Kręgosłup w ciąży – pozbądź się bólu

Problem bólu kręgosłupa w czasie ciąży staje się coraz bardziej powszechny. Kobiety  Jak poradzić sobie z bólami kręgosłupa w czasie ciąży, by ten czas nie kojarzył się z bólem i problemami?  
fit.pl
2012-08-14 00:00
Udostępnij
Kręgosłup w ciąży – pozbądź się bólu
ciaza kregoslupBól kręgosłupa pojawia się najczęściej pomiędzy piątym a siódmy miesiącem ciąży. Jednak u niektórym przyszłych mam może wystąpić już między ósmym a dwunastym tygodniem.

Przyczyną bólu jest przede wszystkim wzrost wagi ciała, zmiany hormonalne w tkankach miękkich, a także w tkance kostnej. Hormony, które uwalniają się w trakcie ciąży sprawiają, że stawy i wiązadła są bardziej elastyczne, zwłaszcza w okolicach miednicy. A zmiękczanie stawów może prowadzić do naturalnej zmiany siły kręgosłupa.

Dodatkowo ból może nasilać się podczas dłuższego chodzenia, a także przy zbyt intensywnym wysiłku. Może pojawić się również wówczas, gdy nosisz ciężary.

W ciąży można mówić o dwóch rodzajach bólu kręgosłupa:

- ból części lędźwiowej – umiejscowiony w okolicach talii, centrum bólu stanowi odcinek lędźwiowy kręgosłupa;
- ból w tylnej części miednicy – znacznie częściej występuje niż ból lędźwiowy. Jest to ból odczuwalny poniżej linii talii, wewnątrz pośladków, obustronnie od kości krzyżowej.

Kto jest w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia bólu?

- kobiety, które przed ciążą miały problem z kręgosłupem;
- kobiety, które w poprzedniej ciąży miały problemy z bólem kręgosłupa;
- kobiety w ciąży mnogiej;
- kobiety otyłe lub szybko przybierające na wadze w czasie ciąży;
- kobiety o średniej kondycji fizycznej.

Jak radzić sobie z pojawiającym się bólem?
  • Pamiętaj o prawidłowej postawie – chodź z lekko uniesioną głową i z wyprostowanymi plecami.
  • Jeśli twoja praca jest z natury tej siedzącej, rób sobie częste przerwy, aby się przespacerować.
  • Jeżeli coś ci upadło i musisz to podnieść – nie schylaj się! Najpierw przykucnij, a następnie powoli się podnoś.
  • Materac na twoim łóżku musi być sprężysty. Śpij na boku ze zgiętymi nogami (lub jedną, jeśli wolisz), między kolana włóż dużą poduszkę. Nie wstawaj gwałtownie, najpierw przeciągnij się, a dopiero później wstań powoli z łóżka. 
  • Pamiętaj o spacerach. To najlepsza forma aktywności dla kobiet w ciąży. W trakcie spaceru pracują mięśnie grzbietu, co ma z kolei wpływ na wzmocnienie kręgosłupa.
  • Podczas ciąży kontroluj swoją wagę. Odżywiaj się zdrowo, sięgając po chudy nabiał, owoce, warzywa oraz ryby. Pij duże ilości wody.
  • Jeśli chcesz dbać o sylwetkę, a także kręgosłup w czasie ciąży wybierz się na basen. Zajęcia w wodzie nie tylko rozluźniają i odprężają, ale także wpływają na nasz kręgosłup. Prysznic pobudza krążenie krwi i usuwa bóle napięciowe. Poza tym lekka gimnastyka w wodzie odciąża zmęczony kręgosłup, a zarazem zwiększa wytrzymałość mięśni bez nadmiernego wysiłku.
  • Noś wygodne, płaskie obuwie zapewniające dobrą amortyzację. Buty na wysokim obcasie są niewskazane!
  • W czasie ciąży możesz również ćwiczyć. Tylko pamiętaj, jeśli przed ciążą nie byłaś zbyt aktywna – stopniowo zwiększaj wysiłek. Dla ciężarnych idealna jest joga. Nie wykonuj ćwiczeń, które polegają na rozciąganiu mięśni brzucha i wewnętrznej strony ud, z przyciąganiem kolan do klatki piersiowej. Najlepiej gdy o zestaw ćwiczeń poprosisz swojego lekarza prowadzącego. 
  • Jeśli cierpisz z powodu dyskopatii czy innej dolegliwości związanej z wadami kręgosłupa, od początku ciąży powinnaś być pod opieką ortopedy i rehabilitanta.

www.fit.pl