Guma do ćwiczeń, jaką wybrać i na co zwracać uwagę?

Wydawałoby się, że treningi z gumami to tylko chwilowy trend wypromowany przez znane trenerki fitness. Szybko okazało się jednak, że ich popularność wcale nie maleje, a grono miłośników ćwiczeń z gumami oporowymi stale się rozrasta. Jeżeli również chciałbyś spróbować treningów z taśmami, przygotowaliśmy krótki poradnik, jak wybrać odpowiednią gumę do ćwiczeń w domu. Sprawdź!
2024-03-08 14:50
Udostępnij
Guma do ćwiczeń, jaką wybrać i na co zwracać uwagę?

Dla kogo są przeznaczone gumy do ćwiczeń?

Samodzielne treningi w warunkach domowych mogą przynieść równie dobre efekty co ćwiczenia z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu na siłowni. Wystarczy, że zaopatrzysz się w podstawowe akcesoria, które zastąpią Ci kilka urządzeń treningowych. Do tej grupy zaliczają się gumy do ćwiczeń, dzięki którym wzmocnisz poszczególne partie ciała. Stanowią one alternatywne rozwiązanie dla ciężarów, dlatego będą odpowiednim wyborem, jeżeli zależy Ci na rozbudowaniu masy mięśniowej. Gumy oporowe sprawdzą się też podczas rehabilitacji oraz jako wszechstronny przyrząd do wymodelowania sylwetki.

gumydocwiczen

Na co zwracać uwagę przy wyborze gumy oporowej?

Trening z gumami do ćwiczeń nie jest skomplikowany, ale należy pamiętać o prawidłowej technice. Równie ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju przyrządów, gdyż tylko wtedy można oczekiwać widocznych efektów. W sprzedaży znajdziesz bowiem zarówno szerokie taśmy do ćwiczeń, jak i wąskie gumy o różnych parametrach. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

  • Obciążenie – to najważniejszy parametr, gdyż decyduje o sile oporu podczas wykonywania ćwiczeń. Niewielkie obciążenie jest przeznaczone dla osób początkujących, a wraz ze zdobywaniem doświadczenia należy stopniowo zwiększać opór.
  • Długość i szerokość – długie gumy oporowe sprawdzą się do intensywnego treningu ogólnorozwojowego. Ich krótsze, ale jednocześnie szersze wersje będą odpowiednie do ćwiczenia rąk i dolnych partii ciała.
  • Przeznaczenie – cienkie gumy oporowe są najbardziej uniwersalne, gdyż dzięki nim możesz rozbudować masę mięśniową i wymodelować sylwetkę. Szerokie taśmy do ćwiczeń sprawdzą się natomiast, jeżeli zależy Ci na zgubieniu zbędnych kilogramów i wzmocnieniu mięśni. Są zalecane również przy rehabilitacji jako element wspomagający powrót do sprawności fizycznej.

Przy wyborze gum oporowych należy wziąć pod uwagę poziom zaawansowania w treningu oraz cel, jaki chcesz osiągnąć. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu przyrządów o różnej sile oporu, dzięki czemu będziesz mógł stopniowo zwiększać obciążenia i dostosować je do swoich możliwości.