Jak złagodzić urazy powstałe podczas ćwiczeń?

Regularnie trenujesz aerobic? A może dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tym sportem? Musisz pamiętać, że wysiłek fizyczny zawsze może wiązać się z urazami.  
fit.pl
2015-08-05 00:00
Udostępnij
Zwłaszcza, gdy wybierzesz forsowne ćwiczenia, które nie są dopasowane do Twojej kondycji lub zapomnisz o odpowiedniej rozgrzewce. Na szczęście, możliwość urazów można zminimalizować stosując odpowiednie preparaty, a skutki powstałych już kontuzji złagodzić. Jak to zrobić?

Aerobic – najczęstsze kontuzje

Z ćwiczeniem aerobicu najczęściej wiążą się urazy w stawie skokowym oraz całej stopie. Wiele osób narzeka na ból wewnętrznej krawędzi stopy. Taki objaw może wiązać się z zapaleniem powięzi podeszwy. Uraz ten powstaje wskutek zbyt dużego obciążenia podeszwy podczas skomplikowanych układów. Podobne podłoże ma ostroga pięty. Powstaje ona wskutek okładania się wapnia na pięcie. Nie jest to typowy uraz, ale wynik długotrwałych ćwiczeń bez uprzedniego rozciągnięcia mięśni.
Źle dobrane do ćwiczeń obuwie, może zaś prowadzić do zapalenia kości trzeszczkowatych. Podobne podłoże mają złamania tych kości. Kontuzja jest wynikiem szybkiego marszu w biegu lub energicznego tupania podczas ćwiczeń.

 

Treningi aerobicu mogą powodować również:

- zapalenie mięśni piszczelowych i strzałkowych, które zlokalizowane są w podudziu
- zapalenie ścięgna Achillesa
- ból łydek
- złamana kości w śródstopiu

Jak uniknąć urazów?

Urazy podczas aerobicu najczęściej są spowodowane źle dobranym obuwiem, niedobrym podłożem do ćwiczeń oraz brakiem rozgrzewki. Za zapalenie mięśni strzałkowatych i piszczelowych w podudziu, odpowiada brak rozciągnięcia mięśni przed treningiem. Podobne podłoże ma zapalenie ścięgna Achillesa. Aby uniknąć tych urazów, należy wykonać ćwiczenia, które rozluźnią, rozciągną oraz rozgrzeją mięśnie w obrębie łydek oraz ud. Mięśnie podtrzymują również stawy, dlatego efektem źle dobranej rozgrzewki mogą być zwichnięcia kostek.

Jakie specyfiki rozgrzeją i rozluźnią mięśnie?

Trenerzy fitness polecają nie tylko odpowiednie ćwiczenia rozciągające, ale także stosowanie środków farmakologicznych, które pobudzą krążenie krwi, rozgrzeją i rozluźnią system mięśniowy nóg. Doskonale sprawdzi się Maść Niedźwiedzia, która wykazuje naturalne właściwości rozgrzewające. W jej składzie znalazły się zioła i inne składniki naturalnego pochodzenia. Dzięki, temu bez obaw można ją stosować przed każdymi zajęciami fitness.

Delikatne właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe wykazuje Maść Niedźwiedzia „naturalna siła i grzanie”. Gdy zależy nam na silniejszym rozgrzaniu mięśni, możemy wybrać Maść Niedźwiedzią „silne grzanie”.Obie maści rozgrzewają nie tylko mięśnie, ale także stawy, co szczególnie ważne jest podczas forsownych ćwiczeń fitness. Maść Niedźwiedzia pomoże zapobiec:

- zapaleniu mięśni piszczelowych
- zapaleniu mięśni strzałkowych
- zapaleniu ścięgna Achillesa
- zwichnięciom stawów

Jak złagodzić efekty urazów?

Bóle łydek i rozwój zapalenia ścięgna Achillesa pomogą nam złagodzić preparaty chłodzące. Polecane są one także przy zwichnięciach stawów, naciągnięciu mięśni. Doskonałym środkiem tego typu, który jest dostępny bez recepty, jest Maść Niedźwiedzia „polarny lód”. Preparat intensywnie chłodzi obolałe mięśnie, co zmniejsza ból. Maść obkurcza również naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega pojawieniu się obrzęków.