Bóle kręgosłupa są zmorą naszych czasów i dotyczą olbrzymiej części populacji osób dorosłych. Mogą być wynikiem wad rozwojowych, z reguły są jednak skutkiem zaniedbań. Do ich najczęstszych przyczyn zaliczyć można brak aktywności fizycznej, przyjmowanie nieprawidłowej pozycji ciała oraz siedzący, prowadzący do nadwagi tryb życia
fit.pl
2010-04-01 00:00
Udostępnij
Dzień z pamiętnika kręgosłupa
back2Większość z nas dzień rozpoczyna od pójścia do pracy, gdzie spędza ok. 8 godzin w pozycji siedzącej. Co zrobić, by nie szkodzić kręgosłupowi? Podstawa to dobry, czyli wygodny i ergonomiczny fotel lub krzesło. Nasze meble powinny charakteryzować się stabilnym siedziskiem, możliwością regulacji wysokości oraz kąta oparcia. Istotną rolę odgrywa odpowiednio wyprofilowane siedzisko, które nie powinno uciskać strefy podkolanowej.

Przyjazne dla użytkownika meble mają nas uchronić przed ryzykiem rozwoju schorzeń układu ruchu, bólami mięśni i stawów, a w szczególności przed rozwojem lub nasileniem schorzeń całego kręgosłupa. Dzięki wyprofilowaniu foteli i krzeseł, plecy użytkownika przylegają idealnie do oparcia, a co za tym idzie wymuszają prawidłowy kąt nachylenia górnej części ciała. Wykorzystując możliwość zmiennej regulacji oparcia powinniśmy co jakiś czas pochylać się i odchylać.

Nasz kręgosłup lubi ruch mobilizujący go do niewielkiej aktywności. Poprzez niewielką aktywność angażujemy mięśnie poprawiając ukrwienie i wydolność całego organizmu. Wszystkie to wpływa na lepszy komfort pracy, idący w parze z dobrym samopoczuciem psychicznym i fizycznym.

Po pracy, chcąc się zrelaksować i odpocząć, kładziemy się w domu na kanapie lub zasiadamy w wygodnym fotelu. Jedynie odpowiednio wyprofilowane meble wypoczynkowe mogą sprzyjać relaksowi oraz pozwolić odprężyć się kręgosłupowi. Sekret tkwi w ergonomii samego mebla, która determinuje pozycję, jaką przyjmujemy. Zbyt miękkie lub twarde kanapy i fotele tylko pozornie zapewnią dobry wypoczynek. W rzeczywistości pogłębiają zmęczenie i dyskomfort nie pozwalając odprężyć się mięśniom przykręgosłupowym.

W ciągu całego dnia nasz kręgosłup znosi wiele obciążeń. Aby zapewnić mu prawidłową regenerację niezbędne do tego są odpowiednie warunki. Człowiek spędza w sypialni około 1/3 życia. Łóżko, a konkretniej odpowiedni materac jest ostatnią rzeczą, na której powinniśmy oszczędzać. W czasie snu regenerujemy siły, odprężamy się. Prawidłowy dobór materaca jest gwarancją dobrego samopoczucia i zdrowia następnego dnia. Zbyt twardy powoduje ucisk, nadmierne napięcie mięśni i utrudnia przepływ krwi. Zbyt miękki sprzyja niewłaściwemu

wygięciu się kręgosłupa. Idealnym rozwiązaniem jest materac zapewniający podparcie dla jego naturalnych krzywizn.

Rynek meblowy oferuje nam nieograniczoną ilość mebli, ale czy wszystkie z nich skonstruowano z myślą o naszym zdrowiu? Zdrowy rozsądek nakazuje zastanowić się nad właściwym wyborem!.

www.fit.pl