Prawie każdy z wieloletnich bywalców siłowni mógłby opowiedzieć o mniejszej lub większej kontuzji. A siłownia, to przecież bezpieczne miejsce, o ile zachowa się środki ostrożności. Oto kilka porad jak uniknąć urazów 
fit.pl
2015-11-06 00:00
Udostępnij
Jak uniknąć kontuzji na siłowni?

Większość kontuzji bierze się z nieprawidłowej techniki ćwiczeń lub niewłaściwego używania sprzętu. Dlatego jeśli dopiero zaczynasz przygodę z salą do ćwiczeń, poproś doświadczonego instruktora o pomoc. Idealnym rozwiązaniem jest trener personalny, który specjalnie dla twoich potrzeb ustali program treningowy i nauczy cię jak prawidłowo korzystać z dobrodziejstw sali do ćwiczeń. Ale nawet najbardziej doświadczony bywalec siłowni będzie narażony na niebezpieczeństwo jeśli zapomni o podstawowych zasadach.

Patrz gdzie idziesz – staraj się nie podchodzić zbyt blisko ćwiczących osób. Uderzenie ciężkim przyrządem z pewnością nie należy do przyjemności. Dodatkowo wybijając ćwiczącego z rytmu stwarzasz zagrożenie także dla niego. To samo dotyczy także i drugiej strony. Podczas ćwiczeń upewnij się, że nie będziesz nikomu przeszkadzać na przykład stojąc w przejściu.

Uważaj na ruchome urządzenia – mowa nie tylko o automatycznej bieżni. Wiele przyrządów do ćwiczeń siłowych posiada części, których lepiej nie dotykać.

Unikaj przetrenowania – gdy starasz się wycisnąć ze swojego ciała maksimum, bijąc kolejne rekordy siłowe łatwo o przetrenowanie oraz kontuzję. Na początku przygody z siłownią lepiej unikać dużych obciążeń. Na nie przyjdzie czas, gdy organizm przyzwyczai się do wysiłku.

sexy pupa hantleSprawdź czy urządzenia do ćwiczeń są dopasowane do twojego wzrostu – nie śpiesz się, zacznij od ustawienia wysokości siedziska, uchwytów i obciążeń.

W razie potrzeby używaj rękawiczek treningowych – to ważne zwłaszcza przy podnoszeniu dużych obciążeń. W czasie wysiłku twoje dłonie mogą się pocić, przez co stają się śliskie. Utrzymanie dużego ciężaru wilgotnymi dłońmi to nie lada wyczyn. Lepiej więc nie upuścić go sobie na stopy lub uszkodzić ćwiczących obok.

Postaraj się o asekuranta – oczywiście osoba asekurująca nie jest potrzebna w każdym treningu. Są jednak ćwiczenia, takie jak wyciskanie sztangi leżąc, gdzie asekurant jest bardziej niż wskazany.

Umyj ręce – po skończonych ćwiczeniach od razu umyj ręce. Ćwiczenia na siłowni to świetny sposób na poprawę odporności organizmu. To także okazja do spotkania wielu ludzi i... bakterii. Dobrze więc pamiętać o zasadach higieny.