fit.pl mobile logo

Crossfit – ćwiczenia na... wszystko

Szukasz odmiany, bo nudzą Cię powtarzające się ćwiczenia: chodzenie na siłownie, czy bieganie? Crossfit, to program stworzony właśnie dla Ciebie
Crossfit to program treningowy, mający na celu poprawę siły i kondycji, stosowany przez akademie policyjne, służby taktyczne oraz wojsko i profesjonalistów na całym świecie. W Polsce jeszcze mało kto o nim słyszał, ale w USA te ćwiczenia są już prawdziwym hitem.

Innowacyjne podejście do poprawy zdolności wysiłkowych i polepszenie kondycji polega na wszechstronnym rozwoju całego organizmu. Crossfit jest uniwersalnym programem, odpowiednim dla każdego, niezależnie od poziomu sprawności, doświadczenia i znajomości fitness. 50-letni amatorzy sportu z chorobami serca wykonują te same ćwiczenia, co zbudowani jak posągi uczestnicy nielegalnych walk w klatkach. Różnica jest tylko w skali i intensywności treningu.

crossfit

Zaletą takiego programu jest głównie to, że nie skupia się na jednej dyscyplinie. Jest różnorodny, więc dla osoby znużonej monotonnością innych zestawów może być chwilą wytchnienia. Co ciekawe, pomimo swojego charakteru cieszy się dużą popularnością także wśród kobiet.

Sekret skuteczności crossfit

Tajemnicą sukcesu crossfit jest jego różnorodność. Musisz dużo biegać, pływać, skakać, robić pompki, brzuszki, przysiady, salta, podciągać się na drążku i ćwiczyć na siłowni. Treningi mają być krótkie i bardzo intensywne. Nie ma tu miejsca na ćwiczenia izolacyjne. Nie ma też hierarchicznie ustalonej kolejności ćwiczeń. Im bardziej jesteś pomysłowy, tym lepiej. Wszystko zależy od inwencji ćwiczącego i jego motywacji do pracy.

Oczywiście nie wszystko przychodzi od razu. Jeśli aktywność fizyczna to dla ciebie nowość, najlepiej zacznij od 2-3 ćwiczeń (np. bieganie, brzuszki i pompki) w odpowiednim dla siebie tempie. Doświadczeni sportowcy stosują sprint, podciąganie na drążku, wchodzenie po linie, salta, martwy ciąg i wiele innych, trudniejszych. Wszystko możliwie w najkrótszym czasie i maksymalnej intensywności.

Na oficjalnej stronie programu można znaleźć rozpisane na każdy dzień tygodnia ćwiczenia. Całość ilustrują filmiki instruktażowe. Ciekawym gadżetem jest codziennie aktualizowany dzienniczek. Każdego dnia, amatorzy crossfitu opisują w nim swoje zmagania, porady i wnioski wyniesione z potem z salki treningowej.

Amerykańska metoda znajduje coraz to nowych zwolenników. I to nie tylko wśród profesjonalistów. Także amatorzy dostrzegli zalety takiej formy treningu.

cross fit

Przebieg treningu zależy przede wszystkim od ciebie. Najważniejsze, aby oprócz sylwetki, kształtował także motorykę, szybkość i kondycję.

A oto przykładowe formy treningu crossfit (wszystkie ćwiczenia trzeba wykonać szybko i energicznie).

poniedziałek:
szybkie przysiady (5 serii po 5 powtórzeń)

wtorek:
wyciskanie sztangi leżąc (5 serii po 3 powtórzenia) – ciężar maksymalny dla aktualnej formy

środa:
pompki na ugiętym ramieniu (5 serii po 1 powtórzeniu), potem drugie ramię
pompki z odbiciem, można klasnąć w dłonie (5 serii po 3 powtórzenia)

czwartek:
sprint 400m
30 skoków przez skrzynie (60cm)
30 rzutów piłką lekarską 9kg

piątek:
martwy ciąg (7 serii po 1 powtórzeniu)

sobota:
odpoczynek

niedziela:
maraton 10 km

www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl