Deska snowboardowa stała się w ostatnich latach ulubionym sprzętem zimowym młodzieży. Niestety, rozgrzewka na śniegu, przed rozpoczęciem pierwszych szusów należy wśród jeżdżących na snowboardzie do rzadkości...
fit.pl
2014-01-24 00:00
Udostępnij
Fit na Snowbord
Statystyki wypadkowości podczas uprawiania sportów zimowych, właśnie w grupie snowboardzistów odnotowują najwięcej urazów i wypadków. Niektórzy tłumaczą ten fakt większą liczbą początkujących w tej grupie i co tu ukrywać, częstsze zbaczanie z wytyczonych nartostrad oraz po prostu brawurę. Często zapominamy o wcześniejszym kondycyjnym przygotowaniu, a już rozgrzewka na śniegu, przed rozpoczęciem pierwszych szusów należy wśród jeżdżących na snowboardzie do rzadkości. Odpowiednio dobrany i przygotowany sprzęt, a szczególnie używanie specjalnie do jazdy na snowboardzie przystosowanych butów, zamiast klasycznych narciarskich, ma też duże znaczenie w profilaktyce wypadkowości i uszkodzeń. Oto propozycje kilku ćwiczeń w rozgrzewce przed jazdą, na snowboardzie. Niekiedy właśnie te 5-10 minut poświęcone na ćwiczenia przygotowujące i rozciągające najbardziej zaangażowane podczas jazdy na desce i nartach mięśnie i stawy, mogą w dużej mierze przyczynić się do zmniejszenia ryzyka urazu, bądź wręcz uniknięcia wypadku na stoku.
Prawie wszystkie z proponowanych ćwiczeń można wykonywać nawet czekając w kolejce do wyciągu.

Rozgrzewamy się

Stojąc na desce lub na śniegu wykonujemy kilka płynnych przysiadów, a na koniec utrzymujemy ciało w pozycji zjazdowej jak demonstrują na zdjęciu Łukasz i Jakub:
blizniacy z kadry min
 

Rozgrzewamy tułów i rozciągamy mięśnie piersiowe
W pozycji rozkrocznej, trzymamy snowboard pod stawami łokciowymi tak, że odczuwamy lekkie rozciąganie mięśni klatki piersiowej i wykonujemy powolną rotację górnej części ciała, na przemian w prawą i lewą stronę. Dodatkowo wykonujemy krążenia ramion do tyłu i potem do przodu:
 
W kolejnym ćwiczeniu utrzymując oburącz pionowo ustawioną deskę, opuszczamy tułów, rozciągając mięśnie piersiowe i obręczy barkowej. Jednocześnie rozgrzewamy stawy biodrowe i kręgosłup: snowboard tulow i tylne uda min
Rozciągamy mięśnie tylne - uda i łydki
Następnie dalej podtrzymując się deski, przechodzimy do pozycji rozciągającej tylne mięśnie uda i mięśnie łydki. W tym celu uginamy nogę postawną i pochylamy tułów do wyciągniętej i opartej o piętę, drugiej nogi. Utrzymujemy prosty kręgosłup i wciągnięte mięśnie brzucha: snowboard wypad min

Rozciągamy mięśnie przednie uda i ćwiczymy równowagę
Stojąc na jednej nodze staramy się przyciągnąć piętę, zgiętej w kolanie nogi, do pośladka, pomagając sobie przeciwna ręką. Dla wzmocnienia efektu rozciągania biodra wypychamy nieco do przodu, ale nie wyginamy się w lędźwiach. Zmieniamy nogę:
 
102 snowboard blizniacy min
 

Rozciągamy wewnętrzne mięśnie uda i rozgrzewamy mięśnie nóg.
Stojąc w wypadzie utrzymujemy napięcie mięśni wewnętrznych uda od strony nogi wyprostowanej. Jednocześnie wzmacniamy mięśnie nogi w wypadzie oraz rozgrzewamy i rozciągamy stawy biodrowe i kolanowe. Zmieniamy nogi:
 
snowboart tulow min
Już podczas jazdy przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, nie zatrzymujemy się na zwężeniach i poniżej niewidocznych miejsc, starając się utrzymywać kontrolowaną szybkość jazdy. Co w praktyce oznacza możliwość zatrzymania się w każdej sytuacji. Życząc radosnych szusów wraz z Kubą i Łukaszem Hoły pozdrawiamy Czytelników portalu FIT.PL i zachęcamy do stosowania powyższych ćwiczeń.
 
dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch www.fit.pl