Twój kręgosłup podczas ciąży wymaga szczegolnej dbałości i troski od ciebie. Nie możesz, więc go niepotrzebnie nadwyrężąć i wysilać poprzez nadmierny wysiłek, chodzenie w niewygodnych butach, czy choćby długie siedzenie w jednym miejscu
fit.pl
2012-09-07 00:00
Udostępnij
Daj odpocząć kręgosłupowi!
Unikaj długiego stania

ciaza%20kobietaW czasie ciąży powinnaś pamietać, aby unikać długiego stania, które im nie słuzy. Wszystko dlatego, bo powoduje ono ból w krzyżu oraz obrzęk stóp i łydek. Jeśli już musisz stać, obciążaj nogi równomiernie i nie garb się. Korzystaj z prawa pierszeństwa do obsługi poza kolejnością na poczcie, w sklepie czy banku. Jeśli musisz chwilę stać, pozbądź się ciężaru, np. postaw siatkę z zakupami na podłodze. Nie wahaj się prosić o ustąpienie siedzącego miejsca w autobusie innych osób.
 

Minimalizuj prace domowe

Po drugie oszczędzaj i korzystaj z pomocy partnera, bliskich bądź przyjaciół. Masz do tego prawo, bo w stanie w którym jesteś nie możesz się niepotrzebnie wysilać. W sytuacji, gdy już musisz cos zrobić sama, to nie wykonuj tego na stojąco. Staraj się zegnąć jedną nogę w kolanie i oprzyj ją o podnóżek dla małych albo podłóż sobie pod nogę kilka książek lub pudełko po butach. To złagodzi obciążenie kręgosłupa lędźwiowego. Istotne jest także, byś nie stała w miejscu i zginała kolana. Pamiętaj, że jeśli musisz coś podnieść, to stań w lekkim rozkroku i ugnij kolana. Uważaj także, by nie pochylać pleców podczas zginania się w  talii. 
 

Znajdź coś wygodnego do siedzenia
 

Specjaliści ostrzegają, że siedzenie obciąża kręgosłup bardziej niż inne czynności. Wiedzą o tym głównie osoby, ktore wykonują prace za biurkiem. Ty także się o tym możesz przekonać, gdy przez dłuzszy okres nie ruszysz się z miejsca. Dlatego powinnaś co 30–60 minut odpocząć i zrobić sobie przerwę na spacer  i kilka skłonów. Jeśli już musisz usiąść, ważne jest także, abyś siedziała na  krześle z twardym siedziskiem o regulowanej wysokości, profilowanym oparciem i podpórkami dla ramion. Pamiętaj również, aby nie zakładać nogi na nogę, by nie nasilać bólu, oraz obciążać nierównomiernie kręgosłupa i miednicy.


Pomyśl o miejscu do spania


Będąc w ciąży powinnaś zadbać oto, by się wysypiać i odpoczywać. Najlepiej kładź się na lewym boku, byś mogła ułożyć się wygodnie, a jednocześnie szybko wstała z łóżka w razie potrzeby,  Pamiętaj także, aby między nogi w okolicy kolan wsunąć małą poduszkę. Taka pozycja jest korzystna dla twojego kręgosłupa, narządów wewnętrznych, a także dla dziecka, gdyż nie zaburza przepływu krwi do łożyska.

Nie dzwigaj ciężąrów

Pamietaj, by nie dźwigać ciężkich siatek z zakupami. Lepiej dwa razy iść do sklepu, niż wracać do domu  z wielki i ciężkimi siatami. Jeśli już coś niesiesz, rozkładaj ciężar na obydwie ręce. Unikaj też noszenia dużej torby na jedno ramię. Postaraj się rozładować maksymalnie swoją torebkę poprzez wyjęcie z niej niepotrzebnych rzeczy. Zamiast torebki mozesz zacząć nosić plecak, który pozwala na równomierne rozłożonie ciężaru na ramionach.


Spaceruj w wygodnych butach
 

Gdy jestes w ciąży powinnaś obowiązkowo kilka minut codziennie poświęcać na spacer, ponieważ dzieki niemu się może zrelaksowac odprężyć oraz złagodzic dolegliwości związane z ciążą. Pamietaj jednak, aby przed każdym takim wyjściem na dwór założyć wygodne buty.  Buty powinny być wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, np. skóry. Jeśli lubisz chodzić w szpilkach, to na okres ciąży o nich zapomnij i zastąp je obuwiem, który nie nadwyręży twoich nóg i pozwoli ci na to, by twoje stopy odpoczywały.