Każdy może biegać, ale nie każdy umie to robić

Bieganie jest coraz popularniejszą dyscypliną sportu. Jest to najprostsza forma aktywności fizycznej, która nie wymaga dużych nakładów finansowych
fit.pl
2010-05-31 00:00
Udostępnij
Każdy może biegać, ale nie każdy umie to robić
run1Wystarczy kupić buty, zabrać sprzęt do pomiaru tętna i po prostu wyjść z domu. Coraz lepsza pogoda sprzyja przenoszeniu ćwiczeń z klimatyzowanych sal siłowni do parków. Jak przekonuje trener personalny, Malwina Malinowska, jest to bardzo dobre rozwiązanie.

- Zachęcam do wyboru ćwiczeń na powietrzu. Pozwala to lepiej dotlenić organizm. Prawidłowa praca układu oddechowego i krwionośnego jest niezwykle ważna dla każdego, kto uprawia sport.

- Mając informacje o wysokości tętna, wiemy kiedy powinniśmy przyśpieszać a kiedy zwalniać. Wiemy co się dzieje z naszym organizmem. Dokładność pomiaru jest bardzo ważna podczas biegu. Aby wynik był miarodajny należy dokonywać go podczas wysiłku, nie robiąc przerw. W tym wypadku, ponownie z pomocą przychodzi nam właśnie miCoach.

Malwina Malinowska na co dzień jest trenerem osobistym. Uczy jak biegać, aby osiągnąć zamierzony cel, unikając przy tym kontuzji. Sama biega od lat, cyklicznie startuje w maratonach i półmaratonach, stale poprawiając swoje wyniki. Jako trener personalny wie jakie są najczęstsze błędy osób zaczynających swoją przygodę ze sportem. Złe obuwie, przetrenowanie, nieodpowiednio dobrany program lub też taki, który biegacze sami zmieniają bez konsultacji z trenerem bardzo często są przyczyną kontuzji.

adidas miCoach to swego rodzaju połączenie osobistego trenera i indywidualnego programu treningowego, analiz postępu oraz możliwości dołączenia do społeczności biegaczy. Urządzenie funkcjonuje bowiem w połączeniu z interaktywną platformą treningu on-line www.adidas.com/micoach, Biegacz wybiera jeden z sześciu celów biegowych, takich jak nauka biegania, ogólna poprawa kondycji fizycznej, start w zawodach lub poprawienie wyników (5 km, 10 km, półmaratonie, maratonie), walkę ze stresem i utrata wagi. miCoach przygotowuje plan treningu i na bieżąco informuje o postępach użytkownika, dostarczając w czasie rzeczywistym rozbudowanych analiz i porad. run3Podczas treningu biegacz, za pomocą słuchawek, odbiera wskazówki dotyczące tempa, długości i intensywności biegu.

Bieganie jako aktywność fizyczna angażuje zarówno nogi, jaki i całe ciało. Jest też najpopularniejszym i najbardziej efektywnym sportem wspomagającym odchudzanie. Szybkie rezultaty zachęcają do dalszych treningów, jednak biegacze często zapominają, że nawet przy najprostszym wysiłku mogą nabawić się kontuzji. Uprawianie sportu w nieodpowiednio dobranym obuwiu może spowodować duże szkody.

- Najgorszym przypadkiem są osoby biegające w zwykłych trampkach. Narażają się na poważne kontuzje stawów skokowych i kolanowych. Praca całej osi ciała jest zaburzona. Trenujący w nieodpowiednich butach mogą cierpieć na urazy barków i nie zdawać sobie sprawy z tego, ze jest to powiązane z kontuzją kostki. Dobrze dobrane buty zapobiegają urazom biernego aparatu ruchy czyli ścięgien i stawów. Mogą także korygować wcześniejsze dysfunkcje, dzięki nim stopa podczas biegu jest prawidłowo ułożona - ostrzega Malinowska.

Dla biegaczy adidas stworzył buty Supernova Gilde. Ze względu na indywidualne potrzeby kobiet i mężczyzn firma przygotowała dwa modele butów. W tworzeniu ulepszonych butów ważny był głos konsumentów - nowy model cechuje się wysoką stabilizacją i wygodą, wszystko za sprawą zaawansowanych technologii. Dużą w tym zasługę odgrywa dodatkowa wkładka na środkowej powierzchni pięty, która zapewnia stabilniejsze bieganie. Dodatkowo system 3D Torsion stabilizuje śródstopie, a adiprene w przedniej części stopy zapewnia dynamiczne odbicie.

- Zastosowany inny system Torsion dla kobiet i mężczyzn jest wynikiem zidentyfikowania odmiennych potrzeb tych grup, jak również analizy słabych i mocnych stron poprzedniego modelu Supernowa Glide - tłumaczy Ben Harther, projektant z firmy adidas.

Jak mówi Malwina Malinowska częstym błędem popełnianym przez ćwiczących jest używanie jednego typu obuwia do różnych dyscyplin sportu. Kobiety chcąc uzupełnić trening fitness biegiem, nie zdają sobie sprawy, iż obuwie do fitnessu się do tego nie nadaje, bo jest za ciężkie. Buty za mocno trzymają stopę i mogą powodować urazy. Nowe buty adidas dedykowane bieganiu rozwiązują ten problem - Supernova Glide 2 waży zaledwie 273 gramy, co czyni je jednym z najlżejszych butów tego typu dostępnych na rynku.

www.fit.pl