fit.pl mobile logo

Crossfit – ćwiczenia na... wszystko

Szukasz odmiany, bo nudzą Cię powtarzające się ćwiczenia: chodzenie na siłownie, czy bieganie? Crossfit, to program stworzony właśnie dla Ciebie
Crossfit to program treningowy, mający na celu poprawę siły i kondycji, stosowany przez akademie policyjne, służby taktyczne oraz wojsko i profesjonalistów na całym świecie. W Polsce jeszcze mało kto o nim słyszał, ale w USA te ćwiczenia są już prawdziwym hitem.

Innowacyjne podejście do poprawy zdolności wysiłkowych i polepszenie kondycji polega na wszechstronnym rozwoju całego organizmu. Crossfit jest uniwersalnym programem, odpowiednim dla każdego, niezależnie od poziomu sprawności, doświadczenia i znajomości fitness. 50-letni amatorzy sportu z chorobami serca wykonują te same ćwiczenia, co zbudowani jak posągi uczestnicy nielegalnych walk w klatkach. Różnica jest tylko w skali i intensywności treningu.

crossfit

Zaletą takiego programu jest głównie to, że nie skupia się na jednej dyscyplinie. Jest różnorodny, więc dla osoby znużonej monotonnością innych zestawów może być chwilą wytchnienia. Co ciekawe, pomimo swojego charakteru cieszy się dużą popularnością także wśród kobiet.

Sekret skuteczności crossfit

Tajemnicą sukcesu crossfit jest jego różnorodność. Musisz dużo biegać, pływać, skakać, robić pompki, brzuszki, przysiady, salta, podciągać się na drążku i ćwiczyć na siłowni. Treningi mają być krótkie i bardzo intensywne. Nie ma tu miejsca na ćwiczenia izolacyjne. Nie ma też hierarchicznie ustalonej kolejności ćwiczeń. Im bardziej jesteś pomysłowy, tym lepiej. Wszystko zależy od inwencji ćwiczącego i jego motywacji do pracy.

Oczywiście nie wszystko przychodzi od razu. Jeśli aktywność fizyczna to dla ciebie nowość, najlepiej zacznij od 2-3 ćwiczeń (np. bieganie, brzuszki i pompki) w odpowiednim dla siebie tempie. Doświadczeni sportowcy stosują sprint, podciąganie na drążku, wchodzenie po linie, salta, martwy ciąg i wiele innych, trudniejszych. Wszystko możliwie w najkrótszym czasie i maksymalnej intensywności.

Na oficjalnej stronie programu można znaleźć rozpisane na każdy dzień tygodnia ćwiczenia. Całość ilustrują filmiki instruktażowe. Ciekawym gadżetem jest codziennie aktualizowany dzienniczek. Każdego dnia, amatorzy crossfitu opisują w nim swoje zmagania, porady i wnioski wyniesione z potem z salki treningowej.

Amerykańska metoda znajduje coraz to nowych zwolenników. I to nie tylko wśród profesjonalistów. Także amatorzy dostrzegli zalety takiej formy treningu.

cross fit

Przebieg treningu zależy przede wszystkim od ciebie. Najważniejsze, aby oprócz sylwetki, kształtował także motorykę, szybkość i kondycję.

A oto przykładowe formy treningu crossfit (wszystkie ćwiczenia trzeba wykonać szybko i energicznie).

poniedziałek:
szybkie przysiady (5 serii po 5 powtórzeń)

wtorek:
wyciskanie sztangi leżąc (5 serii po 3 powtórzenia) – ciężar maksymalny dla aktualnej formy

środa:
pompki na ugiętym ramieniu (5 serii po 1 powtórzeniu), potem drugie ramię
pompki z odbiciem, można klasnąć w dłonie (5 serii po 3 powtórzenia)

czwartek:
sprint 400m
30 skoków przez skrzynie (60cm)
30 rzutów piłką lekarską 9kg

piątek:
martwy ciąg (7 serii po 1 powtórzeniu)

sobota:
odpoczynek

niedziela:
maraton 10 km

www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl