Zimą, gdy chodniki są oblodzone i zaśnieżone bardzo łatwo o uraz. Nawet pozornie niegroźny upadek może mieć poważne konsekwencje zdrowotne
fit.pl
2016-01-13 00:00
Udostępnij
Zimowe urazy

Zima bywa pełna zasadzek. Wystarczy nie taki krok, małe poślizgnięcie się, pozornie niegroźny upadek i już możemy mieć poważne kłopoty zdrowotne. Uraz głowy, skręcenie stawu, stłuczenia, naderwanie mięśni czy złamanie kości – to „najpopularniejsze” zimowe urazy. Jak można pomóc sobie w takich przypadkach?

Stłuczenia

To najpopularniejsza zimowa kontuzja, która może dopaść każdego. Najczęstszą kontuzją, która w zimie może dopaść każdego są stłuczenia wywołane upadkiem. Jest  to uraz, który nie uszkadza ciała i nie towarzyszy mu przerwanie skóry.

Leczenie stłuczeń:

-ochłodzenie stłuczonego miejsca zimnym kompresem np. gazą zamoczoną w wodzie o temperaturze 10-15° C. Okłady należy stosować przez 3-4 dni,
- gdy pojawi się ból i opuchlizna należy zastosować dostępne w aptece preparaty w postaci żelu, kremu lub maści.

Otarcia

Kiedy się przewracamy nasza skóra narażona jest na otarcia. Jeżeli zostanie wystawiona na zderzenia z betonem, ziemią lub innymi ostrymi powierzchniami mogą na ciele powstać rany, w których widoczne będą zabrudzenia.

Leczenie otarć:

- dokładnie, ale delikatnie umyć otarte miejsce np. ciepłą wodą z mydłem,
- zdezynfekować ranę np. spirytusem salicylowym, wodą utlenioną lub innymi dostępnymi środkami,
-nie wskazane jest okrywanie rany szczelnym opatrunkiem, jeśli to możliwe rana powinna swobodnie „oddychać” gdyż wtedy szybciej się goi,
- warto polecić ekstrakt z arniki górskiej, który działa przeciwzapalnie i poprawia ukrwienie tkanek.

Uraz głowy

Do urazu głowy najczęściej dochodzi na skutek upadku i uderzenia głową o twardą powierzchnię. Jeśli poszkodowany stracił przytomność (lub doszło do zamroczenia) sprawa jest poważna. Tym bardziej gdy towarzyszą temu nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia. Może to świadczyć o wstrząśnieniu mózgu. Tym bardziej niepokojące jest krwawienie z nosa lub ucha.

Leczenie urazu głowy

- Należy niezwłocznie zawieźć poszkodowanego do szpitala, gdzie wykonane zostanie zdjęcie RTG czaszki i kręgosłupa szyjnego, a także (lub) tomografia komputerowa.

Skręcenie/zwichnięcie

Jest to lekkie naderwanie więzadeł i torebki stawowej. Poszkodowany najczęściej skarży się na ból w kostce (staw skokowy). Do skręcenia kostki dochodzi wówczas, gdy nieodpowiednio ułożony staw zostaje przeciążony. Natomiast zwichnięcie to uszkodzenie stawu, w którym tworzące go kości przestają się ze sobą stykać. Oba te urazy są bardzo bolesne.

Leczenie skręceń/zwichnięć:

- należy dbać o unieruchomienie stawu przez kilka dni,
-wykonywać zimne okłady np. z lodu,
- gdy po kilku dniach obrzęk się nie zmniejszy należy skonsultować się z lekarzem,
- zwichnięcie jest bardziej poważną kontuzją niż skręcenie. W tym przypadku bezwzględnie konieczna jest wizyta u lekarza. W wielu przypadkach niezbędne jest bowiem ustawienie kości we właściwym miejscu, zanim kończyna zostanie unieruchomiona gipsem na 3-4 tygodnie. Po jego zdjęciu czasem konieczna jest krótka rehabilitacja, lekarz może zalecić specjalne masaże lub pływanie.

Złamania

Złamaniem nazywane jest całkowite przerwanie ciągłości kości. Objawem jest natychmiast odczuwalny ból, brak możliwości wykonywania ruchów daną kończyną i obrzęk. W momencie, gdy dochodzi do złamania należy unieruchomić kończynę. Złamania kości to częste urazy zimowe. Szczególnie niebezpieczne są złamania otwarte, podczas których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek miękkich (skóry, mięśni) przez uszkodzoną kość. Może wówczas dojść do zakażenia kości bakteriami obecnymi na skórze i w otoczeniu.

Leczenie złamań:

- zabezpieczyć ranę i usztywnić kończynę
- osobę, u której podejrzewamy złamanie powinniśmy natychmiast zawieźć do lekarza.

Zima to pora roku, która daje nam wiele okazji do aktywnego wypoczynku, ale musimy pamiętać, że to czas często występujących urazów. Sposobem na wyleczenie kontuzji nie są tabletki przeciwbólowe. Jeśli w porę zareagujemy, zgłosimy się do specjalisty i poddamy rehabilitacji, wówczas po urazie nie będzie śladu.

www.fit.pl