Kręgosłup mamy jeden – nie zapominajmy o tym nawet … w pracy

Większość już w coraz młodszych latach swojego życia zaczyna borykać się z problemem bólu kręgosłupa. Staje się on z roku na rok uciążliwą przeszkodą dnia codziennego co raz większej ilości ludzi. Skąd się bierze, jak go unikać, w jaki sposób mu zapobiegać...?
fit.pl
2015-10-27 00:00
Udostępnij
Kręgosłup mamy jeden – nie zapominajmy o tym nawet … w pracy
Z tymi pytaniami spotyka się wielu z nas….  Spróbujmy więc znaleźć na nie odpowiedź.

Przyczyn może być wiele. Pomijając takie jak wady wrodzone bądź schorzenia neurologiczne częstymi, jak i bezpośrednimi mogą być również te wywołane współczesnym stylem życia, na które zapracowaliśmy sami (nawiązanie do jednego z haseł jednej kampanii społecznych).

Dźwiganie ciężarów, chodzenie na obcasach, pochylanie przy stole, noszenie torby na jednym ramieniu...  To zaledwie część z nich, które przyczyniają się do powstawania przeciążeń, do zwyrodnień kręgosłupa, jak również bólów głowy, karku, pogorszenia wzroku, drętwienie palców oraz kłucia w piersiach.

Ostatnimi czasy wśród tych w największym stopniu wywołujących te objawy, na co raz wyższym stanowisku umiejscawiane jest długie i męczące siedzenie przy biurku w pracy.

Niestety staje się to kłopotem nie garstki, ale sporej grupy przedstawicieli współczesnego społeczeństwa. Z tego względu, że liczba godzin spędzanych w pracy prędzej ulegnie zwiększeniu niż skróceniu, oraz to że nie każdy ma możliwość jej zmiany, postanowiliśmy zapytać eksperta – dr Alexandra Krafta z Kliniki Leczenia Chorób Kręgosłupa Vertebralia o udzielenie kilku wskazówek, które pomogą utrzymać Wasz kręgosłup w dobrej kondycji.

 

Przede wszystkim pozwólmy kręgosłupowi zmienić pozycję….

Zacznijmy od tego, że odpowiednia postawa zależy w dużej mierze od siły i gibkości naszych mięśni. Brak ruchu, długie, niedbałe siedzenie osłabia je, jednocześnie powodując przeciążenie stawów. Aby tego uniknąć i nie doprowadzić do poważniejszej choroby reumatycznej, nigdy nie powinniśmy zapominać chociaż o minimalnym ruchu.  Podczas wielogodzinnego siedzenia, dobrze będzie jeśli co jakiś czas przeciągniecie się lub zrobicie sobie parominutową przerwę na krótki spacer (nawet po korytarzu).

 

Nie zapominajmy o odpowiednim fotelu….

Równie istotną kwestią jest dobór fotela. Powinien on posiadać podłokietnik oraz oparcie podtrzymujące kręgosłup szczególnie w odcinku lędźwiowym. To pozwoli na zachowanie odpowiedniej spine2(1)postawy i uniknięcia garbienia się, które zazwyczaj powoduje trwałe skrzywienie waszego kręgosłupa.

 

Wybierzmy schody zamiast windy…

Jeśli brak wam czasu na fitness bądź inny sport, dokonujcie odpowiednich wyborów. Schody zamiast windy, rower zamiast auta, itp.

 

Może chwila na fitness?

Natomiast po pracy starajcie się zapewnić sobie aktywny wypoczynek. Może być to na przykład rodzinne wyjście na basen, albo zwykłe zakupy. Bardzo dobrym wyborem jest SPA dla kręgosłupa, którym może okazać się… Pilates.

 

I to jest właśnie ta złota recepta…

Przy racjonalnym trybie życia, powinniście uchronić się od jakichkolwiek napadów bólu, schorzeń kręgosłupa i złego samopoczucia. Zaoszczędźcie sobie tego typu „przyjemności” i zamiast tego cieszcie się zdrowiem bez problemów skupienia na pracy.

Bardzo ważnym elementem jest też odpowiednie dieta – zbilansowany dobór składników odżywczych, odpowiednie kompozycje posiłków itp…

www.fit.pl