fit.pl mobile logo

Dlaczego rozciąganie się jest ważne?

Rozciąganie się jest kluczowym elementem zarówno dla ogólnego stanu zdrowia, jak i dla poprawy wydajności w różnych formach aktywności fizycznej. Pomimo tego, że często jest pomijane lub traktowane po macoszemu w porównaniu do innych rodzajów ćwiczeń, ma ono istotne znaczenie dla zachowania pełnej sprawności i dobrostanu.

1. Poprawa elastyczności

Regularne rozciąganie zwiększa elastyczność ciała, co jest kluczowe w zapobieganiu urazom, zwłaszcza tych związanych ze ścięgnami i mięśniami. Elastyczne mięśnie lepiej radzą sobie z nagłymi ruchami, które mogą wystąpić podczas codziennych czynności lub sportu.

2. Zwiększenie zakresu ruchu

Rozciąganie pomaga w utrzymaniu i zwiększeniu zakresu ruchu w stawach. Dzięki temu, ruchy stają się płynniejsze i bardziej efektywne, a ciało może osiągnąć pełnię swoich możliwości ruchowych.

3. Redukcja napięcia mięśniowego

Napięcie i sztywność mięśni mogą prowadzić do dyskomfortu, bólu, a nawet przewlekłych problemów z postawą. Rozciąganie przyczynia się do ich relaksacji, co przekłada się na mniejszy ból i dyskomfort.

4. Poprawa postawy

Regularne rozciąganie, szczególnie okolic kręgosłupa, bioder i ramion, może poprawić postawę, korygując nierównowagi mięśniowe, które często wynikają z siedzącego trybu życia lub jednostronnego obciążenia podczas aktywności.

5. Wspieranie krążenia

Rozciąganie stymuluje przepływ krwi w ciele, co może przyspieszyć regenerację mięśni i poprawić ogólną cyrkulację krwi, co jest korzystne dla zdrowia sercowo-naczyniowego.

6. Zwiększenie wydajności fizycznej

Dzięki poprawie elastyczności i zakresu ruchu, rozciąganie może pomóc w zwiększeniu wydajności w różnych dyscyplinach sportowych, poprzez lepsze przygotowanie mięśni do wysiłku.

7. Uwalnianie stresu

Rozciąganie może również działać jak forma medytacji lub głębokiego relaksu, co pomaga w redukcji stresu i napięcia psychicznego.

8. Przygotowanie do ćwiczeń i odprężenie po nich

Rozciąganie stanowi doskonałe przygotowanie do bardziej intensywnych ćwiczeń, a także pozwala na odprężenie i przyspieszenie regeneracji mięśni po treningu.

9. Poprawa koordynacji

Regularne rozciąganie może przyczynić się do lepszej koordynacji, poprzez zwiększenie świadomości własnego ciała i jego możliwości ruchowych.

10. Zapobieganie zmianom degeneracyjnym

Z wiekiem, mięśnie naturalnie stają się mniej elastyczne i skłonne do skurczów. Rozciąganie może opóźnić lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich zmian.

10-minutowe ćwiczenia rozciągające

Rozgrzewka (1 minuta)

Zanim przejdziesz do głównych ćwiczeń, zacznij od krótkiej rozgrzewki, aby przygotować mięśnie i stawy do większego wysiłku. Może to być szybki marsz w miejscu lub kilka łagodnych skłonów.

Ćwiczenia rozciągające:

 1. Rozciąganie karku (1 minuta)

  • Siedząc prosto, delikatnie przechyl głowę na jedno ramię, przytrzymaj przez 15 sekund.
  • Powtórz na drugą stronę.
  • Przechyl głowę do przodu, starając się dotknąć brodą klatki piersiowej, i przytrzymaj przez 15 sekund.
  • Odchyl głowę do tyłu i przytrzymaj przez 15 sekund.
 2. Rozciąganie ramion i barków (2 minuty)

  • Wyciągnij jedno ramię przed siebie i przytrzymaj je drugą ręką, przyciągając do klatki piersiowej na 30 sekund.
  • Zmień ramię i powtórz.
  • Wykonaj okrężne ruchy barkami: 5 razy do przodu, 5 razy do tyłu.
 3. Rozciąganie nóg (3 minuty)

  • W pozycji stojącej, pochyl się do przodu, starając się dotknąć dłońmi palców stóp. Trzymaj pozycję przez 30 sekund.
  • W pozycji siedzącej na podłodze, nogi szeroko rozstawione, pochyl się do jednej nogi, utrzymując pozycję przez 30 sekund, a następnie zmień nogę.
  • W pozycji leżącej na plecach, jedną nogę unieś do góry i delikatnie przyciągnij ją do siebie, przytrzymując przez 30 sekund na nogę.
 4. Rozciąganie bioder (2 minuty)

  • W pozycji klęczącej, jedną nogę ustaw do przodu, tworząc kąt prosty, i delikatnie przesuń ciężar ciała do przodu, rozciągając przednią część biodra nogi ustawionej z tyłu. Przytrzymaj na 30 sekund, a następnie zmień nogę.
 5. Rozciąganie pleców (1 minuta)

  • W pozycji stojącej, pochyl się do przodu, starając się dotknąć rękoma podłogi, utrzymując kolana lekko zgięte. Przytrzymaj przez 30 sekund.
  • Siedząc na podłodze, z nogami wyprostowanymi, pochyl się do przodu, próbując dotknąć stóp rękoma. Przytrzymaj przez 30 sekund.

Zakończenie (1 minuta)

Po zakończeniu wszystkich ćwiczeń rozciągających, spokojnie oddychaj, pozwalając sercu zwolnić i mięśniom się zrelaksować. Możesz wykonać kilka głębokich wdechów i wydechów.

Rozciąganie to nie tylko kluczowy element programów treningowych dla sportowców. Jest to również ważna praktyka dla każdego, kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem, unikać bólu i kontuzji oraz poprawić ogólne samopoczucie. Dlatego też warto poświęcić kilka minut każdego dnia na tę prostą, a tak ważną aktywność.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl