fit.pl mobile logo

Fitness przed nartami

Błękit nieba, srebrzysty, czysty swą bielą puch i blisko do... raju. Gdzie, jak nie na nartach „tankujemy” energię i zasoby czystego tlenu na nowy rok? Sezon narciarski juz za pasem. Statystyki podają, że ponad 10% Polaków korzysta z zimowego szaleństwa, a liczba ta z roku na rok zwiększa się
Niestety nie wszyscy wybierają się na narty po uprzednim przygotowaniu. W krajach alpejskich do tradycji należy tzw. gimnastyka narciarska czy programy „Fit na narty", proponowane między innymi w klubach fitness. Podnieśmy i my świadomość prozdrowotną naszych podopiecznych, propagując w swoich zajęciach elementy przygotowania do bezpiecznego, radosnego szusowania na nartach. Możemy wprowadzić do oferty klubu fitness w okresie jesienno-zimowym lekcję w postaci „gimnastyki narciarskiej” lub zaproponować mieszany program: wzmacnianie w siłowni i część kardio (spinning, wiosła, cykloergometr, maszyna eliptyczna, steper itp.) zakończone stretchingiem. Możemy również podczas prowadzenia klasycznych lekcji podkreślać szczególnie ćwiczenia najbardziej przydatne w zaprawie narciarskiej.

W telegraficznym skrócie tylko wybrane elementy z możliwości treningu na sucho i najistotniejsze ćwiczenia rozciągające przed rozpoczęciem jazdy już na stoku.

Gimnastyka narciarska zawiera po odpowiedniej rozgrzewce zestawy ćwiczeń:
  • Wytrzymałościowych (tu duża dowolność doboru: joginng, spinning, step, cardio, aerobik z movin lub aero-stepem itp.)
  • Rozciągających szczególnie mięśnie: uda cześć przednia, wewnętrzna i tylna, tułowia, klatki piersiowej, ramion, nadgarstki oraz zginacze stawu biodrowego.
  • Koordynacyjno – równoważnych (balans np. z piłka fit i overball lub movin-stepem, taśmy, step itp.)
  • Wzmacniających najbardziej zaangażowane podczas jazdy grupy mięśniowe z hantlami, sztangą, taśmami lub na siłowni (mm. uda, pośladków, brzucha, grzbietu i ramion)
  • Stabilizujących obciążane na nartach stawy (szczególnie stawy: skokowe, kolanowe i biodrowe) np. Pilates Balance Ball
  • Relaksacja – mentalne przygotowanie do jazdy (bardzo ważny element w przygotowaniu szczególnie zawodowych narciarzy)

Przykłady stretchingu na stoku:

narty3

 

 

Mięśnie wewnętrzne uda. Wypad do boku, stopa zgiętej kończyny skierowana do boku, druga stopę kierujemy do przodu. Rozciągamy obydwie strony po około 15 sek.

narty1

 

 

 

 

Część przednia mięśni uda. Wspierając się na kijach narciarskich, dociągamy dłonią piętę do pośladka nogi postawnej, biodra ściągamy do przodu. Utrzymujemy pozycje po około 15 sek. zmieniając nogę. Nie lordozujemy.

narty2

 

 

 

Część tylna mięsni uda i zginacze stawu biodrowego. Rozjeżdżamy narty do wypadu, tułów pochylamy do przodu, starając się utrzymać ciało w jednej linii. Nie wyginamy się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Po 15 sek. zmieniamy nogę wykroczną. 

 

 

Mięśnie rotujące tułów. Mobilizacja kręgosłupa w rotacji. Rotujemy tułów trzymając z tyłu kije narciarskie, biodra pozostają bez ruchu. Łopatki i ramiona ściągamy ku dołowi. Nie garbimy się i nie lordozujemy. Utrzymujemy napięcie 15 sekund i zmieniamy stronę.

Przykłady ćwiczeń przygotowawczych „na sucho”:

Ćwiczenie równoważne i stabilizujące stawy: balansowanie na mowin-stepie lub zamiennie balansowanie na jednej nodze np. z zamkniętymi oczami i inne. Stabilizacja stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa - niezastąpione ćwiczenie dla narciarzy z wykorzystaniem techniki Pilates.

Klęk jednonóż na piłce fitball i próbujemy wykonywać ruchy uniesioną kończyną dolną. Wzmacnianie mięśni kończyn dolnych z elementami równoważnymi. Kolejny przykład wykorzystania technki Pilates. Ważne utrzymywanie tzw. „długiego kręgosłupa", stałe napięcie mięśni brzucha (stabilizacja kręgosłupa) i płynne wykonywanie ruchów.

Życzę Czytelnikom dobrego, pełnego satysfakcji i zdrowego ruchu oraz udanych, bezpiecznych i radosnych zjazdów w puchu.

dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch
www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl