Ćwiczenia kręgosłupa piersiowego - obowiązek dla osób prowadzących siedzący tryb życia

Siedząc często przez dłuższy czas, z pochylonym do przodu tułowiem, narażasz się na bóle odcinka piersiowego kręgosłupa oraz  bóle między łopatkami. Dlatego istotne jest, by ćwiczyć te właśnie odcinki i odpowiednio zadbać o prawidłową postawę podczas siedzenia
fit.pl
2012-03-20 00:00
Udostępnij
Ćwiczenia kręgosłupa piersiowego - obowiązek dla osób prowadzących siedzący tryb życia

Zobacz przykładowy zestaw ćwiczeń dla osób, które długo pracuja lub przebywają w pozycji siedzacej :

1. Siedząc lub stojąc ściągnij łopatki ku sobie poprzez splecenie rąk za plecami z równoczesnym odgięciem głowy ku tyłowi. Powtarzaj ćwiczenie 3 razy.

2. Leżąc na brzuchu unosimy tułów na prostych rękach i skręcamy barki na przemian w obie strony, tak aby poczuć napięcie mięśni grzbietu. Powtarzaj cwiczenie 3 razy.

3. Bierzemy kij np. od szczotki i chwytamy go oburącz za karkiem. Następnie wykonujemy maksymalne skręty tułowia w obie strony.Powtarzaj ćwiczenie 3 razy.

5.Leżąc na brzuchu z rękami wzdłuż tułowia unosimy barki w górę. Wytrzymujemy przez 10 sekund, następnie odpoczywamy. Powtarzaj 3 razy.

6. Klęcząc opieramy się na obu łokciach. Wykonując wdech wyginamy plecy w "koci grzbiet". Następnie wykonując wydech wyginamy kręgosłup ku dołowi. Powtarzaj 3 razy

Oczywiśćie możesz sobie wybrać, które ćwiczenia chcesz wykonywać. Najważniejsze jest by wykonywać je 1-2 razy dziennie przez co najmniej 5 minut.

Pamietaj również, że oprócz wykonywania wyżej wymienionych ćwiczęń istotne jest jak dbasz o prawidłową postawę, dlatego zwróć uwagę: czy twoja głowa jest wyprostowana, czy ściągasz i rozluźniasz łopatki kilkakrotnie w ciągu dnia, czy pozycja w której siedzisz jest prawidłowa, czy twoje krzesło na którym siedzisz przy biórku jest wlaściwe, czy ma dobre podparcie pleców, dzieki czemu nie obciąża kęgoslupa szyjneg i karku.