fit.pl mobile logo

Gdy boli kręgosłup...

Zespoły bólowe kręgosłupa spowodowane są najczęściej siedzącym trybem życia. Miękkie fotele, brak aktywności ruchowej doprowadzają do uszkodzenia aparatu stabilizującego kręgosłup

Poza tym do zniesienia fizjologicznych krzywizn, przepukliny, a następnie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Warto więc już dziś dowiedzieć się wiedzieć, jak zapobiec tak niepożądanym dolegliwościom

Co boli?

W odniesieniu do bólów kręgosłupa w powszechnym obiegu funkcjonuje wiele określeń opisujących tę dolegliwość – lumbago, postrzał, ból korzonkowy, rwa kulszowa, dyskopatia. Czy oznaczają to samo? Nie – wszystko zależy od rodzaju bólu, jego rozlokowania, czy stopnia nasilenia. Zresztą, problem nie tkwi w nazewnictwie, ale w dokładnym stwierdzeniu, która tkanka jest generatorem bólu. Przyczyną znacznej większości dolegliwości kręgosłupowych są problemy związane z dyskami międzykręgowymi. 

Ustawienie kręgosłupa ma bezpośredni wpływ na przemieszczanie się masy dysku, w kierunkach przeciwnych do ustawień tułowia. To znaczy pochylając się do przodu, siedząc w głębokim fotelu lub zginając kręgosłup masa dysku przemieszcza się do tyłu i na odwrót. Mechanizm uszkodzenia polega na stopniowym przemieszczaniu się jądra miażdżystego stale w jednym kierunku, przeważnie do tyłu, w kierunku rdzenia i korzenia nerwowego, aż do powstania przepukliny dyskowej. Wyrazem stopniowego uszkodzenia dysku są przede wszystkim objawy bólowe. Najpierw ból w krzyżu, później promieniowanie do pośladka, uda, podudzia, stopy. Im większa przepuklina krążka międzykręgowego, tym objawy są dalej od kręgosłupa.

Choroba dyskowa najczęściej dotyka i ma najcięższy przebieg u osób mających siedzący tryb życia. Oprócz dolegliwości pochodzenia dyskowego u wielu pojawiają się bóle związane z ograniczoną ruchomością kręgosłupa (przykurczone więzadła lub mięśni), powstałą na skutek siedzącego trybu życia, małej aktywności fizycznej, czy zmian zwyrodnieniowych. Skuteczność zastosowanej terapii będzie więc uzależniona od prawidłowo postawionej diagnozy. Inne bowiem będzie postępowanie terapeutyczne u osoby z przepukliną dyskową, a inne u pacjenta ze sztywnym kręgosłupem. Ba nawet u dwóch pacjentów z wpadniętym dyskiem, terapia może diametralnie się różnić, ponieważ przepuklina dyskowa u jednego może być mała ale dawać duży ból, a u drugiego może być bardzo duża i praktycznie nie utrudniać mu funkcjonowania.

Bo łatwiej zapobiegać, niż leczyć…
 

Bóle kręgosłupa dotykają niemal wszystkich ludzi przynajmniej raz w życiu. Wiele osób cierpi na nie całymi latami. Mają one charakter mniej lub bardziej nasilonych nawrotów, niekiedy doprowadzając do rezygnacji z pracy lub trwałego kalectwa. Najważniejsza jest profilaktyka, bo łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Do takiej profilaktyki możemy zaliczyć m.in. ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy, normalizację wagi ciała w przypadku osób otyłych, pływanie, unikanie przeciążeń odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, używanie krzeseł z podparciem pod lordozę lędźwiową dostosowanym do naturalnego wygięcia kręgosłupa fotela w samochodzie itp.  - mówi lek. med. Dorota Rymaszewska, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej.

Bardzo korzystnie wpływają też kąpiele siarczkowe poprawiające stan chrząstek stawowych i aparatu podporowego. Gdy to konieczne stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne i myorelaksanty. Takie lecznicze turnusy prowadzą m.in. Centra Rehabilitacji Malinowe Hotele, zarówno dla profilaktyki i nauki postępowania z bolącym kręgosłupem oraz pobyty lecznicze dla osób z chorobami kręgosłupa. W trakcie pobytu pacjenci poddawaniu są zabiegom balneologicznym, fizykalnym, kinezyterapii, hydroterapii, masażom ręcznym  i mechanicznym. Duży nacisk kładziemy na naukę czynnego wypoczynku - prowadzone są zajęcia gimnastyki w basenie, spacery Nordic Walking, Joga, Pilates, a nawet nauka tańca towarzyskiego, czy wycieczki rowerowe. Kto nie ma przeciwwskazań może zagrać w tenisa, golfa albo kręgle. Taki system powoduje wdrożenie pacjenta do systematycznych ćwiczeń i zachęcenie do aktywności na świeżym powietrzu, jako alternatywa do siedzenia w fotelu przed TV - dodaje doktor Rymaszewska.

Zainwestuj w profesjonalnego terapeutę!

Wielu pacjentów całymi latami męczy się z bólem pomimo stosowania różnych leków, zabiegów i zestawów ćwiczeń. Problem w tym, że wykonywanie wielu ćwiczeń w trakcie nawrotu dolegliwości powoduje jeszcze większe „rozregulowanie” uszkodzonego odcinka kręgosłupa. Wiele ćwiczeń potocznie zwanych „kręgosłupowymi” jest wręcz szkodliwych i może przyczynić się do nasilenia bólu. Przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jest jedynie oszukiwaniem naszego mózgu, który nie odczuwa bólu, a chory dalej przeciąża swój kręgosłup, co w konsekwencji prowadzi do jeszcze większego uszkodzenia.

www.fit.pl

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
hanka.rozek

wypróbuj pakiet DZIK od www.igortreneronline.pl ! niech inni podziwiają Twoją muskulaturę ;) www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl