby i możliwości, powinna mieć indywidualnie ustalany program ćwiczeń. Pozwoli to uniknąć zbytniego obciążenia organizmu oraz uzyskać założone rezultaty. Ważne jest ciągłe monitorowanie tętna, które pomoże kontrolować ciało podczas wysiłku fizycznego. Intensywność treningu jest kluczowa i dlatego powinna być także dostosowywana indywidualnie do możliwości osoby wykonującej ćwiczenia fizyczne -kontynuuje Mozer.

Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi adidas ze swoim nowym produktem. Można stworzyć własne plany treningu, wyznaczać cele i aktywnie śledzić swoje postępy. Można też znaleźć plan treningu dopasowany do indywidualnych poziomów tętna. Platforma miCoach słucha bowiem serca użytkownika i ustala natężenie wysiłku na treningu. Każdej ze stref odpowiada inny kolor: niebieski, zielony, żółty i czerwony. Na tej podstawie biegacz wie do jakiego poziomu zwolnić, a do jakiego przyspieszyć. Dzięki temu unika przetrenowania, którego efektem może być kontuzja. Każda osoba traktowana jest indywidualnie, co jest niezbędne przy przygotowaniu odpowiedniego programu, a w rezultacie, w drodze do osiągnięcia zamierzonego celu.

miCoach to trener, który czynnie uczestniczy w treningu biegacza. Monitoruje, radzi, ostrzega. Urządzenie jako wirtualny trener jest dobrym rozwiązaniem. Pomaga w monitorowaniu tętna, dostosowaniu programu do celu, który chcemy osiągnąć, pilnuje, aby intensywność biegu nie przekraczała naszych możliwości fizycznych. Uwzględnia wszelkie te aspekty treningu, które sprawiają, że przynosi on najlepsze efekty.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl