W swojej pracy jako trener personalny spotykam się często z kobietami, których głównym celem oprócz szczupłych nóg, jędrnych pośladków I płaskiego brzucha jest wzmocnienie mięśni ramion 
fit.pl
2016-09-27 00:00
Udostępnij
Ćwiczenia wzmacniające ręce


Brak wzmocnienia tej partii ciała powoduje, że kobiety nie są zadowolone z ich wyglądu. Narzekają na tzw. “motylki” czy “pelikany” do tego stopnia, że często rezygnują z odzieży, która je odsłania.

Oprócz aspektów estetycznych jest jeszcze kwestia zdrowotna. Siedzący tryb pracy, nierzadko przy komputerze, w pochylonej pozycji powoduje złą postawę oraz sprzyja schorzeniom zdrowotnym. Dolegliwości te zwane zespołem RSI (ang. repetitive strain injury ) lub zespołem myszy komputerowej przejawiają się mrowieniem, zdrętwieniem, brakiem czucia w palcach, przewlekłymi bólami rąk, barków czy kręgosłupa. Ponadto nienaturalne wygięcie dłoni przy ciągłej powtarzalności ruchów sprzyja cieśni nadgarstka.

Wykonując poniższe ćwiczenia ręce wzmocnią się, co może zapobiec tym schorzeniom. Skóra z obwisłej i mało estetycznie wyglądającej ujędrni się i ładnie napnie.Propozycje ćwiczeń to zestaw dla osób początkujących z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała czy hantlami z niedużym obciążeniem 1-2 kg. Sugeruję ilość powtórzeń oraz serii, jednak należy pamiętać i wziąć pod uwagę swoją wytrzymałość. Wykonuj ćwiczenia 4 razy w tygodniu. Po miesiącu powinna być widoczna różnica.

Osoby, które borykają się z dolegliwościami, które utrudniają bądź uniemożliwiają wykonywanie ćwiczeń powinny skonsultować się z lekarzem. Przed wykonaniem ćwiczeń należy rozgrzać dokładnie ręce oraz stawy ok. 10 minut, a na koniec rozciągnąć te partie ciała.

Ćwiczenie wykonywane w podporze proponuję wykonywać w 4 seriach po 1-2 min. W zależności od wytrzymałości. Na początku może to być nawet 30 sekund, a z tygodnia na tydzień można wydłużyć czas do 45 sekund. Z każdym tygodniem strać się, aby ten czas był coraz dłuższy. Należy pamiętać o odpowiedniej pozycji całego ciała – mocny brzuch i podwinięta miednica. Wychodzimy raz na prawą, raz na lewą rękę. Pomiędzy seriami odpoczywamy do 1 minuty czasu.

W kolejnym artykule zaprezentuję propozycje wykonania ćwiczeń na ręce przy użyciu hantli na siłowni lub w zaciszu domowym.

O Autorce:
Karolina Sitkowska


Trenerka personalna, właścicielka sieci klubów fitness MissFit, szkoleniowiec, zawodniczka fitness, reprezentantka Międzynarodowej Federacji Kulturystyki i Fitness IFBB oraz klubu Olimp Zabrze. Certyfikowany trener personalny ze specjalizacją w dziedzinie medycznej, z ponad 5-letnim doświadczeniem w zawodzie. Właścicielka dwóch klubów fitness MissFit zlokalizowanych na obrzeżach Krakowa. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz elitarnej Kuźni Trenerów. W 2015 roku uznana za jednego z 50 najlepszych trenerów fitness w Polsce.

Charyzmatyczna, konsekwentna, z żelazną dyscypliną. Indywidualistka, z własną filozofią pracy, w 100% ukierunkowana na cele i efekty. Zwolenniczka holistycznego podejścia do treningu oraz pracy z klientem, z uwzględnieniem tematu właściwego żywienia oraz motywacji.
www.fit.pl