fit.pl mobile logo

Jak opanować pływanie do perfekcji?

Zawodowi pływacy wykonują o połowę mniej ruchów niż amatorzy i płyną dużo spokojniej. Wszystko dzięki odpowiedniej technice. Naucz się pływać jak profesjonalista. Basen to świetne miejsce na spalenie kalorii

Pływanie to jedna z niewielu dyscyplin, która harmonijnie rozwija całe ciało. Ruch w wodzie wymaga zaangażowania wszystkich mięśni pływaka. Dlatego jest doskonałym i uniwersalnym treningiem. W wodzie serce pompuje większe ilości krwi. Szybciej pracuje też układ oddechowy.

Pokonywanie kolejnych metrów wody bardziej niż siły, wymaga poprawnej techniki. Szybkość, z jaką pokonujesz kolejne długości basenu, wcale nie zależy od częstotliwości wykonywanych przez ciebie ruchów. Im częściej i szybciej poruszasz ramionami, tym większy opór wody musisz pokonać. Na szczęście technikę pływania zawsze można poprawić. Zobacz jak pływać poprawnie i wyeliminuj popełniane błędy.

Żabka – styl klasyczny

To jeden z najłatwiejszych stylów pływackich. Wymaga on jednak dobrej koordynacji i symetrii ruchów. Najtrudniejsze jest nauczenie się symetrycznych kopnięć nogami.

zabka 1 zabka 2 zabka 3

 • Przyjmij wyprostowaną pozycję jak najbliżej lustra wody. Wyprostuj ręce i nogi.
 • Ugnij nogi starając się złączyć razem kolana. W tym samym czasie przeciągnij ręce do linii barków.
 • Zbliż pięty do pośladków, kierując stopy na zewnątrz. Wychyl tułów by zaczerpnąć powietrza, ściągając przy tym ramiona do środka.
 • Wyprostuj ręce i zanurz głowę pod wodę, wykonując wydech.
 • Energicznie wyprostuj nogi.


Jeśli praca nóg będzie sprawiać ci problemy poćwicz trzymając się cały czas za krawędź basenu.

Kraul – styl dowolny

Jest najszybszym stylem pływackim i najczęściej wybieranym przez zawodników stylem dowolnym. Jeśli chcesz im dorównać musisz nauczyć się prawidłowego oddechu. Możesz oddychać co dwa ruchy ramion (na jedną stronę) lub co trzy (na dwie strony).

kraul 1 kraul 2 kraul 3

 • Połóż się wyprostowany jak najbliżej lustra wody. Zacznij wymach jedną ręką, skończ przy udzie, potem zrób to samo z drugą. Nogi cały czas pracują na przemian.
 • Powietrze wdychaj przekręcając głowę w stronę ręki wyciągniętej z wody.
 • Ręka powinna bez chlapania ciąć wodę.


Grzbietowy – styl na plecach

Płynąc na plecach nie widzisz dokąd zmierzasz. Dlatego zanim zaczniesz rozejrzyj się dookoła, czy nie ma przed tobą przeszkód takich jak na przykład osoby na torze.

Wielu ludzi boi się pływać z głową zanurzoną w wodzie, dlatego przyciągają brodę do klatki piersiowej. W takiej pozycji barki tworzą dodatkowy opór, który trzeba pokonać. Jest na to proste rozwiązanie – dobre okulary, dzięki którym woda nie zaleje oczu oraz specjalny ściskacz, który zapewni ochronę nosa.

na plecach 1 na plecach 2 na plecach 3

 • Leżysz na plecach z ręką przy udzie, druga wyprostowana za głową.
 • Rękę wyciągasz i wkładasz do wody, rozpoczynając od strony małego palca. Nie wynurzaj kolan. Głowa płasko.
 • Rękę zagarniającą zginaj w łokciu, spychając ją w dół, i wyprostuj przy udzie. Dłoń trzymaj prostopadle do ciała.
 • Rękę obróć, by wynurzyć najpierw mały palec. Tułów skręcaj naturalnie. Rękę nad wodą prowadź blisko ucha.


Delfin – styl motylkowy

Delfin jest najbardziej widowiskowym stylem pływackim. Jednocześnie jest też najtrudniejszym i najbardziej męczącym. Wymaga doskonałej techniki i wytrzymałości.

Płynąc delfinem musisz pamiętać by głowę zanurzyć zanim zanurzą się ręce. Nie zatrzymuj rąk w wodzie, bo następny ruch będzie wymagał wtedy włożenia większej siły niż to konieczne.

motylek 1 motylek 2

 • Nogi pracują razem. Pracuj także biodrami. Ręce trzymaj przed sobą na szerokość barków. Głowa zanurzona.
 • Pracuj nogami, obniżając biodra i zagarniając jednocześnie obie ręce w dół. Wykonuj wydech.
 • Ręce kończą zagarnianie wody przy biodrach, a praca nóg i bioder umożliwi Ci wynurzenie się i wdech.
 • Ręce przenoś w przód i zegnij je, kiedy mijają barki. Głowę opuszczaj w dół, a nogi unoś w słabszym cyklu.
 • Kiedy ręce zanurzają się, zaczynasz wydech. Nogi pracują w rytmie dwóch uderzeń na jeden cykl pracy rąk.


Ważna w motylku jest praca bioder. Doskonałym ćwiczeniem będzie przepływanie nad i pod linami. Taki trening przypomina trochę skoki delfina..

www.fit.pl
 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
andrewmail115

Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś? Nie wiesz jak zacząć? Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie www.igortreneronline.pl! I odchudzanie staje się proste jak nigdy dotąd.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl